Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotniskuDomy z bloczków keramzytobetonowych są ciepłe i ciche, a ich ściany „oddychają”, dzięki czemu nie ma problemu z wilgocią we wnętrzach. Dodatkową zaletą budynków z keramzytu jest to, że ich powierzchnia użytkowa może być większa. Dowiedz się, skąd się biorą właściwości keramzytu oraz które bloczki stosować w zależności od sytuacji.

Co to jest keramzyt?

Leca® KERAMZYT to kruszywo ceramiczne produkowane ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Jest ono od 3 do 5 razy lżejsze niż piasek. Każda granulka kruszywa ma porowatą strukturę, która izoluje cieplnie i tłumi hałas. Wewnętrzną strukturę bloczków i pustaków z keramzytobetonu tworzy wiele drobnych kanalików. Ułatwiają one odprowadzanie pary wodnej. Cechy te sprawiają, że ściana z keramzytobetonu jest ciepłą, cichą i „oddychającą” przegrodą.

Kiedy jakie bloczki?

Jeśli dom powstaje w cichej okolicy, podstawowym kryterium doboru materiału do budowy ścian powinna być termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Oznacza to, że najważniejsze jest w takiej sytuacji zapewnienie ochrony przed zimnem oraz odprowadzanie wilgoci przez ściany na zewnątrz budynku.

Tu najlepiej sprawdzają się standardowe pustaki z keramzytobetonu o szerokości 24 cm. Zbudowana z nich ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 12 cm uzyskuje wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,230 W/(m2·K), co oznacza, że spełnia obecne wymagania cieplne. Jeśli zaizoluje się ją wełną o grubości 15 cm, współczynnik U będzie miał wartość 0,196 W/(m2·K), a więc ściana będzie spełniała wymogi, które wejdą w życie w styczniu 2021 r.

Wskazówka: Współczynnik przenikania ciepła opisuje właściwości cieplne przegrody. Im jego wartość niższa, tym wyższa izolacyjność termiczna ściany.

Jeżeli dom ma być zbudowany niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy zakładu przemysłowego, to oprócz termoizolacyjności i paroprzepuszczalności bardzo istotna jest dobra izolacyjność akustyczna ścian. A zgodnie z prawami fizyki zależy ona od masywności ściany - im cięższa ściana, tym lepiej izoluje od hałasu. Pojedyncze porowate granulki keramzytu w ciężkiej ścianie dodatkowo pochłaniają i rozpraszają dźwięki.  Aby sprostać tym wymaganiom, wyprodukowano z keramzytobetonu bloczki pełne o grubości 18 cm. Ściany z takich bloczków osiągają izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R'A2 na poziomie 50-51 dB, co oznacza, że zapewniają wysoki standard komfortu akustycznego. 
Wskazówka: R'A2 to wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych określany dla ścian zewnętrznych. Im jego wartość jest wyższa, tym przegroda lepiej tłumi hałas.
 
Domy z keramzytobetonowych bloczków Leca® BLOK akustycznych 18 wyposażone w szczelne okna zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przejeżdżające nieopodal pociągi i samochody oraz startujące samoloty nie zakłócają mieszkańcom spokoju.

Ściany zbudowane z bloczków pełnych o grubości 18 cm spełniają również obecne wymagania cieplne oraz te, które będą obowiązywać od stycznia 2017 r. Taka ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 14 cm uzyskuje wartość współczynnika U = 0,253 W/(m2·K), natomiast przy grubości wełny 16 cm ten współczynnik osiąga wartość 0,224 W/(m2·K).

Jak uzyskać większą powierzchnię użytkową?

Większość materiałów przeznaczonych do budowy ścian zewnętrznych ma szerokość 24-25 cm. Bloczki Leca® BLOK akustyczne 18 mają szerokość zaledwie 18 cm. Oznacza to, że ściany zewnętrzne zbudowane z tych bloczków pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Jednocześnie zachowane są wszystkie wymagania konstrukcyjne. 

Bloczki akustyczne 18 mogą także stanowić przegrody między mieszkaniami

Na przykład jeżeli dom jednorodzinny o wymiarach zewnętrznych 12 x 13 m ma 50 m bieżących ścian zewnętrznych, to tylko na poziomie parteru dzięki ścianom z keramzytobetonu zyskuje się dodatkowo powierzchnię 3,5–4 m2. Dzięki temu można powiększyć kuchnię, łazienkę, hol czy pokój dzienny. Jest też możliwość wygrodzenia dodatkowej garderoby czy pomieszczenia na sprzęt ogrodniczy. 

Bloczki o szerokości 18 cm polecane są również do stosowania jako ściany wewnętrzne pomiędzy sypialnią a toaletą, dwiema sypialniami, sypialnią a pokojem dziennym, czy pokojem dziecięcym a pokojem do pracy. Ich wysoka izolacyjność akustyczna sprawia, że hałas i inne niepożądane dźwięki nie przedostają się przez te ściany.

Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601