Artykuły

Artykuły

Przeczytaj o wyjątkowych domach z keramzytu
Filmy

Filmy

Zobacz jak się buduje z keramzytu
 

Termoaktywne ściany z keramzytuPrzy wyborze materiałów do budowy domu kierujemy się różnymi kryteriami: wytrzymałością materiału, izolacyjnością, trwałością, ceną. Ale co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze? Tu najczęściej pada odpowiedź, że nasz dom powinien być: ciepły, zdrowy i trwały.

Trwały, ponieważ chcemy się w nim czuć bezpiecznie i nie wykonywać zbyt wielu konserwacji i napraw,

Zdrowy, ponieważ będziemy w nim przebywać sporą część naszego życia, a zdrowie jest przecież najważniejsze,

Ciepły, ponieważ dodatkowe ogrzewanie domu stanowi największą część kosztów eksploatacyjnych.

Ważna decyzja „na zawsze”

Materiały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. W związku z tym wybór tych materiałów jest kluczowy, a argument najniższej ceny nie powinien być decydujący. Bloczki czy pustaki do wykonania ścian to zaledwie kilka procent kosztów całego domu. Na przykład, jeżeli nasz dom ma ok. 170 m2 powierzchni użytkowej, to jest w nim ok. 64 m2 ścian fundamentowych, 172 m2 ścian zewnętrznych, 49 m2 ścian nośnych wewnętrznych i 65 m2 ścian działowych. Jeśli kierujemy się jedynie kryterium oszczędności i w dużym uproszczeniu liczymy, że na 1 m2 ściany uda nam się zaoszczędzić 10 zł, to łącznie na materiałach ściennych zaoszczędzimy zaledwie 3500 zł (jest to wartość jednego okna, które można wymienić zawsze, a złych ścian – niestety nie).

Sprawdźmy, czy materiały ścienne z keramzytu spełniają podstawowe kryteria trwałości, zdrowia i ciepła.

Trwały dom

Keramzyt to kruszywo ceramiczne powstałe w wyniku wypalania specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Trwałość wyrobów ściennych na bazie keramzytu można więc porównać z ceramiką, a to właśnie budynki z cegły ceramicznej, które powstawały już w XIV w., możemy podziwiać do dziś.

Zdrowy dom

Czy wyroby z keramzytu są „zdrowe”? Odpowiedź na to pytanie wymaga wyjaśnienia, co należy rozumieć pod pojęciem zdrowego materiału budowlanego. Ceramika to materiał od wieków wykorzystywany przy budowie ludzkich siedzib. Zarówno cegła jak i keramzyt produkowane są z gliny. Pustaki z keramzytobetonu mają porowatą strukturę. Pomiędzy granulkami keramzytu sklejonymi zaczynem cementowym pozostają kanaliki, które mogą przepuszczać wilgoć i powietrze. Taki układ tworzy w pełni „oddychającą” ścianę. Spośród wszystkich materiałów ściennych wyroby z keramzytobetonu mają najlepszą paroprzepuszczalność, czyli nie zatrzymują wilgoci. Jeżeli takie ściany są dodatkowo izolowane wełną mineralną, czyli izolacją termiczną o najwyższej paroprzepuszczalności, to magazynowanie wilgoci jest całkowicie zredukowane. Dzięki temu w murze nie dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych, których obecność stoi w sprzeczności z ideą „zdrowego domu”.

Ciepły dom

Ciepły dom to ostatni z trzech podstawowych argumentów wyboru materiału. Pustaki i bloczki z keramzytobetonu mają bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej. Zbudowane z nich ściany pozwalają zmniejszyć grubość materiałów zewnętrznej izolacji termicznej. Parametry izolacyjne ścian z keramzytobetonu umożliwiają ułożenie izolacji termicznej w warstwie (najczęściej) cieńszej o 2 cm, niż w przypadku ścian z silikatów czy cegły.

Na przykład, przy 172 m2 ścian zewnętrznych zakupimy o 3,5 m2mniej izolacji termicznej. Ale to tylko jeden aspekt „ciepłej” ściany. Drugim jest wspomniana już paroprzepuszczalność. W trakcie budowy i użytkowania budynku para powstająca pod prysznicem, w wyniku prania, gotowania, a nawet oddychania, to dziesiątki litrów wody, które poza wentylacją usiłują przedostać się przez ściany. Para wnika w ścianę, i albo szybko przez nią przejdzie, albo zacznie się w niej kumulować, co może spowodować zagrzybienie. To, jak ważna jest sucha ściana w izolacyjności termicznej, można zobrazować za pomocą prostego przykładu spoza branży budowlanej. Gdy wkładamy na siebie kolejne warstwy odzieży, zabezpieczamy organizm przed utratą ciepła. Jeżeli zmokniemy lub nadmiernie się spocimy, to wilgotna odzież przestaje chronić przed zimnem. Współczesnym sposobem rozwiązania tego problemu jest odzież termoaktywna. I właśnie podobnym, termoaktywnym materiałem ściennym są wyroby z keramzytobetonu. Nie zatrzymują wilgoci, szybko ją odprowadzają, dzięki czemu ściana wysycha, a tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem termicznym.

Należy jeszcze podkreślić, że czynnik termoaktywny jest szczególnie ważny w trakcie budowy domu, kiedy przy murowaniu, tynkowaniu, wylewkach posadzkowych i malowaniu, mury wchłaniają dziesiątki litrów wody. Wówczas koszty ogrzewania w pierwszych latach są znacznie większe niż w następnych. Pamiętajmy więc, że ściany z pustaków i bloczków keramzytobetonowych wysychają najszybciej, są ciepłe, zdrowe i trwałe.


Od gliny do keramzytu

Od gliny do keramzytu

Keramzyt to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze powodującej pęcznienie specjalnej gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza, które stanowią skuteczny izolator cieplny.
Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Z keramzytu powstają bloczki i pustaki

Technologia wznoszenia z keramzytobetonowych pustaków i bloczków adresowana jest do wymagającego inwestora, który poszukuje domu: trwałego i zdrowego, ciepłego,  suchego i „oddychającego”, cichego, na pokolenia.
Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?
Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem.
Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy fabryki, to bardzo istotna staje się dobra izolacyjność akustyczna ścian. Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm.
Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Sucha ściana z keramzytobetonu. Ciepły i zdrowy dom.

Jedną z najważniejszych cech materiału budowlanego, z którego zbudowana jest ściana, jest zdolność do transportowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. Od tego zależy komfort mieszkalny oraz koszty ogrzewania obiektu.
Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu. Ściana, która „oddycha”

Sucha ściana domu to mniejsze straty ciepła, niższe koszty ogrzewania, większy komfort użytkowania i ochrona przed zagrzybieniem. Dowiedz się, od czego zależy „oddychanie” ściany i jak zbudować taką suchą przegrodę.
Keramzytowy początek budowy

Keramzytowy początek budowy

Wykopy, fundamenty, ściany fundamentowe lub ściany piwnic, izolacje poniżej poziomu terenu, przyłącza instalacyjne to etap budowy o którym wykonawcy mówią: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”.
Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Jeden bloczek fundamentowy zamiast dwóch

Budowanie z keramzytobetonu to optymalne rozwiązanie zwłaszcza w wypadku domów jednorodzinnych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Zastosowanie bloczków z keramzytu warto rozważyć już na etapie fundamentów.
Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Jak budować ściany szczelne akustycznie?

Niezwykle istotnym elementem, który gwarantuje komfort mieszkalny jest właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Aby ją zachować, należy pamiętać, że decyduje o niej kilka niezwykle ważnych czynników.
Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Paroprzepuszczalność ściany. Mit czy rzeczywistość?

Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją sami mieszkańcy.
1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

1+3 czyli łatwe przygotowanie lekkiego betonu

Nowy, prostszy sposób na wykonanie lekkiego betonu, który jest o 1/3 lżejszy od zwykłego betonu i ma prawie trzykrotnie lepszą izolacyjność cieplną. Wystarczy wymieszać worek Leca® KERAMZYTU z trzema workami weber.floor 1000 i wodą.
Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Zielone dachy z Leca® KERAMZYTEM

Dzięki unikalnym właściwościom Leca® KERAMZYT z powodzeniem może być wykorzystywany przy budowie dachów zielonych i użytkowych, praktycznie w każdym rozwiązaniu.
Ściana akustyczna bez błędów

Ściana akustyczna bez błędów

Coraz częściej w trakcie odbioru budynku przeprowadzane są badania akustyki przegród. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wiedzieć, od czego zależy izolacyjność akustyczna ściany oraz jak uzyskać jej wymaganą wartość.
Gdy dom jest w głośnej okolicy

Gdy dom jest w głośnej okolicy

Cisza i spokój we własnych czterech kątach. To marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy kupuje się mieszkanie lub buduje dom w cichej okolicy albo wśród pól lub lasów. Niestety, dostępne działki budowlane bardzo często...
Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Ciepłe, suche, zdrowe domy z keramzytu

Zdrowo mieszkać to plan, który chcemy wcielić w życie, gdy podejmujemy trud budowy własnego domu. Zdrowo, czyli w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i korzystnych dla naszego samopoczucia.
 Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią oszczędności i kredyty. Zatem ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości.
Cichy dom blisko drogi

Cichy dom blisko drogi

Cisza i spokój we własnych czterech kątach to marzenie większości inwestorów. Najłatwiej to osiągnąć, gdy buduje się dom w cichej okolicy albo z dala od miasta. Ale co zrobić, gdy obok jest ruchliwa droga, kolej, lotnisko?
Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Większość z nas już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy w nim funkcjonować przez najbliższych 20-30 lat. 
Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

Dźwięki przechodzące przez ściany i stropy

W akustyce budowlanej mamy do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków: powietrznymi przenoszonymi przez cząsteczki powietrza, oraz uderzeniowymi przenoszonymi przez stałe elementy materiałowe.
Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Izolacyjność akustyczna Bloczków Leca® BLOK

Bloczki Leca ® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.
Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Poprawne wykonanie ścian akustycznych Leca® BLOK

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. W przeciwnym wypadku izolacyjność akustyczna może zostać pogorszona nawet o kilka decybeli.
Ciepłe ściany

Ciepłe ściany

Budowa domu stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
Cichy dom

Cichy dom

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. To więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 
Podłoga na gruncie

Podłoga na gruncie

Podłogi na gruncie spotykamy w piwnicach, garażach oraz pokojach mieszkalnych przyziemia w budynkach niepodpiwniczonych. Chronią pomieszczenia przed przenikaniem wilgoci z ziemi oraz ucieczką ciepła z wnętrza do gruntu.
Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

Własna poranna rosa dzięki keramzytowi

A może by tak stworzyć zielony taras, czyli własny kawałek komfortowego trawniczka wolnego od psich śladów i niebezpiecznych insektów, a przy tym wyróżnić się wśród sąsiadów?
Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Dobrze wykonany drenaż wokół budynku

Z drenażem wokół budynku jest jak z medycyną – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jego brak powoduje zawilgocenia, a w ekstremalnych warunkach czasem nawet zalania pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601