Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o budowaniu domów z keramzytu.
Filmy z budowy

Filmy z budowy

Zobacz jak wykonać podłogę na gruncie
 

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach – o tym marzy większość inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo z dala od miasta, w środku pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często zlokalizowane są w niewielkiej odległości od ruchliwych dróg, szlaków kolejowych, lotnisk itp. Jak wówczas skutecznie odizolować wnętrza mieszkalne od głośnego sąsiedztwa?


Najwięcej hałasu z otoczenia dociera do pomieszczeń przez okna. By temu zapobiec i skutecznie zabezpieczyć przed niepożądanymi dźwiękami z zewnątrz, wystarczy zastosować w budynku szczelne okna wieloszybowe z dodatkowymi roletami. 
Okna stanowią zaledwie kilka procent powierzchni łączącej budynek z otoczeniem. Kolejną przegrodą jest dach. W zapewnieniu jego wysokiej izolacyjności akustycznej pomagają żelbetowe płaskie stropy lub gruba izolacja termiczna i płyty gipsowo-kartonowe w przypadku drewnianych dachów skośnych.
Największą powierzchnię oddzielającą dom od otoczenia zajmują zazwyczaj murowane ściany zewnętrzne. Przegrody te są zawsze dokładnie projektowane pod względem izolacyjności termicznej, jednak bardzo rzadko analizowane są pod kątem ochrony przed hałasem. 

Masa przegrody a bariera przed hałasem
W izolacyjności akustycznej podstawową zasadą jest prawo masy. Oznacza to, że im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność akustyczna jest wyższa. Z tego powodu ściany buduje się najczęściej z betonu i silikatów - oba te materiały mają duży ciężar.  
Trzecim coraz częściej stosowanym materiałem jest keramzytobeton. Jest o lżejszy 1/3 od betonu i o 1/4 od silikatów, a chroni przed hałasem równie dobrze, a czasami nawet lepiej. Dlaczego tak się dzieje? 
Keramzytobeton to lekki beton, w którym część klasycznego kruszywa, jakim jest żwir, zastąpiono Leca® KERAMZYTEM - lekkim kruszywem ceramicznym. Ma ono porowatą strukturę wewnętrzną, która powoduje, że część energii fali akustycznej przechodzącej przez ścianę zostaje rozproszona w granulkach keramzytu. Dzięki temu z bloczków z keramzytobetonu można budować ściany wewnętrzne i zewnętrzne o wysokiej izolacyjności akustycznej.

Bloczki z keramzytobetonu w systemie Leca® BLOK
Elementy wchodzące w skład systemu Leca® BLOK produkowane są w Polsce już od kilkunastu lat. Najbardziej rozpowszechnione są bloczki Leca® BLOK akustyczny 18 i Leca® BLOK akustyczny 18 g. W ubiegłym roku wprowadzono na rynek nowy bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20. Ściany, które powstają z dwóch pierwszych wyrobów, mają grubość 18 cm, natomiast przegrody wykonane z trzeciego – 24 cm. Na ścianach z bloczków Leca® BLOK można układać każdy rodzaj stropu, a także pokrywać je dowolnym tynkiem oraz izolować termicznie styropianem lub wełną. Ponadto produkty te pozwalają na bezproblemowe osadzanie każdego typu okien.

Izolacyjność potwierdzona badaniami
Bloczki Leca® BLOK akustyczne 24/20 zostały sprawdzone pod względem izolacyjności akustycznej w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie i uzyskały wskaźnik izolacyjności Rw równy 59 dB (C = -1 i Ctr = -5). W praktyce więc po uwzględnieniu pozostałych poprawek obliczeniowych można zapewnić izolacyjność akustyczną dla ścian wewnętrznych na poziomie 52-55 dB, a w przypadku ścian zewnętrznych - 52 dB. Oznacza to również, że wyroby te są jednym z najlepszych i najlepiej izolujących od hałasu materiałów ściennych produkowanych w Polsce.

Uwagi wykonawcze
Podczas wykonywania ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
  • koniecznie murować ściany na tzw. pełną spoinę poziomą i pionową - zapewnia to uzyskanie wymaganej izolacyjności akustycznej przegrody. Tylko „szczelna” ściana skutecznie izoluje od hałasu;
  • bez zgody projektanta nie zmieniać rodzaju tynków wewnętrznych. Wprowadzenie lżejszego i cieńszego tynku gipsowego na ścianę, na której zalecono zastosowanie wyprawy cementowo-wapiennej, powoduje zmniejszenie masy powierzchniowej nawet o 15-20 kg, a to obniża izolacyjność akustyczną przegrody.
Dobrze wykonane ściany zewnętrzne z keramzytobetonowych bloczków Leca® BLOK akustycznych zapewniają spełnienie wymagań normowych nawet dla budynków położonych w terenie o dużym poziomie hałasu panującego zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601