Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytuZdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia. Wybór często pada na elementy drewniane, nie jest to jednak rozwiązanie ekologiczne. Z tego powodu Skandynawowie, słynący ze szczególnej dbałości o środowisko naturalne, już ponad 50 lat temu rozpoczęli poszukiwanie alternatywnego do drewna materiału, który mógłby posłużyć do budowy równie zdrowych domów. Poszukiwania te doprowadziły do keramzytu. 

Ekologiczny materiał budowlany
To kruszywo budowlane – dostępne na rynku pod nazwą Leca® KERAMZYT – swoimi właściwościami najbardziej przypomina drewno. Ma zbliżoną wartość współczynnika przenikania ciepła, a także podobny ciężar właściwy. Dodatkowo jest niepalny oraz odporny na działanie grzybów i pleśni.
Keramzyt powstaje w procesie obróbki mechanicznej i termicznej rozdrobnionej gliny pęczniejącej. W trakcie wypalania w piecach obrotowych surowiec ten przybiera postać twardych kulek, które ponad czterokrotnie zwiększają swoją objętość. Dzięki połączeniu różnych frakcji keramzytu i piasku z zaczynem cementowym uzyskuje się beton lekki o gęstości 600-1600 kg/m3, z którego następnie wytwarza się pustaki i bloczki ścienne, pustaki stropowe, wentylacyjne i obudowy kominowe. 

System Leca® BLOK
Z Leca® KERAMZYTU produkuje się elementy ścienne, stropowe, nadprożowe, wentylacyjne i kominowe. Razem tworzą one Leca® BLOK - kompletny i stale rozwijający się system budowy zdrowych i ciepłych domów. Znalazł on powszechne zastosowanie w budownictwie indywidualnym, zbiorowym oraz budynkach użyteczności publicznej, przy wznoszeniu obiektów najczęściej do 2-3 kondygnacji. 
W skład systemu wchodzą: keramzytobetonowe elementy ścienne, stropowe, nadprożowe, wentylacyjne, kominowe, zaprawa murarska i keramzyt jako kruszywo. Uzupełnieniem są gotowe mieszanki budowlane Weber: tynki elewacyjne i wewnętrzne, systemy ociepleń, podkłady podłogowe, kleje i fugi do płytek, mieszanki zapraw i betonów.
Uwaga: pustaki i bloczki keramzytobetonowe mogą stanowić również wypełnienie żelbetowych konstrukcji szkieletowych w budynkach wielokondygnacyjnych.

Ściany
Pustaki i bloczki systemu Leca® BLOK pozwalają na wybudowanie całego domu w jednej technologii.

Ściany fundamentowe
Do budowy ścian fundamentowych i ścian piwnicznych wykorzystuje się Bloczki Leca® BLOK fundamentowe. Powierzchnia 1 m2 ściany wykonanej z tych elementów jest dwukrotnie lżejsza i ma czterokrotnie lepszą izolacyjność termiczną niż ściany z typowych bloczków betonowych. 
A lepsza termoizolacyjność to ograniczenie wydatków na dodatkowe kosztowne izolacje ścian w gruncie i w strefie cokołów. Dzięki wyższej izolacyjności cieplnej przegrody z keramzytu izolacja ścian fundamentowych może być o 4 cm cieńsza. 

I tak przykładowo dom bez piwnic o wymiarach 12,5x10 m to około 50 m2 zewnętrznych ścian fundamentowych do ocieplenia. Jeżeli zastosujemy o 4 cm cieńszą izolację z polistyrenu ekstrudowanego (XPS-u), to przy zachowaniu tych samych właściwości termoizolacyjnych zużyjemy o 2 m3 mniej materiału izolacyjnego. W ten sposób zaoszczędzimy około 800 zł. 
Ponadto bloczki z keramzytobetonu są prawie dwukrotnie większe niż betonowe, co sprawia, że do murowania ścian z tych elementów zużywa się mniej zaprawy. Dzięki temu w podanym przykładzie budynku oszczędzimy około 300 zł. 

Kolejna korzyść ze stosowania lżejszych bloczków to zmniejszenie kosztów transportu, ponieważ jeden zestaw (samochód z przyczepą) może przewieźć materiał o większej objętości bez przekraczania dopuszczalnych ładowności i nacisków na oś. A więc w przykładowym domu, przy uwzględnieniu również wewnętrznych ścian fundamentowych, bloczki keramzytobetonowe można dostarczyć jednym zestawem, natomiast w przypadku cięższych bloczków betonowych konieczne są dwa. To oznacza kolejne 200-600 zł oszczędności. 

Pozostaje jeszcze jedna, trudna do wyceny korzyść ze stosowania lżejszych bloczków: praca ludzka. W opisanym domku murarz i pomocnicy, aby wymurować ściany, muszą przenieść, podać i ułożyć na murze bloczki keramzytobetonowe o wadze ok. 18 t. W przypadku cięższych bloczków betonowych dodatkowo trzeba doliczyć większą ilość zaprawy, co razem daje ciężar ok. 40 t. 
Oczywiście, materiał do wytworzenia bloczków z keramzytobetonu jest droższy od betonowych, toteż cena wyjściowa tych wyrobów będzie wyższa. Jednakże w praktyce nie przekracza ona połowy obliczonych oszczędności. 

Ściany parteru i pięter
Przy wyborze materiału do budowy ścian kondygnacji mieszkalnych należy pamiętać o dwóch zasadniczych właściwościach użytkowych ścian. A mianowicie: wszystkie ściany zewnętrzne muszą charakteryzować się bardzo dobrą termoizolacyjnością, natomiast ściany wewnętrzne - głównie izolacyjnością akustyczną. Spośród dostępnych na rynku wyrobów do murowania ścian nie można wskazać jednego materiału, który spełniałby równocześnie obie te funkcje. 

W systemie Leca® BLOK rozwiązano ten problem, wprowadzając PUSTAKI jako materiały przeznaczone do ścian zewnętrznych i pełne BLOCZKI o gr. 18 cm jako materiał do budowy ścian wewnętrznych. 
Pustak Leca® BLOK 24 to najbardziej rozpowszechniony wyrób na rynku. Ma wymiary 24x24x50 cm i pozwala na budowę ścian zewnętrznych o bardzo dobrej izolacyjności termicznej i najwyższej paroprzepuszczalności. Obie te właściwości ściśle łączą się ze sobą. Gdy ściana szybko wysycha, osiąga również dobre właściwości izolacyjności cieplnej. Suche ściany to także brak możliwości rozwoju grzybów i pleśni. 

Do izolacji ścian zewnętrznych z pustaków Leca® BLOK 24 można wykorzystać styropian, jednakże najlepsze parametry paroprzepuszczalności osiąga się przy zastosowaniu wełny mineralnej. Już 15-centymetrowa warstwa tej izolacji o wartości współczynnika λ = 0,04 W/(m•K) pozwala na uzyskanie przez ścianę wartości współczynnika U poniżej 0,2 W/(m2•K), czyli takiej, która obowiązuje obecnie i która będzie wymagana po wejściu w życie zaostrzonych wymagań cieplnych w 2021 roku.

Innym rodzajem przegrody zewnętrznej mogą być ściany o szerokości 36,5 cm wykonane z pustaków Leca® BLOK 36,5. Jest to obecnie najlepszy w systemie pustak pod względem paroporzepuszczalności oraz izolacyjności cieplnej. W przypadku ściany z tych wyrobów wystarczy warstwa izolacji o grubości 8 cm i wartości współczynnika λ = 0,04 W/(m•K), aby uzyskać wartość U ściany poniżej 0,2 W/(m2•K). 
Podane parametry izolacji są wartościami średnimi. Należy mieć na uwadze, że zastosowanie materiału izolacyjnego o lepszych parametrach pozwala na wykonanie cieńszej izolacji. Jednak już same parametry termoizolacyjne pustaków Leca® BLOK 24 i 36,5 ograniczają grubość niezbędnej izolacji w porównaniu z innymi materiałami ściennymi o 2-5 cm. Oznacza to, że lekkie pustaki z keramzytobetonu z dobrą izolacją pozwalają na budowę cieńszych ścian, a to już przekłada się na realne oszczędności w trakcie budowy.

Akustyczne ściany wewnętrzne 
Pustaki Leca® BLOK 24 i 36,5 można stosować do budowy ścian wewnętrznych, jednak najlepsze właściwości pod względem ochrony przed przenikaniem hałasu między pomieszczeniami uzyskuje się przy zastosowaniu pełnych bloczków akustycznych. 

W systemie Leca® BLOK znajdują się trzy takie elementy:
 • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 (do ścian tynkowanych tynkiem cementowo-wapiennym),
 • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g (do ścian tynkowanych tynkiem gipsowym lub cementowo-wapiennym),
 • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20 (do ścian tynkowanych tynkiem gipsowym lub cementowo-wapiennym).
Dwa pierwsze wyroby pozwalają na murowanie ścian o grubości 18 cm, a trzeci - o grubości 24 cm.
Wszystkie wyroby umożliwiają uzyskanie izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 50 dB, a taka wartość wymagana jest w odniesieniu do ścian znajdujących się między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym. Jednak i w budownictwie jednorodzinnym ściana akustyczna pozwala na stworzenie cichych pomieszczeń w obrębie jednego domu. Wszystkie ściany z bloczków akustycznych mogą być stosowane jako ściany konstrukcyjne obciążone jedno- lub obustronnie konstrukcją stropów. 
Bloczki akustyczne można również wykorzystywać do wykonywania ścian zewnętrznych izolujących akustycznie od hałasu z zewnątrz. Polecane są szczególnie przy budowie domów w pobliżu lotnisk, ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych. 

Ściany działowe 
Do budowy ścian działowych można stosować wszystkie opisane materiały, jednak nie zawsze potrzebne są ściany izolujące od zimna czy hałasu. Wówczas można użyć pustaków Leca® BLOK 12. Wyroby te świetnie sprawdzają się jako ścianki garderoby, wewnętrzne ścianki wiatrołapu, przegrody wydzielające w jednym pomieszczeniu oraz ścianki działowe między pomieszczeniami o izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 42 dB. 
Pustaki te stosuje się również przy budowie trójwarstwowych ścian zewnętrznych do wykonania zewnętrznej ściany osłonowej. 

Stropy
Teriva to klasyczny strop gęstożebrowy stosowany najczęściej w domach jednorodzinnych. Strop tego typu składa się z belek żelbetowych i pustaków z keramzytobetonu. Do jego wykonania nie trzeba stosować kosztownych dźwigów. Belki i pustaki układa się ręcznie i po uzupełnieniu zbrojenia zalewa betonem z pompy-betonomieszarki. Keramzytobetonowe pustaki są lżejsze niż inne, podobne wyroby, dzięki czemu cały strop jest lżejszy. 

Stropy Teriva nie wymagają pełnego szalunku i stanowią ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla innych rozwiązań. Na rynku polskim są znane i powszechnie stosowane od ponad 30 lat. Są obecnie najtańszym rozwiązaniem stropowym. 

Inne elementy
Kształtki Leca® BLOK nadprożowe U 24 i U 36,5 stanowią uzupełnienie systemu. Ich szerokości są zgodne z szerokościami typowych ścian w systemie. W kształtkach układa się zbrojenie i beton. Keramzytobetonowa struktura kształtki jest taka sama jak pustaków ściennych, dzięki czemu tynki układane na ścianach zachowują się w sposób jednolity na całej powierzchni ściany. Nie następuje osadzanie się kurzu na nadprożach, jak to czasami bywa przy stosowaniu nadproży żelbetowych. 
Keramzytobetonowe pustaki wentylacyjne i obudowy w systemach kominowych sprawdzają się w budowie i eksploatacji domów. Szczególnie przy rozgrzanych rurach spalinowych i dymowych, obok izolacji z wełny otaczającej rurę, obudowa z keramzytobetonu dodatkowo izoluje cały komin. Tu również, podobnie jak w przypadku kształtek nadprożowych, wykonuje się ściany, kominy i kanały z jednolitego materiału. Tynk pracuje na nich w sposób podobny. 

Zaprawa ciepłochronna 
Aby dodatkowo poprawić izolacyjność termiczną ściany i zminimalizować ryzyko występowania mostków cieplnych na spoinach, jako zaprawę murarską do ścian zewnętrznych można zastosować zaprawę ciepłochronną. Przygotowuje się ją bezpośrednio na budowie, a jej podstawowe składniki to: cement, wapno i - zamiast piasku - Leca® KERAMZYT do zapraw (drobnoziarnisty 0-2 mm). Wskazane jest również użycie środka Betostat, by dodatkowo napowietrzyć mieszankę. 

Tak przygotowana zaprawa bardzo dobrze sprawdza się przy murowaniu ścian z pustaków keramzytobetonowych. Ma podobną wytrzymałość oraz ponad czterokrotnie lepsze parametry termoizolacyjne niż typowe zaprawy cementowo-wapienne. 

Leca® KERAMZYT 
Uzupełnieniem systemu Leca® BLOK jest Leca® KERAMZYT jako kruszywo. Jest to bardzo dobry materiał izolacyjny i stosuje się go:
 • do izolacji cieplnej i podbudowy posadzek na gruncie, gdzie może pełnić również funkcję ekranu radiestezyjnego, 
 • do ocieplania zewnętrznych ścian piwnic,
 • do obsypywania drenażu obwodowego wokół ścian fundamentowych,
 • do izolacji przed przemarzaniem rur układanych w gruncie,
 • do obsypywania rur rozsączających w przydomowych oczyszczalniach ścieków,
 • jako warstwę izolacyjną i kształtującą spadki na dachach płaskich,
 • jako warstwy drenażowe i składnik spulchniający ziemię urodzajną na dachach zielonych,
 • w przydomowym ogródku do obsypywania drzewek, krzewów, jako drenaż i do spulchniania gruntu.
Ekonomia i ergonomia prac
System Leca® BLOK i inne wyroby keramzytobetonowe pozwalają na szybką, łatwą i ekonomiczną budowę zdrowego, cichego i ciepłego domu o przyjaznym mikroklimacie. Konstrukcja jest wznoszona z dużych, a jednocześnie lekkich pustaków i bloczków keramzytobetonowych, dlatego nakłady na robociznę są nawet o 25% niższe w porównaniu z innymi, popularnymi systemami. Dom z keramzytu zbudowany w systemie Leca® BLOK to niższe koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji.

Doświadczenia przeniesione ze Skandynawii sprawdzają się nie tylko u nas, lecz także w ciepłej Hiszpanii i Portugalii, gdzie użytkowanie dobrze izolowanego domu z keramzytu ogranicza stosowanie kosztownych w eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych.

Domy z keramzytu 
Zwolenników technologii keramzytu przybywa. Warto więc poznać opinie osób, które już wiele lat mieszkają w domach wybudowanych w systemie Leca BLOK.

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601