Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi, tzn. dźwiękami (hałasem) przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi, tzn. dźwiękami (stukaniem) przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe. Budynek powinien być tak zaprojektowany i wykonany, by zapewnić ochronę przed tymi dźwiękami.


Rys. uproszczony schemat przechodzenia dźwięków

Właściwą izolacyjność od dźwięków powietrznych muszą zapewnić ściany i stropy, dachy oraz elementy w nie wbudowane, takie jak drzwi i okna. W wypadku dźwięków uderzeniowych izoluje się tylko stropy. Izolacja ta ma za zadanie chronić strop przed przechodzeniem przez niego odgłosu kroków (np. spowodowanego chodzeniem w szpilkach czy chodakach – tzw. trepach), czy spadających na posadzkę przedmiotów. Z założenia nie rozpatruje się podczas projektowania przechodzenia dźwięków uderzeniowych przez ściany. Wynika to z tego, że takie odgłosy (np. montaż haczyków do powieszenia obrazków) pojawiają się incydentalnie w trakcie normalnej eksploatacji budynku. 

Oba rodzaje dźwięków przechodzą głównie przez płaszczyznę stropu lub ściany. Jednak dźwięki przemieszczają się również przez konstrukcje przyległe do głównych płaszczyzn. I tak dźwięki z pokoju mogą przechodzić do pomieszczeń sąsiadujących ścianami i stropami, ale również do pomieszczeń, z którymi hałaśliwy pokój sąsiaduje krawędziami stropu lub ściany. Przenoszenie przez konstrukcje dźwięków nazywa się przenoszeniem bocznym.

Większość dźwięków powietrznych, które towarzyszą nam na co dzień, to odgłosy rozmowy, chrapania, włączonego radia czy telewizora lub przychodzącego SMS-a. Możemy je łatwo zmierzyć za pomocą prostej aplikacji na smartfona. Przykładowo natężenie dźwięku podczas zwykłej rozmowy wynosi 50-60 dB. W umeblowanym pomieszczeniu niewielka część tych dźwięków zostanie pochłonięta i rozproszona przez wyposażenie, np. meble tapicerowane, zasłony z tkanin, wykładzinę na podłodze. Natomiast większa część – np. ok. 45 dB – będzie próbowała przejść przez ściany i stropy do pomieszczeń sąsiednich. 


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601