Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Cichy dom


Osiedle 50 domków jednorodzinnych w Voksenhagen w pobliżu Oslo, Norwegia

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Główne korzyści z posiadania własnego domu, to przede wszystkim więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 

Oaza spokoju
Pracujemy coraz dłużej i liczymy na efektywny wypoczynek w wolnym czasie. Gwar miasta kojarzy nam się z obowiązkami, zawalonymi terminami i narzekaniem szefa. Dlatego coraz więcej osób pragnie się od niego  odizolować, szukając zacisznego miejsca do zamieszkania. Najczęściej wybór pada na tereny podmiejskie. Mniej zaludnione obszary to, co prawda dłuższy dojazd do pracy lub szkoły, ale rekompensatą za większe zużycie paliwa jest własna oaza spokoju. Jednak szukając wymarzonego miejsca dla siebie i bliskich warto być czujnym. Bywa, że skuszeni atrakcyjną ceną działki nie zwracamy uwagi na jej bliższe i dalsze otoczenie. Po jakimś czasie okazuje się, że bliskość trakcji kolejowej lub ruchliwej ulicy jest bardzo dokuczliwa. Inną przykrą niespodzianką może być hałaśliwa inwestycja, która powstanie w sąsiedztwie zaraz po naszej przeprowadzce. Dlatego warto przed zakupem działki wybrać się do stosownego urzędu i zapoznać z planami zagospodarowania przestrzeni. 

Uciążliwy przeciwnik
Hałas to trudny przeciwnik. Do wnętrza domu przedostaje się głównie przez ściany, okna i dach, a następnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Dźwięki, czyli fale o odpowiednim natężeniu, nie tylko drażnią zmysł słuchu, stając się uciążliwe dla domowników. Potrafią również wprawić w drganie mniejsze a czasem większe przedmioty powodując nawet ich zniszczenie. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby mieszkające w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest wysokie. Dźwięki działając na zasadzie rezonansu potrafią spowodować trwałe szkody we wnętrzach, na przykład pękanie ścian. Nie da się uniknąć hałasu, ale można w znaczny sposób ograniczyć jego uciążliwość. Sposobem na cichy dom jest poprawienie izolacyjności akustycznej ścian i stropów. Dzieje się to poprzez  zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych takich jak keramzyt, o których warto pomyśleć już na etapie planowania budowy.

Sposoby na decybele
Lepszą izolacyjność akustyczną dachów mogą zapewnić żelbetowe płaskie stropy lub odpowiednia izolacja termiczna. W przypadku drewnianych dachów skośnych wykonuje się ją z wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych. Bardzo pomocna jest również dobra stolarka drzwi i okien. Jednak, aby dobrze spełniały swoje zadanie, ich styk ze ścianą musi być odpowiednio zaizolowany, ponieważ wszelkie nieszczelności to kolejne drogi na wdarcia się do domu niepożądanych decybeli. 

Główną barierą chroniącą wnętrze domu przez hałasem są jednak ściany zewnętrzne. Idealnym rozwiązaniem dla stworzenia cichego domu jest stosowanie materiałów skutecznie redukujących natężenie fal dźwiękowych, lub też je rozpraszających. Stąd duża popularność betonu czy silikatów. Alternatywą dla nich jest keramzytobeton. Obecnie to jeden z najlepiej izolujących akustycznie materiałów produkowanych w Polsce.

Pogromca hałasu
Keramzytobeton ma wiele zalet. To lekki materiał ceramiczny wytwarzany ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. W zależności od stopnia granulacji jest od 3 do 5 razy lżejszy niż piasek. Pod ceramiczną osłonką każda granulka ma wewnętrzną strukturę przypominającą pumeks. To właśnie porowata struktura wewnątrz każdej granulki stanowi element izolujący cieplnie i tłumiący hałas, o wiele lepiej niż zwykła cegła. Bloczki keramzytobetonowe to połączenie ciężkiego, pochłaniającego energię fali dźwiękowej betonu z pojedynczymi granulkami keramzytu, które w swojej strukturze mogą pochłaniać i rozpraszać część energii fali. Przykładowo, bloczek akustyczny Leca BLOK 24/20 wykazuje zewnętrzną izolacyjność dźwięku sięgającą 52 dB. Z keramzytu powstają między innymi pustaki, kształtki, elementy prefabrykowane oraz bloczki. Wszystkie te elementy charakteryzują się najlepszymi właściwościami akustycznymi, co potwierdziły między innymi badania Zakładu Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Keramzyt jest również odporny na działanie wilgoci, przepuszcza parę wodną, a przy tym odznacza się doskonałymi parametrami termicznymi.

Sprawne murowanie
Keramzyt to materiał uniwersalny. Można z niego wybudować zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co więcej, materiał ten nie stawia żadnych ograniczeń projektowych. Bloczki i pustaki z keramzytobetonu są lekkie i łatwo poddają się obróbce. Ich niewielka waga sprawia, że na plac budowy jednym samochodem można dostarczyć większą ilość materiału, prace przebiegają szybko i sprawnie, a robotnicy nie narzekają na nadmierne obciążenie. 

Ściany z keramzytu powinno się murować na pełne spoiny poziome i pionowe grubości minimum 10 mm, przy użyciu zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. To właśnie taka metoda pozwala zachować wysoką izolacyjność akustyczną. Aby zapobiec ewentualnym zarysowaniom murów, warto zastosować zbrojenie z siatki, zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych. 
Ze względu na to, że ciche domy z keramzytobetonowych bloczków zapewniają wysoki komfort użytkowania, w Polsce powstało już kilkanaście tysięcy takich budynków.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601