Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Projekty domów

Projekty domów

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu
Ciekawe linki

Ciekawe linki

Zobacz jak z keramzytu budują w Europie
Keramzytowy start

Keramzytowy start

Kiedy myślisz o budowie domu z keramzytu...
Nowy kalkulator

Nowy kalkulator

Oblicza ilość materiałów do budowy ścian...
 

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”Ściany budynku chronią przed chłodem, pod warunkiem że „oddychają”. Dzięki temu nie ulegają zawilgoceniu. A sucha ściana to: mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.

Kiedy ściana „oddycha”?

O tym, czy ściana „oddycha”, decyduje paroprzepuszczalność materiału. Parametr ten mierzony jest wartością współczynnika oporu dyfuzyjnego μ. Współczynnik μ określa, jak duże są opory w przechodzeniu pary wodnej przez materiał. 

Przykładowo w wypadku powietrza tych oporów nie ma, czyli μ = 1. Jeśli chodzi o materiały budowlane, wartość współczynnika μ wynosi: 
 • keramzytobeton – 4,
 • beton komórkowy – 6, 
 • ceramika – 10, 
 • silikat – 15, 
 • styropian – 60, 
 • beton – 80, 
 • folie paroszczelne PE – 100 000, 
 • stal i szkło – ∞.
Wskazówka: Ściana oddycha, gdy wykonana jest z materiałów o niskiej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ.

Kliknij aby powiększyć zdjęcia
        
Ściany z bloczków i pustaków z keramzytobetonu o gęstości ok. 700 kg/m3 (najczęściej stosowany do wytwarzania pustaków) mają najniższą wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego spośród materiałów ściennych. 

Co sprawia, że keramzyt ma najlepszą paroprzepuszczalność?

Elementy keramzytobetonowe charakteryzują się najwyższą paroprzepuszczalnością, ponieważ mają porowatą strukturę, która przepuszcza wodę i wilgoć. Dodatkowo ceramiczne ścianki każdej kuleczki keramzytu chronią przed zawilgoceniem wnętrze granulek. Dzięki temu przez pustaki keramzytobetonowe wodę można „przelewać jak przez sito”, a ściany nie ulegają zawilgoceniu.

Co to znaczy właściwa kolejność warstw?

Migracja wilgoci następuje pod wpływem różnicy temperatur oraz ciśnień między pomieszczeniem a otoczeniem budynku. Jednak by wilgoć odprowadzana była w sposób płynny z pomieszczeń, ściana musi być wykonana z zachowaniem właściwej kolejności warstw. 

Kolejność warstw jest najkorzystniejsza wówczas, gdy para wodna przechodzi z materiału o wyższym oporze dyfuzyjnym do kolejnych warstw o coraz niższym. Dzięki temu może łatwiej „wydostać się” na zewnątrz.

Korzystny układ: ściana z keramzytobetonu i ocieplenie z wełny mineralnej

Właściwa kolejność warstw ściany z pustaków z keramzytobetonu to (patrząc od wewnątrz): 
 • wewnętrzny tynk cementowo-wapienny 
 • pustak keramzytobetonowy (gęstość 700 kg/m3) 
 • wełna mineralna 
 • elewacyjny cienkowarstwowy tynk i farby o dobrej paroprzepuszczalności 
Dlaczego dom z keramzytobetonu najlepiej ocieplać wełną?

Zastosowanie wełny mineralnej na ścianie z keramzytobetonu pozwala ograniczyć straty ciepła, które następują wtedy, gdy jako termoizolację zastosuje się np. styropian. Wówczas aby nie dopuścić do zawilgocenia ścian z powodu zatrzymywania wilgoci na granicy mur-styropian, trzeba zwiększyć krotność wymiany powietrza. A jeśli wymiana powietrza będzie zwiększona ponad wymagania higieniczne, spowoduje to straty, ponieważ wymieniane powietrze trzeba dodatkowo ogrzewać.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego, suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Sucha ściana to zdrowie i ciepło w domu

Budowa domu to często jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Tylko z czego budować? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a po cichu liczymy, że zamieszkają w nim nasze dzieci, a może nawet wnuki.
Planowanie budowy domu

Planowanie budowy domu

Kilka ważnych informacji podanych w lżejszej formie. Wersja przygotowana specjalnie dla miłośników gier planszowych.
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Oszczędne budowanie z keramzytu

Oszczędne budowanie z keramzytu

Marzysz o swoim własnym, zdrowym i ciepłym kącie, o bezproblemowej budowie i oszczędnej eksploatacji domu. Budowa z keramzytu to wyższy standard użytkowania przy tradycyjnym systemie budowy.
Tanie budowanie

Tanie budowanie

Jaki dom byłby dla nas najlepszy? Jaką technologię budowy domu wybrać? Czy materiały popularne na rynku budowlanym są najlepsze?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601