START  »  Dla inwestora  »  Artykuły  »  Cichy dom  »  Cichy dom

Cichy dom

Osiedle 50 domków jednorodzinnych w Voksenhagen w pobliżu Oslo, Norwegia

Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Główne korzyści z posiadania własnego domu, to przede wszystkim więcej przestrzeni niż w mieszkaniu oraz prywatność, której nie zapewniają osiedla. Żyjemy w czasach, gdy potrzeba spokoju staje się dla nas priorytetowa, a cichy dom może nam ją zagwarantować. 

Oaza spokoju

Pracujemy coraz dłużej i liczymy na efektywny wypoczynek w wolnym czasie. Gwar miasta kojarzy nam się z obowiązkami, zawalonymi terminami i narzekaniem szefa. Dlatego coraz więcej osób pragnie się od niego  odizolować, szukając zacisznego miejsca do zamieszkania. Najczęściej wybór pada na tereny podmiejskie. Mniej zaludnione obszary to, co prawda dłuższy dojazd do pracy lub szkoły, ale rekompensatą za większe zużycie paliwa jest własna oaza spokoju. Jednak szukając wymarzonego miejsca dla siebie i bliskich warto być czujnym. Bywa, że skuszeni atrakcyjną ceną działki nie zwracamy uwagi na jej bliższe i dalsze otoczenie. Po jakimś czasie okazuje się, że bliskość trakcji kolejowej lub ruchliwej ulicy jest bardzo dokuczliwa. Inną przykrą niespodzianką może być hałaśliwa inwestycja, która powstanie w sąsiedztwie zaraz po naszej przeprowadzce. Dlatego warto przed zakupem działki wybrać się do stosownego urzędu i zapoznać z planami zagospodarowania przestrzeni. 

Uciążliwy przeciwnik

Hałas to trudny przeciwnik. Do wnętrza domu przedostaje się głównie przez ściany, okna i dach, a następnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Dźwięki, czyli fale o odpowiednim natężeniu, nie tylko drażnią zmysł słuchu, stając się uciążliwe dla domowników. Potrafią również wprawić w drganie mniejsze a czasem większe przedmioty powodując nawet ich zniszczenie. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby mieszkające w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest wysokie. Dźwięki działając na zasadzie rezonansu potrafią spowodować trwałe szkody we wnętrzach, na przykład pękanie ścian. Nie da się uniknąć hałasu, ale można w znaczny sposób ograniczyć jego uciążliwość. Sposobem na cichy dom jest poprawienie izolacyjności akustycznej ścian i stropów. Dzieje się to poprzez  zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych takich jak keramzyt, o których warto pomyśleć już na etapie planowania budowy.

Sposoby na decybele

Lepszą izolacyjność akustyczną dachów mogą zapewnić żelbetowe płaskie stropy lub odpowiednia izolacja termiczna. W przypadku drewnianych dachów skośnych wykonuje się ją z wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych. Bardzo pomocna jest również dobra stolarka drzwi i okien. Jednak, aby dobrze spełniały swoje zadanie, ich styk ze ścianą musi być odpowiednio zaizolowany, ponieważ wszelkie nieszczelności to kolejne drogi na wdarcia się do domu niepożądanych decybeli. 


Główną barierą chroniącą wnętrze domu przez hałasem są jednak ściany zewnętrzne. Idealnym rozwiązaniem dla stworzenia cichego domu jest stosowanie materiałów skutecznie redukujących natężenie fal dźwiękowych, lub też je rozpraszających. Stąd duża popularność betonu czy silikatów. Alternatywą dla nich jest keramzytobeton. Obecnie to jeden z najlepiej izolujących akustycznie materiałów produkowanych w Polsce.

Pogromca hałasu

Keramzytobeton ma wiele zalet. To lekki materiał ceramiczny wytwarzany ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. W zależności od stopnia granulacji jest od 3 do 5 razy lżejszy niż piasek. Pod ceramiczną osłonką każda granulka ma wewnętrzną strukturę przypominającą pumeks. To właśnie porowata struktura wewnątrz każdej granulki stanowi element izolujący cieplnie i tłumiący hałas, o wiele lepiej niż zwykła cegła. Bloczki keramzytobetonowe to połączenie ciężkiego, pochłaniającego energię fali dźwiękowej betonu z pojedynczymi granulkami keramzytu, które w swojej strukturze mogą pochłaniać i rozpraszać część energii fali. Przykładowo, bloczek akustyczny Leca BLOK 24/20 wykazuje zewnętrzną izolacyjność dźwięku sięgającą 52 dB. Z keramzytu powstają między innymi pustaki, kształtki, elementy prefabrykowane oraz bloczki. Wszystkie te elementy charakteryzują się najlepszymi właściwościami akustycznymi, co potwierdziły między innymi badania Zakładu Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Keramzyt jest również odporny na działanie wilgoci, przepuszcza parę wodną, a przy tym odznacza się doskonałymi parametrami termicznymi.

Sprawne murowanie

Keramzyt to materiał uniwersalny. Można z niego wybudować zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co więcej, materiał ten nie stawia żadnych ograniczeń projektowych. Bloczki i pustaki z keramzytobetonu są lekkie i łatwo poddają się obróbce. Ich niewielka waga sprawia, że na plac budowy jednym samochodem można dostarczyć większą ilość materiału, prace przebiegają szybko i sprawnie, a robotnicy nie narzekają na nadmierne obciążenie. 


Ściany z keramzytu powinno się murować na pełne spoiny poziome i pionowe grubości minimum 10 mm, przy użyciu zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. To właśnie taka metoda pozwala zachować wysoką izolacyjność akustyczną. Aby zapobiec ewentualnym zarysowaniom murów, warto zastosować zbrojenie z siatki, zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych. 
Ze względu na to, że ciche domy z keramzytobetonowych bloczków zapewniają wysoki komfort użytkowania, w Polsce powstało już kilkanaście tysięcy takich budynków.