Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie występują w każdym budynku, czyli również w domu jednorodzinnym o konstrukcji murowanej. Można je spotkać w piwnicach, garażach, magazynach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Tego typu podłogi mają przede wszystkim chronić pomieszczenie przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu. 


Aby całość sprawnie funkcjonowała, zwykle w podłodze na gruncie istnieje konieczność ułożenia różnego typu instalacji. Chodzi o rury wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, przewody wentylacyjne oraz coraz popularniejsze nawiewy powietrza do kominków. Metody wykonywania takich podłóg zmieniały się przez ostatnie lata. 

Tradycyjne rozwiązanie
Do niedawna podłoga na gruncie najczęściej była izolowana styropianem lub wełną. Wymagało to ułożenia aż 6 warstw: posadzka (np. terakota), podkład betonowy, izolacja termiczna (styropian lub wełna), izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia), podkład betonowy, podsypka piaskowa. Było to rozwiązanie nieco kłopotliwe, ponieważ wymagało nieraz dodatkowych czynności. Czasem pomiędzy izolacją ze styropianu i instalacją zostawały niewypełnione pustki. Brak ciągłości izolacji mógł skutkować obniżeniem izolacyjności termicznej podłogi na gruncie. Tego typu problemy da się ominąć, stosując inny materiał, skutecznie zastępujący chudy beton i izolację termiczną. 


Można szybciej, łatwiej i skuteczniej
Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się na podłogę na gruncie na podbudowie z keramzytu. Zmiana materiału powoduje zmniejszenie liczby warstw w porównaniu do powyższego, klasycznego rozwiązania. Jedna warstwa keramzytu zastępuje bowiem aż trzy tradycyjne: podsypkę piaskową (keramzyt jest kruszywem, które rozkłada się równomiernie nawet na nierówno przygotowanym podłożu gruntowym), podłoże betonowe (zagęszczony keramzyt to bardzo stabilne podłoże pod posadzkę) a także materiał do izolacji termicznej. W efekcie ilość warstw przedstawia się następująco: posadzka (np. terakota), podkład betonowy, izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia) oraz Leca® KERAMZYT impregnowany.


Podłoga na keramzycie
Realizacja tego rozwiązania rozpoczyna się od tego, że najpierw, na wąskich podwalinach ceglanych i betonowych, układa się przewody i rury instalacyjne. Następnie na całej powierzchni podłogi wysypuje się keramzyt Leca® w warstwie około 33-35 cm. Materiał lekko się zagęszcza i układa na nim szpryc cementowy, 2 x folię i jastrych cementowy. Keramzyt można stosować w wersji rozsypanej lub pakowanej w worki. Ten drugi wariant znacznie usprawnia prace wewnątrz pomieszczenia. W przypadku stosowania worków z keramzytem nie ma konieczności zagęszczania go i pokrywania szprycem. Ważną czynnością jest przecięcie każdego worka w celu odpowietrzenia jego zawartości. Bezpośrednio na workach można układać izolację i jastrych betonowy.

Zalety keramzytu
Warstwa zagęszczonego keramzytu jest grubsza od podłoża, składającego się z 6 warstw. Jednak ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż styropian czy styrodur, dlatego może przenosić większe obciążenia użytkowe. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że keramzyt, który jest naturalnym kruszywem ceramicznym, nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami. Podobnie jak ceramika nie starzeje się, nie degraduje i nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Można go z powodzeniem eksploatować przez wiele lat. 

Kliknij aby powiększyć zdjęcia

Kruszywo keramzytowe, które stosuje się do podłóg na gruncie jest specjalnie impregnowane jeszcze w fabryce. Ma to na celu ograniczenie kapilarnego podciągania wilgoci z podłoża gruntowego. Kruszywo jako materiał sypki dokładnie uszczelnia ułożone w nim przewody instalacyjne. Nie ma więc zagrożenia, że izolacja instalacji będzie niedokładnie przylegała do rur. Ważną cechą keramzytu jest też to, że zewnętrzna powierzchnia granulek ma właściwości ścierne. Przez ten fakt nie jest to materiał atrakcyjny dla drobnych zwierząt jak myszy, szczury, nornice, kuny chętnie gniazdujących w innych materiałach izolacyjnych. Dzieje się tak zwłaszcza w domach, położonych w pobliżu pól i lasów.

Duża wytrzymałość keramzytu sprawia, że można go stosować również w obiektach użyteczności publicznej, a nawet halach produkcyjnych i magazynowych.

Zobacz film pokazujący jak wykonać podłogę na gruncie
Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Termoaktywne ściany z keramzytu

Termoaktywne ściany z keramzytu

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. Dlatego wybór tych materiałów jest kluczowy.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601