Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Keramzytowy początek budowyBudowa domu przebiega w wielu etapach. Pierwszym jest geodezyjne wytyczenie budynku. Po nim wykonuje się prace ziemne (wykopy), następnie wylewa fundamenty, stawia ściany fundamentowe lub ściany piwnic, zakłada izolację poniżej poziomu terenu, doprowadza przyłącza instalacyjne i zasypuje wykopy.

Większość tych prac jest trudna, długotrwała i w efekcie – mało widoczna. Wielu wykonawców, opisując ten etap, posługuje się określeniem: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”. Później przez następne tygodnie budynek rośnie w oczach i rozpoczynają się prace wykończeniowe. I znów końca nie widać.

Słowniczek dla budujących

Aby je szerzej omówić, warto przywołać kilka podstawowych definicji.
  • Fundamenty – elementy konstrukcyjne przenoszące obciążenia z całego budynku na podłoże gruntowe.
  • Ściany fundamentowe – ściany konstrukcyjne wykonane bezpośrednio na fundamentach. Mogą oddzielać pomieszczenia piwnic od gruntu lub być obustronnie obsypane gruntem.
  • Ściany piwnic – rodzaj ścian fundamentowych, które oddzielają pomieszczenia piwnic od gruntu, ale też ściany wygradzające poszczególne pomieszczenia piwniczne.
Fundamenty

W Polsce, ze względu na dość zróżnicowane podłoża gruntowe, większość fundamentów wykonuje się jako konstrukcje żelbetowe (betonowe, zbrojone prętami). Takie fundamenty osiadają wraz z budynkiem w sposób ciągły. Dawniej wykonywano fundamenty murowane z cegły lub kamienia, ale to rozwiązanie niestety przestało się sprawdzać. Obecnie prowadzi się bowiem różne roboty ziemne związane z układaniem wielu instalacji, przez co naruszane są naturalne warunki gruntowo-wodne, powstają duże drgania od nasilonego ruchu drogowego i kolejowego, a ściany przenoszą znacznie większe obciążenia. Inaczej jest w krajach, w których przeważają podłoża skaliste. Tam, pod część domów, nadal układa się fundamenty z bloczków. Tak się dzieje między innymi w Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Ściany fundamentowe i ściany piwnic

Ściany fundamentowe i ściany piwnic najczęściej wykonuje się z betonowych bloczków lub wylewa w szalunkach (deskowaniach). Takie ściany przenoszą duże obciążenia, ale są ciężkie i mają bardzo słabą izolacyjność termiczną. Obecnie ściany piwnic stawia się najczęściej z bloczków betonowych. Na różnych budowach można zaobserwować, że takie same bloczki stosuje się w wypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych, przy budowie podziemnych garaży w centrach handlowych oraz domów jednokondygnacyjnych. W tych wszystkich konstrukcjach 1 m2 ściany o grubości 38 cm waży ok. 840 kg. Czy zawsze celowe jest stosowanie jednolitych elementów do budowy budynków o różnym charakterze?

Kliknij aby powiększyć zdjęcia
       
Coraz częściej alternatywą dla bloczków betonowych są bloczki z keramzytobetonu. Ich produkcję rozpoczęto w Europie wkrótce po uruchomieniu pierwszych fabryk keramzytu, czyli już w latach 50. XX wieku.

Co wyróżnia bloczki z keramzytobetonu?
  1. Podstawowym kruszywem do ich produkcji jest Leca® KERAMZYT – kruszywo ceramiczne kilkakrotnie lżejsze od piasku czy żwiru. Keramzyt jest produkowany ze specjalnej gliny wypalanej w temperaturze ok. 1150°C. W procesie wypalania glina pęcznieje i tworzy się porowata struktura wewnątrz granulki, z twardą ceramiczną skorupką na zewnątrz.
  2. Mniejsza waga keramzytu to mniejszy ciężar wykonanych z niego bloczków, a w konsekwencji mniejszy ciężar murów budynku. Warto tu podkreślić, że 1 m2 muru o szerokości 38 cm z bloczków keramzytobetonowych wymurowanych na zaprawie cementowej ma ciężar zaledwie ok. 420 kg. W przypadku bloczków z betonu ciężar ten wynosi ok. 840 kg, czyli jest dwukrotnie większy.
  3. Mniejszy ciężar murów pozwala na zmniejszenie ilości zbrojenia w ławach fundamentowych.
  4. O połowę mniejszy ciężar materiałów do budowy murów to również łatwiejsza praca ekipy murarskiej. Pomocnicy muszą przewieźć o połowę mniej ciężarów na stanowisko pracy, a murarze w czasie jednego dnia pracy podnoszą i układają na murze materiały lżejsze o kilka ton.
  5. Na średniej wielkości dom jednorodzinny bez podpiwniczenia wszystkie keramzytobetonowe bloczki można dostarczyć jednym transportem. Ich łączny ciężar nie przekracza bowiem 20 t. W przypadku ścian fundamentowych z bloczków betonowych konieczny jest transport dwoma zestawami transportowymi.
  6. Bloczki keramzytobetonowe mają większe wymiary niż betonowe, co pozwala oszczędzić zużycie zaprawy murarskiej na 1 m2 muru oraz skraca czas pracy.
  7. Największą zaletą stosowania lżejszych bloczków keramzytobetonowych jest bardzo korzystna izolacyjność cieplna. Stosując takie bloczki do wykonania ściany grubości 38 cm, można zaoszczędzić na jej izolacji termicznej. Aby z bloczków betonowych wykonać ściany fundamentowe o takiej samej izolacyjności termicznej jak ściana z bloczków keramzytobetonowych, należy obłożyć je izolacją o grubości 2–3 cm. To niewiele, ale jeśli dom jednorodzinny ma zaledwie 50 m2 ścian fundamentowych, to dodatkowa izolacja takiej powierzchni kosztuje ok. 500 zł.
Bloczki keramzytobetonowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych o wytrzymałości 5–10 MPa można bez obaw stosować w zabudowie jednorodzinnej. W porównaniu z bloczkami betonowymi oszczędza się koszty transportu, stali zbrojeniowej, robocizny, ilości zaprawy murarskiej oraz izolacji termicznej. Te bloczki są produkowane w całej Polsce.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601