Jak wykonać dom w technologii Leca® BLOK?
Do ilu kondygnacji można budować z pustaków z keramzytobetonu?
OdpowiedźPustaki z keramzytobetonu to jedne z najlżejszych wyrobów. Zasadniczo są przeznaczone do wznoszenia ścian w niskim budownictwie, z reguły 2-3 kondygnacyjnym. W przypadku korzystnych rozwiązaniach konstrukcyjnych możliwe jest budowanie także wyższych domów.
Jaka jest podstawowa zaleta pustaków z keramzytobetonu?
OdpowiedźWyroby z
keramzytobetonu są jednym z najbardziej paroprzepuszczalnych materiałów budowlanych. Paroprzepuszczalnych - czyli najszybciej wysychających. A tylko suchy materiał stanowi dobrą izolację termiczną.
Czy w przypadku stosowania bloczków fundamentowych z keramzytobetonu konieczne jest ocieplanie ścian fundamentowych?
OdpowiedźWszystko zależy od wysokości posadzki ponad poziomem terenu i sposobu jej ocieplenia.
Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu mają ponad trzykrotnie lepszą izolacyjność termiczną w porównaniu do bloczków betonowych o takiej samej szerokości. Wyliczenia izolacyjności w konkretnych projektach wielokrotnie wykazały zbyteczność dodatkowej izolacji.
Jak długa jest tradycja budowania z keramzytobetonu?
OdpowiedźW Polsce pierwsze domy z keramzytobetonu wznoszone były już w latach siedemdziesiątych. W zimnej Skandynawii domy takie wznoszone są już od lat czterdziestych i stanowią znaczący procent wszystkich budowanych domów.
Czy wyroby z keramzytobetonu są bardziej ceramiczne czy betonowe?
OdpowiedźPodstawowy surowiec (około 90%) to keramzyt. Pozostałe składniki - cement i piasek. Proporcje użytych surowców zależą od planowanej wytrzymałości wyrobu. Keramzyt jest kruszywem ceramicznym wytwarzanym w procesie wypału glin pęczniejących. Czyli w sumie ceramika!
Czym różni się Leca® KERAMZYT, z którego wytwarzane są wyroby systemu Leca® BLOK od innych podobnych kruszyw lekkich?
OdpowiedźPrzede wszystkim ciężarem. Jeden m3 tego kruszywa waży około 300 kg. Inne kruszywa z grupy kruszyw „lekkich” są znacznie cięższe. Dla porównania 1 m3 żużla waży około 750 kg. Piasek waży około 1700 kg. Najczęściej, im materiał do budowania jest lżejszy, tym jego izolacyjność termiczna jest lepsza.
Czym najlepiej ocieplić mur w przypadku budowy ściany warstwowej z keramzytobetonu?
OdpowiedźNajlepiej wełną mineralną. Jej podobna, a nawet nieco lepsza paroprzepuszczalność, ułatwia wyprowadzenie pary wodnej przez mur. Szybko wysychająca ściana to dobry izolator termiczny. Ponadto, z uwagi na łatwość odprowadzania pary wodnej i szybkie wysychanie muru, w suchych ścianach nie powstają warunki sprzyjające „zagrzybieniu”.
Dlaczego niektóre wyroby systemu Leca® BLOK mają kolor czerwono-brązowy?
OdpowiedźAby wyróżnić domy z keramzytobetonu systemu Leca® BLOK do pustaków ściennych dodawany jest pigment. Czerwono-brązowe domy kojarzone są z panującym w nich ciepłem. Mniej widoczne elementy - pustaki stropowe, wentylacyjne, bloczki fundamentowe - produkowane są bez pigmentu. Uzyskany kolor ten nigdy nie jest kojarzony z szarym kolorem betonu czy żużlobetonu. Niektórzy producenci nie barwią swoich wyrobów i całą gamę wyrobów można spotkać w kolorze cementowo-szarym. Kolor nie decyduje o parametrach wyrobu.
Czy ściany z pustaków i bloczków z keramzytu należy dodatkowo zbroić?
OdpowiedźWieloletnie doświadczenie w budownictwie wskazują na celowość zastosowanie zbrojenia szczególnie budynkach niepodpiwniczonych. Zaleca się wykonywanie wieńca żelbetowego w kształtce U jako ostatniej warstwy (zamiast bloczków) na ścianach konstrukcyjnych. Ponadto wskazane jest stosowanie siatki prętów φ 3 do φ 4 w spoinach poziomych pod otworami okiennymi.
Zbrojenie to przeciwdziała pojawianiu się zarysowań murów powstających najczęściej na skutek nierównomiernego osiadania ław fundamentowych. Zbrojenia nie uwzględnia się przy określaniu nośności konstrukcyjnej muru. Najczęściej stanowi ono zabezpieczenie przed błędami wykonawczymi powstałymi na etapie wykonawstwa fundamentów budynku, szczególnie w trudnych warunkach geotechnicznych.
Czym różnią się Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 i Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g?
OdpowiedźW izolacyjności akustycznej ścian bardzo ważną role odgrywa ciężar ściany wraz z tynkiem. Im cięższa ściana tym izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych (hałasu) jest lepsza. Ponieważ ściany tynkuje się zarówno tynkiem cem-wap jak i prawie o połowę lżejszym tynkiem gipsowym dlatego przygotowana dwa różne bloczki. Bloczki Leca® BLOK akustyczne 18 o ciężarze ok. 23 kg do ścian z tynkiem cem-wap. I cięższe Bloczki Leca® BLOK akustyczne 18 g o ciężarze ok. 26 kg do ścian z tynkiem gipsowym. Tym sposobem obie ściany mają podobny ciężar i podobną wysoką izolacyjność akustyczną.