Domy w Bouca

Domy w Bouca

Czasami kryzys ekonomiczny może stanowić...
Keramzytowy dom w Wielkopolsce

Keramzytowy dom w Wielkopolsce

Pani Joanna zawsze marzyła o domu z...
 Już 10 lat mieszkam w domu z keramzytu

Już 10 lat mieszkam w domu z keramzytu

Zwolenników nowych technologii przybywa....
Budowlańcy wybierają domy z keramzytu

Budowlańcy wybierają domy z keramzytu

Pan Wiesław jest kolejnym inwestorem,...
Osiedle domów z keramzytu

Osiedle domów z keramzytu

Na skraju puszczy, w Niepołomicach koło...
Gościnny dom z keramzytu

Gościnny dom z keramzytu

Pani Katarzyna jest właścicielką...
Profesjonaliści stawiają na keramzyt

Profesjonaliści stawiają na keramzyt

Keramzyt staje się coraz bardziej...
Pasywne domy z Leca

Pasywne domy z Leca

Standard domu pasywnego obejmuje...
Osiedle 50 domów

Osiedle 50 domów

W Karninie, pośród pól i lasów, powstaje...
Nasz piękny szary domek

Nasz piękny szary domek

Państwo Agata i Łukasz mają trójkę dzieci...
Cichy dom z widokiem

Cichy dom z widokiem

Niedaleko Bergen, na zachodnim wybrzeżu...
 

Nasz piękny szary domekPaństwo Agata i Łukasz mają trójkę dzieci i potrzebę stworzenia dla swojej rodziny ciepłego domu, który zapewni komfort i da poczucie bezpieczeństwa. Ustalili, że dla ich potrzeb najlepszy byłby dom piętrowy o powierzchni użytkowej ok. 140 m2, z dużymi oknami dobrze doświetlającymi pomieszczenia. 

Czas na wybór

Wybór padł na projekt o nazwie „Dom w werbenach”. Kolejną decyzją było dobranie materiałów ściennych. 

Jako osoby pracujące w branży budowlanej mieliśmy pełne rozeznanie tego, co jest obecnie dostępne na rynku. Po negocjacjach udało nam się uzyskać bardzo korzystne oferty cenowe od różnych dostawców, gdzie ceny 1 m2 ściany różniły się zaledwie o kilka procent. Czyli aspekt wyboru technologii poprzez cenę materiałów ściennych nie był dla nas decydujący - mówi pan Łukasz.

Ekipa murarska była gotowa i w końcu trzeba było podjąć ostateczną decyzję. Po wielu analizach właściwości materiałów, porównaniu parametrów termoizolacyjnych, paroprzepuszczalności, wytrzymałości, przeczytaniu wielu artykułów w prasie i Internecie, oraz zebraniu kilku opinii osób, które zamieszkały w swoich nowo wybudowanych domach, wybór państwa Agata i Łukasza padł na pustaki keramzytobetonowe o szerokości 24 cm. 

Nad parterem miał być wykonany strop Teriva również z pustakami keramzytobetonowymi. Keramzyt pojawił się także w pustakach na ścianki działowe, wentylacyjnych i w obudowach kominowych. Czyli teraz otacza nas bardzo dużo keramzytu - dodaje pan Łukasz. 

Dostawa większości materiałów do budowy domu pochodziła z firmy ZWOLBET. Firma ta jest również producentem pustaków na bazie Leca® KERAMZYTU. Jako warstwa termoizolacyjna na ściany zewnętrzne została wybrana wełna mineralna, czyli materiał utrzymujący zdolność szybkiego odprowadzania pary wodnej z pomieszczeń. 

W trakcie budowy

Generalnie budowa przebiegała dość sprawnie. Początkowo wykonawcy obawiali się pustaków keramzytobetonowych. Jednak po kilku próbach ich przecinania stwierdzili, że są one lżejsze od innych materiałów ściennych i łatwiej się z nich buduje. 

Z naszej strony mieliśmy pewne obawy, czy na ścianach z takich pustaków można bezpiecznie powiesić szafki i telewizor. Tu pomogli nam dostawcy kołków mocowania do materiałów z pustymi przestrzeniami z firmy Fischer. Kilkanaście takich kołków i jedna próba techniczna trzykrotnie większego obciążenia na kołek, niż obciążenie docelowe, rozwiała nasze obawy - wspomina pani Agata. 

Kliknij aby powiększyć zdjęcia

Proces budowy został zaplanowany na dwa lata i zamknął się w tym czasie. W przewidywanym terminie powstał cały dom i udało nam się do niego wprowadzić - podkreśla pan Łukasz.

Jak się mieszka? 

To pytanie często zadaje nam wiele osób. Mieszka się bardzo dobrze. W zimie jest ciepło, w lecie chłodniej niż na zewnątrz. Nadmierne nasłonecznienie przez duże okna w upalne dni ograniczamy opuszczonymi roletami. I ten „mikroklimat”, to coś, co trudno nam określić, ale łatwo odczuć. Ponieważ prace budowlane już się zakończyły, po małym oddechu i konieczności podreperowania finansów, wkrótce rozpoczynamy prace związane z zagospodarowaniem otoczenia i stworzeniem ogrodu. Sądzimy, że szary kolor domu znakomicie wpisze się w nową zieleń i jej nie zdominuje – podsumowują państwo Agata i Łukasz. 

Metryczka obiektu
Powierzchnia 140 m², 2 kondygnacje, rok budowy 2015-2016
Leca Polska sp. z o.o. | ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew | tel.: 58 772 24 10 (11) | NIP: 593-26-06-867 | KRS: 0000668601