Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Ciepłe ściany


Budowa domu jednorodzinnego to wiele nowych wyzwań, na które trzeba być przygotowanym bez względu na etap prac. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy bowiem, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
 
Siła rekomendacji
Ponieważ każdą budowę rozpoczynamy od projektu, najczęściej szukamy obiektu typowego lub architekta, którego umiejętności sprawdził już ktoś znajomy. Co więcej, często odwiedzając już gotowy dom sami możemy ocenić, na ile podoba nam się efekt pracy tego fachowca. Jeśli chcemy budować w miejscu, gdzie nie mamy zbyt wielu znajomych, jesteśmy zdani na opinie zamieszczane w Internecie. Najczęściej informacje czerpie się z forów internetowych, na których inwestorzy dzielą się swoimi nieraz bardzo odmiennymi doświadczeniami. Kiedy już uda nam się znaleźć osobę odpowiedzialną za wygląd naszego domu, warto od razu omówić kwestię dotyczącą materiałów budowlanych. Pamiętajmy, że architekci zazwyczaj uwzględniają w projektach swoje ulubione materiały, czyli takie, które sprawdziły się we wcześniej zrealizowanych obiektach. Jeśli planujemy postawić na elementy nowatorskie, na przykład bardziej nastawione na ocieplenie domu, sygnalizujmy, że ciepła ściana to dla nas priorytet.

Wybór materiałów budowlanych
Dom jednorodzinny to najczęściej budynek jedno- lub dwukondygnacyjny. Ciepły dom oznacza również, coraz częściej, budynek pozbawiony piwnic. Warto więc pamiętać, że obciążenia przenoszone przez ściany zewnętrzne są kilkukrotnie mniejsze niż w budynkach wielokondygnacyjnych. Nie ma więc sensu do jego budowy stosować materiałów bardzo mocnych i ciężkich, jak przy tworzeniu bloków mieszkalnych, szpitali, czy innych budynków użyteczności publicznej. 

Obecnie ze względów termoizolacyjnych bardzo rzadko buduje się również mur jednowarstwowy. Ściany zewnętrzne prawie zawsze są izolowane wełną mineralną lub styropianem. Warto je połączyć z takim materiałem ściennym, który już wstępnie ma dobre parametry izolacji cieplnej. Jedną z opcji jest budowa domu z keramzytu. Sucha ściana oraz właściwa wentylacja to główne korzyści  takiego rozwiązania. 

Znany nieznany keramzyt
Od kilkudziesięciu lat w Europie obserwuje się tendencje do wykorzystywania keramzytu, jako materiału budowlanego. W Polsce pojawił się on w latach siedemdziesiątych i zyskuje coraz więcej zwolenników. Keramzyt to lekkie ceramiczne kruszywo wytwarzane z naturalnej gliny. Ma postać kulek z twardą, ceramiczną powłoką i porowatą wewnętrzną strukturą. Kulki keramzytowe to dopiero początek. Połączone zaczynem cementowym tworzą keramzytobetonowe trwałe bloczki i pustaki, z których można wykonać ściany fundamentowe, nadziemne, kominy wraz z systemem wentylacyjnym oraz stropy. W postaci sypkiej keramzyt stosuje się do wykonywania izolacji cieplnych, akustycznych, jak również ekranów radiestezyjnych, drenaży, a nawet zielonych dachów. Jest również bardzo użyteczny w ogrodnictwie, przy uprawie roślin i przy pracach mających na celu kształtowanie terenu (jak ogródki skalne czy mała architektura). Keramzyt jest wyjątkowo dobrym materiałem budowlanym, jednak o możliwości zastosowania go nadal wie niewielu inwestorów prywatnych.

Ciepły i zdrowy dom
Granulki keramzytowe powstają z łatwo pęczniejących glin ilastych, wypalanych w temperaturze około 1150ºC. Ciepła ściana, jaka powstaje przy użyciu tego materiału jest jednocześnie ścianą przyjazną dla ludzi i otoczenia. 
Keramzytobeton odznacza się najlepszą paroprzepuszczalnością spośród wszystkich wyrobów do budowy ścian. Z łatwością odprowadza wilgoć, która tym samym nie kumuluje się w ścianach. Kiedy jest mokry, materiał izolacyjny przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje. Właściwie zaczyna działać dopiero po osuszeniu. Keramzytobeton jest materiałem, który najszybciej wysycha, nawet w sytuacji gdy jest bardzo zawilgocony. Nie tylko nie zatrzymuje wilgoci, ale jest również mrozoodporny. Dzięki tym właściwościom, pustaki lub bloczki, które są z niego wykonane, o wiele lepiej izolują termicznie niż inne wyroby ścienne. 

Inwestycja na lata
Coraz więcej inwestorów ma świadomość, jak ważna jest sucha ściana budynku, czyli odpowiednia izolacja termiczna murów. Rosnące ceny energii również sprzyjają poszukiwaniom materiałów, które gwarantują mniejsze wydatki na ogrzewanie. Keramzytobeton można z powodzeniem łączyć z różnymi materiałami izolacyjnymi. Jeśli dołożyć do niego wełnę mineralną jako ocieplenie, można otrzymać w pełni paroprzepuszczalną, "oddychającą" ciepłą ścianę. Będzie ona działała nieco na zasadzie podobnej do odzieży termoaktywnej, która daje niezbędne ciepło, ale jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Budowa domu z materiałów na bazie keramzytu to nie tylko świetne parametry izolacyjne w zakresie izolacji cieplnej, ale także akustycznej, a nawet radiestezyjnej, chroniącej  przed szkodliwym wpływem cieków wodnych.

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601