Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Dawniej spacer boso po rosie był naturalny i przyczyniał się do hartowania organizmu. Dzisiaj chodzenie po trawie bez butów rodzi strach przed przeziębieniem, kleszczami i innymi niespodziankami. A może by tak stworzyć własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?

Trawa zamiast płytek
Mamy na to pomysł. Bez większych problemów taki trawnik możemy wykonać na dachu garażu (lub innego pomieszczenia) naszego domu. Wówczas nie będziemy wychodzili z pokoju na taras tradycyjnie wyłożony płytkami, tylko na naszą własną murawę. Pamiętajmy, że na tarasach prawie wszędzie królują płytki, a więc na naszym nie będą niczym oryginalnym. Do tego, w lecie rozgrzewają się, a korzystanie z kąpieli słonecznych powoduje, że grzeje nas, i z góry, i z dołu. Natomiast trawnik przyjemnie chłodzi stopy, przyciąga motyle, wieczorem pachnie, no i ta własna rosa:-)

Jak wykonać zielony taras
Aby taki „zielony taras" wykonać, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Konieczna jest izolacja termiczna, jak dla dachu klasycznego lub odwróconego, oraz skuteczna hydroizolacja zabezpieczająca przed wodą deszczową pomieszczenia znajdujące się poniżej. Kolejną warstwę stanowi mata lub siatka uniemożliwiająca przerastanie korzeni. Dalej drenaż i zasobnik wilgoci, czyli Leca® KERAMZYT budowlany L owinięty geowłókniną. Na wierzchu ziemia ogrodnicza w warstwie o grubości ok. 15-20 cm wymieszana z drobnym Leca® KERAMZYTEM ogrodniczym M. Na niej sieje się trawę. Można również sadzić małe kwiaty ogrodowe i byliny.

Leca® KERAMZYT budowlany L o gęstości 290 kg/m3 i granulacji 10-20 mm ułożony w warstwie o grubości ok. 15 cm jest w stanie przejąć 45-70 litrów wody w czasie deszczu nawałnicowego, aby następnie powoli odprowadzać ją do rur systemu odwodnienia. Kruszywo to jest może zatrzymać w swojej strukturze 15-22 litrów wody, aby w miarę potrzeby mogła być podciągana przez system korzeniowy roślin. Ten swoisty magazyn wilgoci ogranicza konieczność częstego podlewania trawnika.

Drobniejszy Leca® KERAMZYT ogrodniczy M o gęstości 320 kg/m3 i granulacji 4-10 mm wymieszany z ziemią ogrodniczą w proporcji 1 część keramzytu i 4 części ziemi pozwala na: zmniejszenie ciężaru ziemi uprawnej na dachu, jej spulchnienie ułatwiające docieranie wilgoci i powietrza do systemu korzeniowego, zatrzymywanie części wilgoci na powierzchni granulek keramzytu.

Tym sposobem na dachu będziemy mieli zielony taras, na nim trawę, a poranna lecznicza rosa na naszych stopach stanie się faktem.

Przeczytaj artykuł o zielonych i użytkowych dachach.

Więcej informacji oraz przykłady innych rozwiązań dachów zielonych i użytkowych na www.leca.pl
Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Zawsze sucha, czyli ciepła ściana

Ściany budynku, podobnie jak odzież, chronią nas przed chłodem. Tak jak ciepłe, suche i „oddychające” ubranie zapewnia nam zdrowie oraz komfort, tak suche ściany gwarantują dobrą izolację cieplną i zabezpieczają przed zagrzybieniem.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601