Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o budowaniu domów z keramzytu.
Filmy z budowy

Filmy z budowy

Zobacz jak wykonać podłogę na gruncie
 

Termoaktywne ściany z keramzytuPrzy wyborze materiałów do budowy domu kierujemy się różnymi kryteriami: wytrzymałością materiału, izolacyjnością, trwałością, ceną. Ale co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze? Tu najczęściej pada odpowiedź, że nasz dom powinien być: ciepły, zdrowy i trwały.

Trwały, ponieważ chcemy się w nim czuć bezpiecznie i nie wykonywać zbyt wielu konserwacji i napraw,

Zdrowy, ponieważ będziemy w nim przebywać sporą część naszego życia, a zdrowie jest przecież najważniejsze,

Ciepły, ponieważ dodatkowe ogrzewanie domu stanowi największą część kosztów eksploatacyjnych.

Ważna decyzja „na zawsze”

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. W związku z tym wybór tych materiałów jest kluczowy, a argument najniższej ceny nie powinien być decydujący. Bloczki czy pustaki do wykonania ścian to zaledwie kilka procent kosztów całego domu. Na przykład, jeżeli nasz dom ma ok. 170 m2 powierzchni użytkowej, to jest w nim ok. 64 m2 ścian fundamentowych, 172 m2 ścian zewnętrznych, 49 m2 ścian nośnych wewnętrznych i 65 m2 ścian działowych. Jeśli kierujemy się jedynie kryterium oszczędności i w dużym uproszczeniu liczymy, że na 1 m2 ściany uda nam się zaoszczędzić 10 zł, to łącznie na materiałach ściennych zaoszczędzimy zaledwie 3500 zł (jest to wartość jednego okna, które można wymienić zawsze, a złych ścian – niestety nie).

Sprawdźmy, czy materiały ścienne z keramzytu spełniają podstawowe kryteria trwałości, zdrowia i ciepła.

Trwały dom

Keramzyt to kruszywo ceramiczne powstałe w wyniku wypalania specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Trwałość wyrobów ściennych na bazie keramzytu można więc porównać z ceramiką, a to właśnie budynki z cegły ceramicznej, które powstawały już w XIV w., możemy podziwiać do dziś.

Zdrowy dom

Czy wyroby z keramzytu są „zdrowe”? Odpowiedź na to pytanie wymaga wyjaśnienia, co należy rozumieć pod pojęciem zdrowego materiału budowlanego. Ceramika to materiał od wieków wykorzystywany przy budowie ludzkich siedzib. Zarówno cegła jak i keramzyt produkowane są z gliny. Pustaki z keramzytobetonu mają porowatą strukturę. Pomiędzy granulkami keramzytu sklejonymi zaczynem cementowym pozostają kanaliki, które mogą przepuszczać wilgoć i powietrze. Taki układ tworzy w pełni „oddychającą” ścianę. Spośród wszystkich materiałów ściennych wyroby z keramzytobetonu mają najlepszą paroprzepuszczalność, czyli nie zatrzymują wilgoci. Jeżeli takie ściany są dodatkowo izolowane wełną mineralną, czyli izolacją termiczną o najwyższej paroprzepuszczalności, to magazynowanie wilgoci jest całkowicie zredukowane. Dzięki temu w murze nie dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych, których obecność stoi w sprzeczności z ideą „zdrowego domu”.

Ciepły dom

Ciepły dom to ostatni z trzech podstawowych argumentów wyboru materiału. Pustaki i bloczki z keramzytobetonu mają bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej. Zbudowane z nich ściany pozwalają zmniejszyć grubość materiałów zewnętrznej izolacji termicznej. Parametry izolacyjne ścian z keramzytobetonu umożliwiają ułożenie izolacji termicznej w warstwie (najczęściej) cieńszej o 2 cm, niż w przypadku ścian z silikatów czy cegły.

Na przykład, przy 172 m2 ścian zewnętrznych zakupimy o 3,5 m2mniej izolacji termicznej. Ale to tylko jeden aspekt „ciepłej” ściany. Drugim jest wspomniana już paroprzepuszczalność. W trakcie budowy i użytkowania budynku para powstająca pod prysznicem, w wyniku prania, gotowania, a nawet oddychania, to dziesiątki litrów wody, które poza wentylacją usiłują przedostać się przez ściany. Para wnika w ścianę, i albo szybko przez nią przejdzie, albo zacznie się w niej kumulować, co może spowodować zagrzybienie. To, jak ważna jest sucha ściana w izolacyjności termicznej, można zobrazować za pomocą prostego przykładu spoza branży budowlanej. Gdy wkładamy na siebie kolejne warstwy odzieży, zabezpieczamy organizm przed utratą ciepła. Jeżeli zmokniemy lub nadmiernie się spocimy, to wilgotna odzież przestaje chronić przed zimnem. Współczesnym sposobem rozwiązania tego problemu jest odzież termoaktywna. I właśnie podobnym, termoaktywnym materiałem ściennym są wyroby z keramzytobetonu. Nie zatrzymują wilgoci, szybko ją odprowadzają, dzięki czemu ściana wysycha, a tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem termicznym.

Należy jeszcze podkreślić, że czynnik termoaktywny jest szczególnie ważny w trakcie budowy domu, kiedy przy murowaniu, tynkowaniu, wylewkach posadzkowych i malowaniu, mury wchłaniają dziesiątki litrów wody. Wówczas koszty ogrzewania w pierwszych latach są znacznie większe niż w następnych. Pamiętajmy więc, że ściany z pustaków i bloczków keramzytobetonowych wysychają najszybciej, są ciepłe, zdrowe i trwałe.


Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601