Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o budowaniu domów z keramzytu.
Filmy z budowy

Filmy z budowy

Zobacz jak wykonać podłogę na gruncie
 

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóchBudowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i szeregowych, pawilonów handlowych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.

Trzy etapy budowy

Wykonawcze firmy budowlane zazwyczaj dzielą historię pracy nad większością nowobudowanych obiektów na trzy umowne okresy:
  1. „Oby tylko wyjść z ziemi”. Ten etap obejmuje między innymi roboty ziemne, fundamentowanie, wykonanie ścian fundamentowych, izolacji oraz przyłączy. Ogromu wykonanej pracy w tym wypadku nie widać, ponieważ większość zmian zostaje zasypana gruntem.
  2. „Niech się mury pną do góry”. To etap, który zawsze bardzo cieszy inwestora. Codziennie widać nowe ściany, stropy, kominy i dach. Budynek rośnie w oczach, a w wygrodzonych pomieszczeniach inwestorzy już planują ustawianie mebli.
  3. „Dużo ludzi i mnóstwo wykonanej pracy, a końca ciągle nie widać”. Na tym etapie pracuje się jednocześnie w wielu pomieszczeniach, wykonując instalację, osadzając stolarkę, kładąc tynk i podłoże, malując pomieszczenia, czyli robiąc popularną „wykończeniówkę”. Ten etap jest czasochłonny, a oczekiwany efekt pojawia się ostatniego dnia, kiedy następuje przekazanie klucza i wykonawca opuszcza budowę.
Na każdym z tych etapów należy wykonać wiele prac o różnym stopniu trudności i pracochłonności. Budowa to dziesiątki, a nawet setki ton materiałów, które trzeba wyładować, zmagazynować, przemieścić na stanowisko pracy, podnieść na pomost roboczy, by w końcu je ułożyć, wmurować lub zainstalować. Mimo dużego postępu technicznego, na budowie wiele materiałów musi kilkakrotnie przejść fizycznie przez ręce pracowników.

Kliknij aby powiększyć zdjęcia
        
Przyjrzyjmy się bliżej murowaniu ścian fundamentowych dokonywanym podczas pierwszego etapu.

Murowanie ścian fundamentowych

Czy popularne ciężkie bloczki betonowe to jedyny materiał do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych? Od kilkunastu lat na rynku budowlanym są również dostępne lżejsze bloczki z keramzytobetonu. Niestety, siła przyzwyczajenia do „mocnego” betonowego budownictwa nadal ogranicza wprowadzanie nowych technologii budowy ścian fundamentowych.
Warto porównać oba materiały, aby sobie uzmysłowić, gdzie z czego lepiej budować.

Wytrzymałość

Najczęściej spotykane bloczki betonowe mają wytrzymałość 15 MPa. W wypadku keramzytobetonu wytrzymałość bloczków wynosi 5, 7,5, a czasami 10 MPa. Wytrzymałość jest niższa, ale wystarczy jedynie pobieżny ogląd realizowanych inwestycji, aby się przekonać, że takie same betonowe bloczki od tego samego producenta trafiają na budowę ścian fundamentowych, zarówno 4-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego, jak i parterowego domku z poddaszem. O ile w bloku wytrzymałość takich ścian jest zapewniona z uwzględnieniem właściwego współczynnika bezpieczeństwa, o tyle w domku jednorodzinnym zapas bezpieczeństwa jest kilkukrotny.

Po co budować ściany fundamentowe z bloczków o wytrzymałości 15 MPa, skoro bardzo popularne bloczki gazobetonowe przeznaczone do murowania ścian parteru i piętra mają najczęściej wytrzymałość 2-4 MPa? Nie ma żadnych przesłanek konstrukcyjnych, aby ściany fundamentowe były pięciokrotnie mocniejsze niż ściany parteru.

Czasami warto zrezygnować z ostatniej warstwy bloczków, a zamiast niej wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenia na dłuższym odcinku ściany. Jako szalunek można wówczas wykorzystać na przykład keramzytobetonową kształtkę U. Taki element można wykonać bez dodatkowego deskowania (patrz rysunek).

Transport i robocizna

Bloczki betonowe mają najczęściej wymiary 38 x 24 x 14 (12) cm, a bloczki z keramzytu: 38 x 24 x 24 cm – są więc prawie dwukrotnie większe. Waga obu typów bloczków wynosi ok. 22 kg. Jeżeli w budynku jest 90 m² ścian fundamentowych o grubości 24 cm, to potrzeba 1620 bloczków betonowych lub 990 bloczków keramzytowych. W wypadku pierwszego rozwiązania ciężar bloczków wyniesie 35,6 t, a w drugim – 21,8 t. Z uwagi na ograniczenia w transporcie drogowym, do przewozu bloczków betonowych należy zamówić dwa transporty, a do przewozu bloczków keramzytobetonowych – tylko jeden.

W opisanym powyżej budynku, podczas murowania ścian z bloczków wykonanych z keramzytobetonu, murarz i jego pomocnik będą pracować z materiałem o ponad 14 ton lżejszym. Swoją pracę wykonają więc szybciej i bez dodatkowych zbędnych obciążeń. Poza tym będzie można zaoszczędzić zaprawę murarską, której przy murowaniu z mniejszych bloczków betonowych zużyłoby się prawie dwa razy więcej. A więc znów zmniejsza się wysiłek fizyczny związany z przemieszczeniem składników zaprawy, dostarczeniem jej na stanowisko i fizycznym murowaniem. Skraca się również sam czas wykonania pracy.

Decydując się na wybór materiału, należy rozpatrzyć wszelkie aspekty. W przypadku domu jednorodzinnego, pawilonu handlowego czy innych niewysokich budynków, nośność bloczków fundamentowych z keramzytu po przeliczeniach konstrukcyjnych okazuje się wystarczająca. Murowanie keramzytowych ścian wymaga mniejszego wysiłku fizycznego oraz eliminuje zbyteczne tony z ciężaru budynku. A murując z elementów dwa razy większych, pracę wykonuje się znacznie szybciej.

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601