Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Dom z keramzytu

Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy

Zdrowie i komfort kosztuje, ale nie tak dużo jak nam się wydaje. Po prostu warto odpowiednio wcześnie i w przemyślany sposób zadbać o swój przyszły dom. Zobacz jak ...


Przejdź do naszego kalkulatora gdzie szybko wyliczysz koszty …


Dowiedz się dlaczego właśnie keramzyt …


Skorzystaj z doświadczeń innych …

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią zarówno oszczędności jak i kredyt. Dziś ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości. Inwestując duże środki, czas i wysiłek oczekujemy, ze nasze wymagania zostaną spełnione. Oczywiście, jest to możliwe, ale wyłącznie przy odpowiednim wyborze materiałów budowlanych.

Od czego przede wszystkim zależy efekt? Od tego, jakie materiały wybierzemy do wykonania ścian – bo w przeciwieństwie do pokrycia dachu nie ma możliwości ich wymiany w przyszłości. Ściany muszą zapewniać: bezpieczeństwo budynku, trwałość i wytrzymałość przegród oraz skuteczną termiczną i dźwiękową izolację pomieszczeń.

Ceramika, gazobeton, silikaty, a może keramzyt?
Obecnie mamy duży wybór materiałów ściennych. Najpopularniejsze to: ceramika, gazobeton, silikaty i keramzytobeton. Przyjrzyjmy się im. Ceramika wybierana jest najczęściej ze względu na trwałość Gazobeton dobrze izoluje termicznie, jest lekki i szybko buduje się z niego ściany. Silikaty natomiast świetnie wygłuszają akustycznie.

Jednak wybierając spośród nich „idziemy" na pewien kompromis, bo decydując się na jedną właściwość automatycznie rezygnujemy z innej, równie dla nas ważnej.

W nowoczesnym budownictwie nie jest to konieczne – mamy prawo stawiać wysokie wymagania i oczekiwać efektu. I dlatego rosnącą popularnością cieszą się bloczki i pustaki z keramzytu, które łączą w sobie wszystkie wspomniane zalety omówionych materiałów.

Warto wiedzieć
Ceramika to materiał wypalany z gliny, mający historię prawie tak długą jak drewno. Jest bardzo trwała - zamki i kościoły z czerwonej cegły budowane przed wieloma wiekami przetrwały do dzisiaj. Produkowana obecnie ceramika to głównie pustaki z wieloma komorami, które mają wyższą termoizolacyjność niż tradycyjna cegła. O wyborze ceramiki do budowy ścian najczęściej decyduje historia, tradycja i trwałość.

Gazobeton (inaczej: autoklawizowany beton komórkowy) to materiał wytwarzany z cementu, wapna i gipsu, wypełniaczy w postaci piasku oraz niewielkiej ilości aluminium proszkowanego dodawanego w celu powstania porów powietrza. Produkowany jest w Polsce od ponad 60 lat. Jest lekki, czyli termoizolacyjny. Szybko i lekko się z niego buduje, dzięki czemu jest chętnie stosowany i polecany przez wykonawców.

Silikaty to wyroby z piasku kwarcowego, wapna i wody. W procesie wytwarzania składniki te nasycane są parą wodną o wysokiej temperaturze. Produkcję tych materiałów rozpoczęto w Polsce ponad 50 lat temu. Silikatowe bloczki pełne i drążone charakteryzują się dużą wytrzymałością i bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, wynikającą głównie z dużego ciężaru.

Keramzytowe pustaki i bloczki wytwarzane są z lekkiego kruszywa ceramicznego, jakim jest keramzyt, niewielkiej ilości cementu, wody i czasami piasku. Składniki są mieszane, układane w formach i zagęszczane, a następnie dojrzewają do uzyskania oczekiwanej wytrzymałości. Wyroby te produkowane są w Polsce od początku lat siedemdziesiątych. Obecnie wytwarzane są w kilkudziesięciu wytwórniach na terenie całego kraju. Wyroby z keramzytu łączą w sobie większość podstawowych cech ceramiki, gazobetonu i silikatów. Cechą wyróżniającą jest ich bardzo dobra paroporzepuszczalność.

Keramzyt, czyli zalety kilku materiałów w jednym produkcie
Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne, które powstaje w procesie wypalania gliny pęczniejącej. Od wielu lat produkowany jest w Polsce, a obecnie wytwarzany w Gniewie pod nazwą handlową Leca® KERAMZYT.Ceramiczna powłoka granulek nadaje keramzytowi dużą wytrzymałość, a dzięki porowatej strukturze wewnętrznej materiał jest bardzo lekki i może "oddychać".
Po dodaniu do kruszywa niewielkiej ilości cementu i wody powstaje keramzytobeton, który, tak jak ceramika, charakteryzuje się dużą trwałością. Produkowane z niego pustaki, podobnie jak elementy z keramzytobetonu są lekkie, świetnie izolują termicznie i pozwalają na szybką budowę ścian. To nie wszystko – granulki keramzytu maja porowatą strukturę, dzięki czemu fala dźwiękowa wchodząca w bloczek jest dodatkowo rozpraszana w różnych kierunkach przez odbicia w granulce. Efekt? Wysoka izolacyjność akustyczna. Ściany są o ok. 20% lżejsze niż z silikatów, a równie skutecznie izolują przed hałasem. 

Skandynawski rodowód
Pionierami w produkcji keramzytu i keramzytobetonu w Europie są Skandynawowie, którzy słyną ze szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Już ponad 50 lat temu rozpoczęli poszukiwanie materiału alternatywnego do drewna, który mógłby posłużyć do budowy równie zdrowych domów. Okazał się nim keramzyt – budulec wytwarzany z gliny, czyli surowca naturalnego bez domieszek chemii. 

W Skandynawii klimat jest zdecydowanie bardziej surowy niż w Polsce, dlatego szybko dostrzeżono doskonałe właściwości termoizolacyjne keramzytu. dzięki temu w budynkach keramzytowych wykonywanych u nas można ograniczyć grubość izolacji termicznej ścian nawet o kilka centymetrów.

Komfortowy dom z keramzytu
Cechą ścian keramzytowych najbardziej wyróżniającą je spośród innych rozwiązań jest paroprzepuszczalność, czyli zdolność do odprowadzania pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji zastosowania bardzo szczelnych okien i nie zawsze właściwie dobranych systemów wentylacyjnych. W połączeniu z koncentracją robót wykończeniowych tzw. mokrych w okresie jesiennym, gdy naturalne wysychanie ścian i podłoży jest ograniczone, pojawia się ryzyko zagrzybienia, w skrajnych przypadkach już w czasie pierwszej zimy po zasiedleniu budynku. Budowa domu z pustaków keramzytowych pozwala uniknąć takich problemów.

Dodatkowa cenną właściwością ścian z keramzytobetonu jest ochrona przed nadmiernym kumulowaniem ciepła, o czym przekonali się właściciele domów z tego materiału podczas rekordowo gorącego lata w 2015 r. Temperatury w ciągu dnia przekraczały 30°C, ale keramzytowe ściany nie nagrzewały się, co gwarantowało komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów. Przeczytaj opinie osób, które mieszkają w domach z keramzytu.

System Leca® BLOK
W Polsce produkowanych jest kilka systemów ścian z keramzytobetonu. Najbardziej znany jest Leca® BLOK zbudowany na bazie skandynawskich doświadczeń Optiroc Blok. Bloczki i pustaki ścienne wytwarzane są przez kilkudziesięciu lokalnych producentów na terenie całego kraju.
Uwaga: jeśli masz projekt domu skorzystaj z kalkulatora i oblicz ilość materiałów potrzebnych do budowy. Kalkulator jest intuicyjny i pozwala na szybkie, łatwe oszacowanie nakładów także przez osoby spoza branży budowlanej.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601