Budynek z keramzytobetonu. Cicho nawet przy… lotnisku

Domy z bloczków keramzytobetonowych są ciepłe i ciche, a ich ściany „oddychają”, dzięki czemu nie ma problemu z wilgocią we wnętrzach. Dodatkową zaletą budynków z keramzytu jest to, że ich powierzchnia użytkowa może być większa. Dowiedz się, skąd się biorą właściwości keramzytu oraz które bloczki stosować w zależności od sytuacji.



Co to jest keramzyt?

Leca® KERAMZYT to kruszywo ceramiczne produkowane ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Jest ono od 3 do 5 razy lżejsze niż piasek. Każda granulka kruszywa ma porowatą strukturę, która izoluje cieplnie i tłumi hałas. Wewnętrzną strukturę bloczków i pustaków z keramzytobetonu tworzy wiele drobnych kanalików. Ułatwiają one odprowadzanie pary wodnej. Cechy te sprawiają, że ściana z keramzytobetonu jest ciepłą, cichą i „oddychającą” przegrodą.

Kiedy jakie bloczki?

Jeśli dom powstaje w cichej okolicy, podstawowym kryterium doboru materiału do budowy ścian powinna być termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Oznacza to, że najważniejsze jest w takiej sytuacji zapewnienie ochrony przed zimnem oraz odprowadzanie wilgoci przez ściany na zewnątrz budynku.

Tu najlepiej sprawdzają się standardowe pustaki z keramzytobetonu o szerokości 24 cm. Zbudowana z nich ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 12 cm uzyskuje wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,230 W/(m2·K), co oznacza, że spełnia obecne wymagania cieplne. Jeśli zaizoluje się ją wełną o grubości 15 cm, współczynnik U będzie miał wartość 0,196 W/(m2·K), a więc ściana będzie spełniała wymogi, które wejdą w życie w styczniu 2021 r.

Wskazówka: Współczynnik przenikania ciepła opisuje właściwości cieplne przegrody. Im jego wartość niższa, tym wyższa izolacyjność termiczna ściany.

Jeżeli dom ma być zbudowany niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy zakładu przemysłowego, to oprócz termoizolacyjności i paroprzepuszczalności bardzo istotna jest dobra izolacyjność akustyczna ścian. A zgodnie z prawami fizyki zależy ona od masywności ściany - im cięższa ściana, tym lepiej izoluje od hałasu. Pojedyncze porowate granulki keramzytu w ciężkiej ścianie dodatkowo pochłaniają i rozpraszają dźwięki.

Aby sprostać tym wymaganiom, wyprodukowano z keramzytobetonu bloczki pełne o grubości 18 cm. Ściany z takich bloczków osiągają izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R'A2 na poziomie 50-51 dB, co oznacza, że zapewniają wysoki standard komfortu akustycznego. 

Wskazówka: R'A2 to wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych określany dla ścian zewnętrznych. Im jego wartość jest wyższa, tym przegroda lepiej tłumi hałas. 



Domy z keramzytobetonowych bloczków Leca® BLOK akustycznych 18 wyposażone w szczelne okna zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przejeżdżające nieopodal pociągi i samochody oraz startujące samoloty nie zakłócają mieszkańcom spokoju.

Ściany zbudowane z bloczków pełnych o grubości 18 cm spełniają również obecne wymagania cieplne oraz te, które będą obowiązywać od stycznia 2017 r. Taka ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 14 cm uzyskuje wartość współczynnika U = 0,253 W/(m2·K), natomiast przy grubości wełny 16 cm ten współczynnik osiąga wartość 0,224 W/(m2·K).

Jak uzyskać większą powierzchnię użytkową?

Większość materiałów przeznaczonych do budowy ścian zewnętrznych ma szerokość 24-25 cm. Bloczki Leca® BLOK akustyczne 18 mają szerokość zaledwie 18 cm. Oznacza to, że ściany zewnętrzne zbudowane z tych bloczków pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Jednocześnie zachowane są wszystkie wymagania konstrukcyjne. 



























Bloczki akustyczne 18 mogą także stanowić przegrody między mieszkaniami

Na przykład jeżeli dom jednorodzinny o wymiarach zewnętrznych 12 x 13 m ma 50 m bieżących ścian zewnętrznych, to tylko na poziomie parteru dzięki ścianom z keramzytobetonu zyskuje się dodatkowo powierzchnię 3,5–4 m2. Dzięki temu można powiększyć kuchnię, łazienkę, hol czy pokój dzienny. Jest też możliwość wygrodzenia dodatkowej garderoby czy pomieszczenia na sprzęt ogrodniczy. 

Bloczki o szerokości 18 cm polecane są również do stosowania jako ściany wewnętrzne pomiędzy sypialnią a toaletą, dwiema sypialniami, sypialnią a pokojem dziennym, czy pokojem dziecięcym a pokojem do pracy. Ich wysoka izolacyjność akustyczna sprawia, że hałas i inne niepożądane dźwięki nie przedostają się przez te ściany.