Domy w Bouca

Domy w Bouca

Czasami kryzys ekonomiczny może stanowić...
Keramzytowy dom w Wielkopolsce

Keramzytowy dom w Wielkopolsce

Pani Joanna zawsze marzyła o domu z...
 Już 10 lat mieszkam w domu z keramzytu

Już 10 lat mieszkam w domu z keramzytu

Zwolenników nowych technologii przybywa....
Budowlańcy wybierają domy z keramzytu

Budowlańcy wybierają domy z keramzytu

Pan Wiesław jest kolejnym inwestorem,...
Osiedle domów z keramzytu

Osiedle domów z keramzytu

Na skraju puszczy, w Niepołomicach koło...
Gościnny dom z keramzytu

Gościnny dom z keramzytu

Pani Katarzyna jest właścicielką...
Profesjonaliści stawiają na keramzyt

Profesjonaliści stawiają na keramzyt

Keramzyt staje się coraz bardziej...
Pasywne domy z Leca

Pasywne domy z Leca

Standard domu pasywnego obejmuje...
Osiedle 50 domów

Osiedle 50 domów

W Karninie, pośród pól i lasów, powstaje...
Nasz piękny szary domek

Nasz piękny szary domek

Państwo Agata i Łukasz mają trójkę dzieci...
Cichy dom z widokiem

Cichy dom z widokiem

Niedaleko Bergen, na zachodnim wybrzeżu...
 

Niezwykłe domy w Bouca

Czasami kryzys ekonomiczny może stanowić pretekst do wprowadzenia nowych rozwiązań w budowie domu. A oto przykład z Portugalii...

Dwaj bracia zdecydowali się na budowę dwóch domów na terenie określanym w Portugalii jako Bouça*. Funkcje obiektów rozdzielono tak, aby jeden był miejscem codziennego życia, natomiast drugi służył zjazdom całej rodziny z okazji świąt i uroczystości. Oba domy zostały zaprojektowane z uwzględnieniem szeregu zadaszonych i otwartych patio, tworzących płynne przejścia pomiędzy wnętrzem domu i otoczeniem. 

Żelbetowa konstrukcja budynków wypełniona jest ścianami z lekkich bloczków Térmico® wykończonych płytami akustycznymi z lekkiego betonu Mursom®. W przypadku patio przewidziano kombinację różnych materiałów – drewna, cegły, glazury, metalowych płyt i lekkiego betonu – w zależności od funkcji i … dla „pobudzenia wszystkich zmysłów”. 

Dwa obiekty składające się na kompleks domów położone są na jednym poziomie i tworzą wrażenie kompaktowych brył. Podkreśla to zewnętrzna faktura elewacji kontrastująca z pionowymi pniami drzew, których rozmieszczenie wpłynęło na usytuowanie domów, a szczególnie niektórych patio. Układ wnętrz domów został specjalnie zaprojektowany z myślą o odzwierciedleniu doświadczeń, przyzwyczajeń i potrzeb każdej z rodzin.

Okres budowy domów przypadł na początek kryzysu gospodarczego i finansowego w Portugalii, który odcisnął swoje piętno na całym procesie inwestycyjnym, wpływając zarówno na decyzję przyjęcia określonych rozwiązań projektowych, jak i na samą realizację projektu. 

W fazie projektowania, która miała charakter otwarty, wszystkie zaangażowane strony – projektanci i klienci – wnosili swoje pomysły, mając jeden wspólny cel, jakim było doprowadzenie do realizacji planów. „Potraktowaliśmy konieczność wprowadzenia zmian w projekcie i procesie budowy, jako szansę na wykorzystanie wiedzy i kompetencji naszych fachowców. Przykładowo, elementy ścienne i płyty z betonu lekkiego zostały wykonane na miejscu. Zaprawy murarskie były przygotowane z kilku rodzajów lokalnych surowców, w celu zapewnienia spójności i odpowiedniej kolorystyki. Uważamy, że w przypadku tego projektu, kryzys ekonomiczny pozwolił nam wykorzystać bardzo ważną zaletę branży budowlanej w Portugalii – fachowość, kreatywność i potencjał naszych pracowników budowlanych!" - mówią zgodnie bracia inwestorzy. 

Na działce 2.622 m2 udało się zbudować dwa domy o powierzchni zabudowy 277 m2 i 366 m2, przy utrzymaniu kosztów na poziomie 550 EUR za jeden metr kwadratowy.

Projekt został zgłoszony do Nagrody Mies Van Der Rohe w roku 2015. Tu można obejrzeć więcej zdjęć, wnętrza i plany budynków.

*Bouça: grunt usytuowany na pograniczu pól i lasów, z ograniczonymi możliwościami zabudowy


Metryczka obiektu
Obiekt: Bouça das Cardosas Houses
Lokalizacja: Paredes de Coura, Portugalia
Architekci: Filipa Guerreiro i Tiago Correia
Produkty Leca: keramzytobetonowe bloczki
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601