Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Nasz cichy dom

Dobrze przemyślany, zaplanowany i wykonany


Kosztuje dużo mniej niż nam się wydaje. Trzeba tylko dobrze zaplanować budowę domu i wybrać odpowiedni materiał na ściany, które odgrodzą nas od hałasu. Zobacz dalej ...


Przejdź do naszego kalkulatora gdzie szybko wyliczysz koszty …

Dowiedz się dlaczego właśnie keramzyt …


Skorzystaj z doświadczeń innych …

Budowa własnego domu to często jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego ważne jest, by była przemyślana na etapie projektu i odpowiednio zrealizowana. O czym warto wiedzieć, by zbudować dom, w którym będziemy spokojnie mieszkać?Od marzeń do… projektu
Najpierw są marzenia. Podziwiamy piękne budynki w okolicy, przeglądamy katalogi, konsultujemy się ze znajomymi, którzy właśnie zaczęli budowę lub zamieszkali w nowym domu. Kolejny krok to zdobycie środków na kupno działki i budowę. Zaczynamy oszczędzać, szukamy korzystnych rozwiązań kredytowych lub możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny. Następnie kupujemy działkę i szukamy typowego projektu lub zlecamy jego wykonanie.

Najczęściej decydujemy się na projekt domu, w którym będzie pokój dzienny z kuchnią, pokój do pracy lub zajmowania się naszym hobby, sypialnia dla rodziców i dla dzieci. Do tego łazienka lub dwie, garderoba, spiżarnia i pomieszczenie techniczne. Czasami planujemy również pokój dla dziadków.

Po określeniu liczby pomieszczeń, których będziemy potrzebować, wybieramy odpowiednie projekty. Potem spośród nich decydujemy się na ten budynek, którego wygląd z zewnątrz najbardziej nam się podoba.

Tak najczęściej przebiega wybór projektu. Większość z nas popełnia na tym etapie podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy funkcjonować w domu przez najbliższych 20-30 lat. A przecież już za kilka lat nasze małe dzieci nie będą hałasowały klockami rozsypywanymi po podłodze, lecz z ich pokoi dobiegać będzie dziwnie dla nas brzmiąca muzyka. Jedna, połączona drzwiami z naszą sypialnią łazienka, w której w najbliższym czasie będziemy kąpali w wanience nasze pociechy, stanie się sanitariatem dla naszych nastolatków i ich przyjaciół, którzy zostali u nas na noc.

Natomiast pomieszczenie na końcu korytarza z deską do prasowania zostanie zaadaptowane na pokój dla jednego z dziadków. A dziadek, jak to dziadek, będzie musiał wstawać kilka razy w nocy, by odwiedzić toaletę. Spuszczanie wody będzie nas budziło kilkakrotnie w ciągu nocy.

Aby zapobiec tym uciążliwościom, warto już na etapie projektu ustalić strefy spokoju we własnym domu.

Strefy ciszy w budynku
Nawet najlepsza ściana z wbudowanymi drzwiami ma najczęściej taką izolacyjność, jak drzwi. Dlatego już na etapie projektu i przewidywania funkcji, jakie będą pełniły poszczególne pokoje w następnych dziesięcioleciach, warto wydzielić przestrzeń, w której zapewnimy sobie ciszę na wiele lat.

Podstawową strefą podwyższonego komfortu akustycznego powinna być sypialnia z przyległą łazienką. Tutaj wskazane jest oddzielenie pomieszczenia od pokoi dzieci pełnymi ścianami o wysokiej izolacyjności akustycznej. Jeżeli prywatna łazienka połączona jest drzwiami bezpośrednio z sypialnią, należy również zadbać o wysoką izolacyjność akustyczną ściany oraz bardzo szczelne drzwi. Czasami warto wykonać w części sypialnej nawet dwie łazienki: jedną dostępną tylko z sypialni rodziców, drugą - z korytarza, dla pozostałych domowników.

Na etapie planowania stref ciszy warto również tak przewidzieć podział pomieszczeń, by móc w przyszłości wydzielić segment mieszkania, w którym – po wyprowadzeniu się z domu naszych dzieci – zamieszkają starzejący się rodzice. Przestrzeń ta powinna obejmować co najmniej jeden pokój i drugą łazienkę, a także osobny przedsionek. Dobrze jest też już na etapie projektu i budowy domu zadbać o odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian między planowanymi mieszkaniami.Kolejne przegrody, które powinny mieć dobrą izolacyjność akustyczną, to ściany: do garażu będącego w bryle budynku, do podręcznego warsztatu majsterkowicza, do siłowni, kotłowni, sali do oglądania filmów i słuchania muzyki czy pomieszczenia, w którym nasze dziecko będzie ćwiczyło grę na instrumentach muzycznych.

Wszystkie określone przez nas strefy podwyższonego komfortu akustycznego warto odgrodzić dodatkowymi drzwiami lub przewidzieć późniejsze ich wstawienie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jednocześnie w tych ścianach, które będą oddzielać strefy ciszy od innych pomieszczeń, a więc mających wysoką izolacyjność, należy ograniczyć liczbę drzwi. Można również od razu montować stolarkę drzwiową o wyższej niż standardowa izolacyjności.

Takie drzwi najczęściej wykonane są jako pełne - bez przeszkleń i pustek w skrzydle. Mają próg, dodatkowe, specjalne uszczelki i zamknięcie szczelnie dociskające skrzydło do ościeżnicy.


Ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej
W izolacyjności akustycznej podstawową zasadą jest prawo masy. Oznacza to, że im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność akustyczna jest wyższa. Z tego powodu ściany wykonuje się najczęściej z silikatów - jest to jeden z najcięższych materiałów do budowy ścian – jego gęstość wynosi 1800-2200 kg/m3. Obecny rozwój techniczny w zakresie materiałów budowlanych pozwala jednak na wykonanie różnych, nie tylko ciężkich, ścian w celu uzyskania dobrej izolacyjności.

Od kilkunastu lat na rynku polskim produkuje się bloczki keramzytobetonowe Leca® BLOK, które mają podobną do silikatów izolacyjność akustyczną przy takich samych grubościach ścian, jednak są dużo lżejsze, a ich gęstość wynosi 1300-1600 kg/m3. Wytwarzane są z dodatkiem Leca® KERAMZYTU, czyli lekkiego kruszywa ceramicznego, które powoduje, że w strukturze bloczka pojawiają się porowate granulki. Mogą one dodatkowo pochłonąć i rozproszyć część energii fali akustycznej w jego wewnętrznej strukturze.

Bloczki Leca® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Można z nich wykonać ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej, a więc skutecznie odizolować strefy ciszy w budynku.


Wykonawstwo równie ważne jak materiał
Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. Jeśli ściana zostanie wykonana z błędami, np. połączenie murów będzie niestaranne albo zostanie użyta niewłaściwa zaprawa, izolacyjność akustyczna zostanie pogorszona nawet o kilka decybeli.


Aby w domu było cicho
Podczas projektowania i budowy wymarzonego domu warto przewidzieć prawdopodobne zmiany w użytkowaniu pomieszczeń oraz oddzielić strefy głośne od tych, w których będziemy mieć ciszę i spokój. Do wykonania domu należy zastosować odpowiednie i sprawdzone materiały, a w trakcie budowy sprawdzać, czy podstawowe zasady związane z wykonaniem ścian są przez ekipę wykonawczą przestrzegane. A potem już tylko… spokojnie mieszkać.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601