Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Cichy dom


Osiedle 50 domków jednorodzinnych w Voksenhagen w pobliżu Oslo, Norwegia

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Główne korzyści z posiadania własnego domu, to przede wszystkim więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 

Oaza spokoju
Pracujemy coraz dłużej i liczymy na efektywny wypoczynek w wolnym czasie. Gwar miasta kojarzy nam się z obowiązkami, zawalonymi terminami i narzekaniem szefa. Dlatego coraz więcej osób pragnie się od niego  odizolować, szukając zacisznego miejsca do zamieszkania. Najczęściej wybór pada na tereny podmiejskie. Mniej zaludnione obszary to, co prawda dłuższy dojazd do pracy lub szkoły, ale rekompensatą za większe zużycie paliwa jest własna oaza spokoju. Jednak szukając wymarzonego miejsca dla siebie i bliskich warto być czujnym. Bywa, że skuszeni atrakcyjną ceną działki nie zwracamy uwagi na jej bliższe i dalsze otoczenie. Po jakimś czasie okazuje się, że bliskość trakcji kolejowej lub ruchliwej ulicy jest bardzo dokuczliwa. Inną przykrą niespodzianką może być hałaśliwa inwestycja, która powstanie w sąsiedztwie zaraz po naszej przeprowadzce. Dlatego warto przed zakupem działki wybrać się do stosownego urzędu i zapoznać z planami zagospodarowania przestrzeni. 

Uciążliwy przeciwnik
Hałas to trudny przeciwnik. Do wnętrza domu przedostaje się głównie przez ściany, okna i dach, a następnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Dźwięki, czyli fale o odpowiednim natężeniu, nie tylko drażnią zmysł słuchu, stając się uciążliwe dla domowników. Potrafią również wprawić w drganie mniejsze a czasem większe przedmioty powodując nawet ich zniszczenie. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby mieszkające w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest wysokie. Dźwięki działając na zasadzie rezonansu potrafią spowodować trwałe szkody we wnętrzach, na przykład pękanie ścian. Nie da się uniknąć hałasu, ale można w znaczny sposób ograniczyć jego uciążliwość. Sposobem na cichy dom jest poprawienie izolacyjności akustycznej ścian i stropów. Dzieje się to poprzez  zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych takich jak keramzyt, o których warto pomyśleć już na etapie planowania budowy.

Sposoby na decybele
Lepszą izolacyjność akustyczną dachów mogą zapewnić żelbetowe płaskie stropy lub odpowiednia izolacja termiczna. W przypadku drewnianych dachów skośnych wykonuje się ją z wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych. Bardzo pomocna jest również dobra stolarka drzwi i okien. Jednak, aby dobrze spełniały swoje zadanie, ich styk ze ścianą musi być odpowiednio zaizolowany, ponieważ wszelkie nieszczelności to kolejne drogi na wdarcia się do domu niepożądanych decybeli. 

Główną barierą chroniącą wnętrze domu przez hałasem są jednak ściany zewnętrzne. Idealnym rozwiązaniem dla stworzenia cichego domu jest stosowanie materiałów skutecznie redukujących natężenie fal dźwiękowych, lub też je rozpraszających. Stąd duża popularność betonu czy silikatów. Alternatywą dla nich jest keramzytobeton. Obecnie to jeden z najlepiej izolujących akustycznie materiałów produkowanych w Polsce.

Pogromca hałasu
Keramzytobeton ma wiele zalet. To lekki materiał ceramiczny wytwarzany ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. W zależności od stopnia granulacji jest od 3 do 5 razy lżejszy niż piasek. Pod ceramiczną osłonką każda granulka ma wewnętrzną strukturę przypominającą pumeks. To właśnie porowata struktura wewnątrz każdej granulki stanowi element izolujący cieplnie i tłumiący hałas, o wiele lepiej niż zwykła cegła. Bloczki keramzytobetonowe to połączenie ciężkiego, pochłaniającego energię fali dźwiękowej betonu z pojedynczymi granulkami keramzytu, które w swojej strukturze mogą pochłaniać i rozpraszać część energii fali. Przykładowo, bloczek akustyczny Leca BLOK 24/20 wykazuje zewnętrzną izolacyjność dźwięku sięgającą 52 dB. Z keramzytu powstają między innymi pustaki, kształtki, elementy prefabrykowane oraz bloczki. Wszystkie te elementy charakteryzują się najlepszymi właściwościami akustycznymi, co potwierdziły między innymi badania Zakładu Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Keramzyt jest również odporny na działanie wilgoci, przepuszcza parę wodną, a przy tym odznacza się doskonałymi parametrami termicznymi.

Sprawne murowanie
Keramzyt to materiał uniwersalny. Można z niego wybudować zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co więcej, materiał ten nie stawia żadnych ograniczeń projektowych. Bloczki i pustaki z keramzytobetonu są lekkie i łatwo poddają się obróbce. Ich niewielka waga sprawia, że na plac budowy jednym samochodem można dostarczyć większą ilość materiału, prace przebiegają szybko i sprawnie, a robotnicy nie narzekają na nadmierne obciążenie. 

Ściany z keramzytu powinno się murować na pełne spoiny poziome i pionowe grubości minimum 10 mm, przy użyciu zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. To właśnie taka metoda pozwala zachować wysoką izolacyjność akustyczną. Aby zapobiec ewentualnym zarysowaniom murów, warto zastosować zbrojenie z siatki, zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych. 
Ze względu na to, że ciche domy z keramzytobetonowych bloczków zapewniają wysoki komfort użytkowania, w Polsce powstało już kilkanaście tysięcy takich budynków.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601