Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie występują w każdym budynku, czyli również w domu jednorodzinnym o konstrukcji murowanej. Można je spotkać w piwnicach, garażach, magazynach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Tego typu podłogi mają przede wszystkim chronić pomieszczenie przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu. 


Aby całość sprawnie funkcjonowała, zwykle w podłodze na gruncie istnieje konieczność ułożenia różnego typu instalacji. Chodzi o rury wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, przewody wentylacyjne oraz coraz popularniejsze nawiewy powietrza do kominków. Metody wykonywania takich podłóg zmieniały się przez ostatnie lata. 

Tradycyjne rozwiązanie
Do niedawna podłoga na gruncie najczęściej była izolowana styropianem lub wełną. Wymagało to ułożenia aż 6 warstw: posadzka (np. terakota), podkład betonowy, izolacja termiczna (styropian lub wełna), izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia), podkład betonowy, podsypka piaskowa. Było to rozwiązanie nieco kłopotliwe, ponieważ wymagało nieraz dodatkowych czynności. Czasem pomiędzy izolacją ze styropianu i instalacją zostawały niewypełnione pustki. Brak ciągłości izolacji mógł skutkować obniżeniem izolacyjności termicznej podłogi na gruncie. Tego typu problemy da się ominąć, stosując inny materiał, skutecznie zastępujący chudy beton i izolację termiczną. 


Można szybciej, łatwiej i skuteczniej
Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się na podłogę na gruncie na podbudowie z keramzytu. Zmiana materiału powoduje zmniejszenie liczby warstw w porównaniu do powyższego, klasycznego rozwiązania. Jedna warstwa keramzytu zastępuje bowiem aż trzy tradycyjne: podsypkę piaskową (keramzyt jest kruszywem, które rozkłada się równomiernie nawet na nierówno przygotowanym podłożu gruntowym), podłoże betonowe (zagęszczony keramzyt to bardzo stabilne podłoże pod posadzkę) a także materiał do izolacji termicznej. W efekcie ilość warstw przedstawia się następująco: posadzka (np. terakota), podkład betonowy, izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia) oraz Leca® KERAMZYT impregnowany.


Podłoga na keramzycie
Realizacja tego rozwiązania rozpoczyna się od tego, że najpierw, na wąskich podwalinach ceglanych i betonowych, układa się przewody i rury instalacyjne. Następnie na całej powierzchni podłogi wysypuje się keramzyt Leca® w warstwie około 33-35 cm. Materiał lekko się zagęszcza i układa na nim szpryc cementowy, 2 x folię i jastrych cementowy. Keramzyt można stosować w wersji rozsypanej lub pakowanej w worki. Ten drugi wariant znacznie usprawnia prace wewnątrz pomieszczenia. W przypadku stosowania worków z keramzytem nie ma konieczności zagęszczania go i pokrywania szprycem. Ważną czynnością jest przecięcie każdego worka w celu odpowietrzenia jego zawartości. Bezpośrednio na workach można układać izolację i jastrych betonowy.

Zalety keramzytu
Warstwa zagęszczonego keramzytu jest grubsza od podłoża, składającego się z 6 warstw. Jednak ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż styropian czy styrodur, dlatego może przenosić większe obciążenia użytkowe. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że keramzyt, który jest naturalnym kruszywem ceramicznym, nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami. Podobnie jak ceramika nie starzeje się, nie degraduje i nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Można go z powodzeniem eksploatować przez wiele lat. 

Kliknij aby powiększyć zdjęcia

Kruszywo keramzytowe, które stosuje się do podłóg na gruncie jest specjalnie impregnowane jeszcze w fabryce. Ma to na celu ograniczenie kapilarnego podciągania wilgoci z podłoża gruntowego. Kruszywo jako materiał sypki dokładnie uszczelnia ułożone w nim przewody instalacyjne. Nie ma więc zagrożenia, że izolacja instalacji będzie niedokładnie przylegała do rur. Ważną cechą keramzytu jest też to, że zewnętrzna powierzchnia granulek ma właściwości ścierne. Przez ten fakt nie jest to materiał atrakcyjny dla drobnych zwierząt jak myszy, szczury, nornice, kuny chętnie gniazdujących w innych materiałach izolacyjnych. Dzieje się tak zwłaszcza w domach, położonych w pobliżu pól i lasów.

Duża wytrzymałość keramzytu sprawia, że można go stosować również w obiektach użyteczności publicznej, a nawet halach produkcyjnych i magazynowych.

Zobacz film pokazujący jak wykonać podłogę na gruncie
Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601