Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotniskuDomy z bloczków keramzytobetonowych są ciepłe i ciche, a ich ściany „oddychają”, dzięki czemu nie ma problemu z wilgocią we wnętrzach. Dodatkową zaletą budynków z keramzytu jest to, że ich powierzchnia użytkowa może być większa. Dowiedz się, skąd się biorą właściwości keramzytu oraz które bloczki stosować w zależności od sytuacji.

Co to jest keramzyt?

Leca® KERAMZYT to kruszywo ceramiczne produkowane ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Jest ono od 3 do 5 razy lżejsze niż piasek. Każda granulka kruszywa ma porowatą strukturę, która izoluje cieplnie i tłumi hałas. Wewnętrzną strukturę bloczków i pustaków z keramzytobetonu tworzy wiele drobnych kanalików. Ułatwiają one odprowadzanie pary wodnej. Cechy te sprawiają, że ściana z keramzytobetonu jest ciepłą, cichą i „oddychającą” przegrodą.

Kiedy jakie bloczki?

Jeśli dom powstaje w cichej okolicy, podstawowym kryterium doboru materiału do budowy ścian powinna być termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Oznacza to, że najważniejsze jest w takiej sytuacji zapewnienie ochrony przed zimnem oraz odprowadzanie wilgoci przez ściany na zewnątrz budynku.

Tu najlepiej sprawdzają się standardowe pustaki z keramzytobetonu o szerokości 24 cm. Zbudowana z nich ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 12 cm uzyskuje wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,230 W/(m2·K), co oznacza, że spełnia obecne wymagania cieplne. Jeśli zaizoluje się ją wełną o grubości 15 cm, współczynnik U będzie miał wartość 0,196 W/(m2·K), a więc ściana będzie spełniała wymogi, które wejdą w życie w styczniu 2021 r.

Wskazówka: Współczynnik przenikania ciepła opisuje właściwości cieplne przegrody. Im jego wartość niższa, tym wyższa izolacyjność termiczna ściany.

Jeżeli dom ma być zbudowany niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy zakładu przemysłowego, to oprócz termoizolacyjności i paroprzepuszczalności bardzo istotna jest dobra izolacyjność akustyczna ścian. A zgodnie z prawami fizyki zależy ona od masywności ściany - im cięższa ściana, tym lepiej izoluje od hałasu. Pojedyncze porowate granulki keramzytu w ciężkiej ścianie dodatkowo pochłaniają i rozpraszają dźwięki.  Aby sprostać tym wymaganiom, wyprodukowano z keramzytobetonu bloczki pełne o grubości 18 cm. Ściany z takich bloczków osiągają izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R'A2 na poziomie 50-51 dB, co oznacza, że zapewniają wysoki standard komfortu akustycznego. 
Wskazówka: R'A2 to wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych określany dla ścian zewnętrznych. Im jego wartość jest wyższa, tym przegroda lepiej tłumi hałas.
 
Domy z keramzytobetonowych bloczków Leca® BLOK akustycznych 18 wyposażone w szczelne okna zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przejeżdżające nieopodal pociągi i samochody oraz startujące samoloty nie zakłócają mieszkańcom spokoju.

Ściany zbudowane z bloczków pełnych o grubości 18 cm spełniają również obecne wymagania cieplne oraz te, które będą obowiązywać od stycznia 2017 r. Taka ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 14 cm uzyskuje wartość współczynnika U = 0,253 W/(m2·K), natomiast przy grubości wełny 16 cm ten współczynnik osiąga wartość 0,224 W/(m2·K).

Jak uzyskać większą powierzchnię użytkową?

Większość materiałów przeznaczonych do budowy ścian zewnętrznych ma szerokość 24-25 cm. Bloczki Leca® BLOK akustyczne 18 mają szerokość zaledwie 18 cm. Oznacza to, że ściany zewnętrzne zbudowane z tych bloczków pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Jednocześnie zachowane są wszystkie wymagania konstrukcyjne. 

Bloczki akustyczne 18 mogą także stanowić przegrody między mieszkaniami

Na przykład jeżeli dom jednorodzinny o wymiarach zewnętrznych 12 x 13 m ma 50 m bieżących ścian zewnętrznych, to tylko na poziomie parteru dzięki ścianom z keramzytobetonu zyskuje się dodatkowo powierzchnię 3,5–4 m2. Dzięki temu można powiększyć kuchnię, łazienkę, hol czy pokój dzienny. Jest też możliwość wygrodzenia dodatkowej garderoby czy pomieszczenia na sprzęt ogrodniczy. 

Bloczki o szerokości 18 cm polecane są również do stosowania jako ściany wewnętrzne pomiędzy sypialnią a toaletą, dwiema sypialniami, sypialnią a pokojem dziennym, czy pokojem dziecięcym a pokojem do pracy. Ich wysoka izolacyjność akustyczna sprawia, że hałas i inne niepożądane dźwięki nie przedostają się przez te ściany.

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601