Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach – o tym marzy większość inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Jak to natomiast zrobić, gdy działka znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwych dróg, szlaków kolejowych, lotnisk itp.?Najwięcej hałasu z otoczenia dociera do pomieszczeń przez okna stanowiące zaledwie kilka procent powierzchni łączącej budynek z otoczeniem. By skutecznie zabezpieczyć wnętrza przed docierającymi w ten sposób dźwiękami, wystarczy zastosować w budynku szczelne okna wieloszybowe z dodatkowymi roletami. 

Kolejną przegrodą jest dach. W zapewnieniu jego wysokiej izolacyjności akustycznej pomagają żelbetowe płaskie stropy lub gruba izolacja termiczna i płyty gipsowo-kartonowe w przypadku drewnianych dachów skośnych. Jako izolacja akustyczna bardzo dobrze sprawdza się w tym zastosowaniu wełna mineralna. 

Największą powierzchnię oddzielającą dom od otoczenia zazwyczaj zajmują murowane ściany zewnętrzne. Przegrody te są zawsze dokładnie projektowane pod względem izolacyjności termicznej, jednak bardzo rzadko analizowane pod kątem ochrony przed hałasem. 

Masa przegrody a bariera przed hałasem 
Dźwięk to w uproszczeniu zainicjowany ruch cząsteczek powietrza, które uderzają w przegrodę. Im przegroda jest masywniejsza, tym łatwiej jej przejąć energię tych cząsteczek, dzięki czemu mniejsza jej ilość przejdzie na drugą stronę przegrody. Oznacza to, że im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność akustyczna jest większa. Z tego powodu ściany buduje się najczęściej z betonu i silikatów - oba te materiały mają duży ciężar. 

Trzecim coraz częściej stosowanym materiałem jest keramzytobeton. Jest on lżejszy o 1/3 od betonu i o 1/4 od silikatów, a chroni przed hałasem równie dobrze, a czasami nawet lepiej. Dlaczego tak się dzieje? 

Keramzytobeton to lekki beton, w którym część klasycznego kruszywa, jakim jest żwir, zastąpiono Leca® KERAMZYTEM - lekkim kruszywem ceramicznym. Ma ono porowatą strukturę wewnętrzną, która powoduje, że część energii fali akustycznej przechodzącej przez ścianę zostaje rozproszona w granulkach keramzytu. Dzięki temu z bloczków z keramzytobetonu można budować ściany wewnętrzne i zewnętrzne o wysokiej izolacyjności akustycznej. 

Bloczki z keramzytobetonu w systemie Leca® BLOK 
W praktyce najlepszymi materiałami do budowy ścian akustycznych wewnętrznych i zewnętrznych są bloczki Leca® BLOK akustyczny 18, Leca® BLOK akustyczny 18 g oraz nowy Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20. Ściany, które powstają z dwóch pierwszych wyrobów mają grubość 18 cm, natomiast przegrody wykonane z trzeciego – 24 cm. 

Na ścianach z bloczków Leca® BLOK można układać każdy rodzaj stropu, a także pokrywać je dowolnym tynkiem oraz izolować termicznie styropianem lub wełną. Jednakże z uwagi na dobrą przepuszczalność bloczków wskazane jest stosowanie wełny mineralnej, która zapewnia paroprzepuszczalność całego zestawu ściennego. Ponadto produkty te pozwalają na bezproblemowe osadzanie każdego typu okien.

Izolacyjność potwierdzona badaniami 
Bloczki Leca® BLOK akustyczne 24/20 zostały sprawdzone pod względem izolacyjności akustycznej w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Badania te potwierdziły ich wysoką izolacyjność akustyczną. Oznacza to, że wyroby te są jednym z najlepszych i najlepiej izolujących od hałasu materiałów ściennych produkowanych w Polsce. 

● ● ●

Przed podjęciem decyzji dotyczącej materiałów ściennych warto dobrze rozpoznać teren w odległości 1-2 km od naszej działki. Jeśli znajdują się tam ruchliwe szlaki komunikacyjne, możemy liczyć się z tym, że rano, kiedy w domu będzie cicho, przy słabej izolacji akustycznej ścian problem głośnego sąsiedztwa będzie jeszcze bardziej dotkliwy. 

Aby tego uniknąć, pamiętajmy, że wykonanie cichych ścian i zastosowanie szczelnych okien to sposób na zapewnienie wysokiego komfortu i spokoju we własnym domu. Na pewno z bloczków Leca® BLOK akustycznych można budować ciche ściany w każdej lokalizacji, a szczególnie przy ruchliwych drogach, liniach kolejowych i lotniskach. 


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601