Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Ciepłe ściany


Budowa domu jednorodzinnego to wiele nowych wyzwań, na które trzeba być przygotowanym bez względu na etap prac. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy bowiem, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
 
Siła rekomendacji
Ponieważ każdą budowę rozpoczynamy od projektu, najczęściej szukamy obiektu typowego lub architekta, którego umiejętności sprawdził już ktoś znajomy. Co więcej, często odwiedzając już gotowy dom sami możemy ocenić, na ile podoba nam się efekt pracy tego fachowca. Jeśli chcemy budować w miejscu, gdzie nie mamy zbyt wielu znajomych, jesteśmy zdani na opinie zamieszczane w Internecie. Najczęściej informacje czerpie się z forów internetowych, na których inwestorzy dzielą się swoimi nieraz bardzo odmiennymi doświadczeniami. Kiedy już uda nam się znaleźć osobę odpowiedzialną za wygląd naszego domu, warto od razu omówić kwestię dotyczącą materiałów budowlanych. Pamiętajmy, że architekci zazwyczaj uwzględniają w projektach swoje ulubione materiały, czyli takie, które sprawdziły się we wcześniej zrealizowanych obiektach. Jeśli planujemy postawić na elementy nowatorskie, na przykład bardziej nastawione na ocieplenie domu, sygnalizujmy, że ciepła ściana to dla nas priorytet.

Wybór materiałów budowlanych
Dom jednorodzinny to najczęściej budynek jedno- lub dwukondygnacyjny. Ciepły dom oznacza również, coraz częściej, budynek pozbawiony piwnic. Warto więc pamiętać, że obciążenia przenoszone przez ściany zewnętrzne są kilkukrotnie mniejsze niż w budynkach wielokondygnacyjnych. Nie ma więc sensu do jego budowy stosować materiałów bardzo mocnych i ciężkich, jak przy tworzeniu bloków mieszkalnych, szpitali, czy innych budynków użyteczności publicznej. 

Obecnie ze względów termoizolacyjnych bardzo rzadko buduje się również mur jednowarstwowy. Ściany zewnętrzne prawie zawsze są izolowane wełną mineralną lub styropianem. Warto je połączyć z takim materiałem ściennym, który już wstępnie ma dobre parametry izolacji cieplnej. Jedną z opcji jest budowa domu z keramzytu. Sucha ściana oraz właściwa wentylacja to główne korzyści  takiego rozwiązania. 

Znany nieznany keramzyt
Od kilkudziesięciu lat w Europie obserwuje się tendencje do wykorzystywania keramzytu, jako materiału budowlanego. W Polsce pojawił się on w latach siedemdziesiątych i zyskuje coraz więcej zwolenników. Keramzyt to lekkie ceramiczne kruszywo wytwarzane z naturalnej gliny. Ma postać kulek z twardą, ceramiczną powłoką i porowatą wewnętrzną strukturą. Kulki keramzytowe to dopiero początek. Połączone zaczynem cementowym tworzą keramzytobetonowe trwałe bloczki i pustaki, z których można wykonać ściany fundamentowe, nadziemne, kominy wraz z systemem wentylacyjnym oraz stropy. W postaci sypkiej keramzyt stosuje się do wykonywania izolacji cieplnych, akustycznych, jak również ekranów radiestezyjnych, drenaży, a nawet zielonych dachów. Jest również bardzo użyteczny w ogrodnictwie, przy uprawie roślin i przy pracach mających na celu kształtowanie terenu (jak ogródki skalne czy mała architektura). Keramzyt jest wyjątkowo dobrym materiałem budowlanym, jednak o możliwości zastosowania go nadal wie niewielu inwestorów prywatnych.

Ciepły i zdrowy dom
Granulki keramzytowe powstają z łatwo pęczniejących glin ilastych, wypalanych w temperaturze około 1150ºC. Ciepła ściana, jaka powstaje przy użyciu tego materiału jest jednocześnie ścianą przyjazną dla ludzi i otoczenia. 
Keramzytobeton odznacza się najlepszą paroprzepuszczalnością spośród wszystkich wyrobów do budowy ścian. Z łatwością odprowadza wilgoć, która tym samym nie kumuluje się w ścianach. Kiedy jest mokry, materiał izolacyjny przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje. Właściwie zaczyna działać dopiero po osuszeniu. Keramzytobeton jest materiałem, który najszybciej wysycha, nawet w sytuacji gdy jest bardzo zawilgocony. Nie tylko nie zatrzymuje wilgoci, ale jest również mrozoodporny. Dzięki tym właściwościom, pustaki lub bloczki, które są z niego wykonane, o wiele lepiej izolują termicznie niż inne wyroby ścienne. 

Inwestycja na lata
Coraz więcej inwestorów ma świadomość, jak ważna jest sucha ściana budynku, czyli odpowiednia izolacja termiczna murów. Rosnące ceny energii również sprzyjają poszukiwaniom materiałów, które gwarantują mniejsze wydatki na ogrzewanie. Keramzytobeton można z powodzeniem łączyć z różnymi materiałami izolacyjnymi. Jeśli dołożyć do niego wełnę mineralną jako ocieplenie, można otrzymać w pełni paroprzepuszczalną, "oddychającą" ciepłą ścianę. Będzie ona działała nieco na zasadzie podobnej do odzieży termoaktywnej, która daje niezbędne ciepło, ale jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Budowa domu z materiałów na bazie keramzytu to nie tylko świetne parametry izolacyjne w zakresie izolacji cieplnej, ale także akustycznej, a nawet radiestezyjnej, chroniącej  przed szkodliwym wpływem cieków wodnych.

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601