Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

jest gwarancją suchych i ciepłych ścian

Budynki, które są podpiwniczone i te, które nie posiadają piwnic często są narażone na niszczące działanie wód gruntowych. Woda przenika przez nieszczelności izolacji i doprowadza do zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalewa pomieszczenia znajdujące się pod ziemią. Jest to przykry skutek braku drenażu wokół budynku. Nawet, jeśli obecnie nie potrzebujesz tego rozwiązania to musisz pamiętać o zmianach klimatycznych - żeby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji powinieneś pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie.  


Medycyna w budownictwie? To możliwe!
W Polsce drenaż wokół budynku nie ma odpowiedniej rangi i jest niedoceniany, a to wielki błąd. Dlaczego? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ale jedno jest pewne: kilka rurek drenażowych i zasypka filtracyjna z keramzytu to najskuteczniejsza metoda ochrony podziemnych części budynku na terenach, gdzie poziom wód gruntowych ulega częstym zmianom.

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Gdy zastaniesz zalaną podłogę lub posadzkę będzie już za późno. Często nie docenia się drenażu budynku, ponieważ jego działanie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, a swoją rolę wykonuje podczas deszczów. Powoduje bardzo szybkie odprowadzenie wody i znacznie przyspiesza okres wysychania gruntu.

Nowe możliwości z keramzytem Leca
Istnieje spore ryzyko, że ściany piwnic narażone są na duże zawilgocenie. Woda w gruncie przy budynku może pojawić się z różnych powodów - dom zlokalizowany jest na skarpie, a woda płynąca po zboczu zatrzymuje się na ścianie budynku. Może się również zdarzyć tak, że budynek posadowiony został na nieprzepuszczalnych gruntach i wody opadowe nie mają możliwości naturalnego odsączania. 

Firma Leca wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów i proponuje wykonanie drenażu opaskowego z Leca KERAMZYTU budowlanego L zbierającego wodę, która może pojawić się przy budynku. Da to nam pewność, że nadmiar wody gruntowej oraz tej z opadów będzie szybko odprowadzony, a sam budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed jej naporem. Kolejnym sposobem na odprowadzenie wody jest drenaż podposadzkowy. Pod podłogą układne są rury drenarskie w odstępach 0,8-1,4 m, które obsypuje się kruszywem Leca KERAMZYT budowlany L. Można go połączyć z drenażem opaskowym wokół budynku i wykonać odprowadzenie wody z całego systemu. Lekkie kruszywo ceramiczne Leca KERAMZYT jest sprawdzonym materiałem do wykonania drenażu wokół budynku ale też izolacji termicznej. Produkt ten jest mrozoodporny, a dodatkowo jego izolacja termiczna może być ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru.


Keramzyt najlepszym rozwiązaniem!
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku musi mieć solidną podstawę, która składa się z zasypek drenarskich. W tym przypadku zalecane jest zastosowanie Leca KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Dodatkowo keramzyt może również przejąć pełną ochronę cieplną piwnic. 


Jak należy to wykonać? 
Zasypkę keramzytową układa się w geowłókninie, której zadaniem jest zabezpieczenie drenażu przed zamuleniem. 

Czy to jedyna możliwość? 
Oczywiście, że nie i w tej chwili na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań zabezpieczających ściany fundamentowe przed wilgocią, ale najefektywniejsze i korzystne finansowo jest rozwiązanie proponowane przez firmę Leca. Wystarczy ściany wykopu wyłożyć warstwą separacyjną z geowłókniny. Należy ją ułożyć z zapasem - tak, aby materiału starczyło na przykrycie wykopu od góry. Następnie na dnie wykopu wysypuje się warstwę ok. 10 cm wspomnianego produktu, układa rury drenarskie, całość zasypuje keramzytem i po sprawie. 

Podsumowując, drenaż wokół budynku to rodzaj zabezpieczenia i jeżeli zostanie zrobiony w odpowiednim czasie to unikniesz niemiłych, a przede wszystkim niezdrowych skutków jego braku. Trzeba podkreślić, że jest to opłacalne rozwiązanie, które uchroni Cię przed dużo większymi kosztami źle zabezpieczonego budynku. Sucha i ciepła piwnica sprawi, że unikniesz nie tylko brudu na ścianach, ale przede wszystkim zapobiegniesz niechcianym grzybom i pleśniom w budynku, więc zadbasz o zdrowie swoje i całej Twojej rodziny.

Więcej informacji oraz przykłady innych rozwiązań, w tym drenaży domów na zboczach, na www.leca.pl

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601