START  »  Dla inwestora  »  Artykuły  »  Cichy dom  »  Nasz cichy dom

Nasz cichy dom

Dobrze przemyślany, zaplanowany i wykonany.



Budowa własnego domu to często jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego ważne jest, by była przemyślana na etapie projektu i odpowiednio zrealizowana. O czym warto wiedzieć, by zbudować dom, w którym będziemy spokojnie mieszkać?

Od marzeń do… projektu

Najpierw są marzenia. Podziwiamy piękne budynki w okolicy, przeglądamy katalogi, konsultujemy się ze znajomymi, którzy właśnie zaczęli budowę lub zamieszkali w nowym domu. Kolejny krok to zdobycie środków na kupno działki i budowę. Zaczynamy oszczędzać, szukamy korzystnych rozwiązań kredytowych lub możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny. Następnie kupujemy działkę i szukamy typowego projektu lub zlecamy jego wykonanie.

Najczęściej decydujemy się na projekt domu, w którym będzie pokój dzienny z kuchnią, pokój do pracy lub zajmowania się naszym hobby, sypialnia dla rodziców i dla dzieci. Do tego łazienka lub dwie, garderoba, spiżarnia i pomieszczenie techniczne. Czasami planujemy również pokój dla dziadków.

Po określeniu liczby pomieszczeń, których będziemy potrzebować, wybieramy odpowiednie projekty. Potem spośród nich decydujemy się na ten budynek, którego wygląd z zewnątrz najbardziej nam się podoba.

Tak najczęściej przebiega wybór projektu. Większość z nas popełnia na tym etapie podstawowy błąd, jakim jest brak zastanowienia nad tym, jak będziemy funkcjonować w domu przez najbliższych 20-30 lat. A przecież już za kilka lat nasze małe dzieci nie będą hałasowały klockami rozsypywanymi po podłodze, lecz z ich pokoi dobiegać będzie dziwnie dla nas brzmiąca muzyka. Jedna, połączona drzwiami z naszą sypialnią łazienka, w której w najbliższym czasie będziemy kąpali w wanience nasze pociechy, stanie się sanitariatem dla naszych nastolatków i ich przyjaciół, którzy zostali u nas na noc.

Natomiast pomieszczenie na końcu korytarza z deską do prasowania zostanie zaadaptowane na pokój dla jednego z dziadków. A dziadek, jak to dziadek, będzie musiał wstawać kilka razy w nocy, by odwiedzić toaletę. Spuszczanie wody będzie nas budziło kilkakrotnie w ciągu nocy.

Aby zapobiec tym uciążliwościom, warto już na etapie projektu ustalić strefy spokoju we własnym domu.

Strefy ciszy w budynku

Nawet najlepsza ściana z wbudowanymi drzwiami ma najczęściej taką izolacyjność, jak drzwi. Dlatego już na etapie projektu i przewidywania funkcji, jakie będą pełniły poszczególne pokoje w następnych dziesięcioleciach, warto wydzielić przestrzeń, w której zapewnimy sobie ciszę na wiele lat.

Podstawową strefą podwyższonego komfortu akustycznego powinna być sypialnia z przyległą łazienką. Tutaj wskazane jest oddzielenie pomieszczenia od pokoi dzieci pełnymi ścianami o wysokiej izolacyjności akustycznej. Jeżeli prywatna łazienka połączona jest drzwiami bezpośrednio z sypialnią, należy również zadbać o wysoką izolacyjność akustyczną ściany oraz bardzo szczelne drzwi. Czasami warto wykonać w części sypialnej nawet dwie łazienki: jedną dostępną tylko z sypialni rodziców, drugą - z korytarza, dla pozostałych domowników.

Na etapie planowania stref ciszy warto również tak przewidzieć podział pomieszczeń, by móc w przyszłości wydzielić segment mieszkania, w którym – po wyprowadzeniu się z domu naszych dzieci – zamieszkają starzejący się rodzice. Przestrzeń ta powinna obejmować co najmniej jeden pokój i drugą łazienkę, a także osobny przedsionek. Dobrze jest też już na etapie projektu i budowy domu zadbać o odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian między planowanymi mieszkaniami.



Kolejne przegrody, które powinny mieć dobrą izolacyjność akustyczną, to ściany: do garażu będącego w bryle budynku, do podręcznego warsztatu majsterkowicza, do siłowni, kotłowni, sali do oglądania filmów i słuchania muzyki czy pomieszczenia, w którym nasze dziecko będzie ćwiczyło grę na instrumentach muzycznych.

Wszystkie określone przez nas strefy podwyższonego komfortu akustycznego warto odgrodzić dodatkowymi drzwiami lub przewidzieć późniejsze ich wstawienie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jednocześnie w tych ścianach, które będą oddzielać strefy ciszy od innych pomieszczeń, a więc mających wysoką izolacyjność, należy ograniczyć liczbę drzwi. Można również od razu montować stolarkę drzwiową o wyższej niż standardowa izolacyjności.

Takie drzwi najczęściej wykonane są jako pełne - bez przeszkleń i pustek w skrzydle. Mają próg, dodatkowe, specjalne uszczelki i zamknięcie szczelnie dociskające skrzydło do ościeżnicy.

>>Więcej o dźwiękach i ich przechodzeniu przez ściany i stropy (http://lecadom.pl/do-pobrania/artykuly/dzwieki-przechodzace-przez-sciany-i-stropy)

Ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej

W izolacyjności akustycznej podstawową zasadą jest prawo masy. Oznacza to, że im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność akustyczna jest wyższa. Z tego powodu ściany wykonuje się najczęściej z silikatów - jest to jeden z najcięższych materiałów do budowy ścian – jego gęstość wynosi 1800-2200 kg/m3. Obecny rozwój techniczny w zakresie materiałów budowlanych pozwala jednak na wykonanie różnych, nie tylko ciężkich, ścian w celu uzyskania dobrej izolacyjności.

Od kilkunastu lat na rynku polskim produkuje się bloczki keramzytobetonowe Leca® BLOK, które mają podobną do silikatów izolacyjność akustyczną przy takich samych grubościach ścian, jednak są dużo lżejsze, a ich gęstość wynosi 1300-1600 kg/m3. Wytwarzane są z dodatkiem Leca® KERAMZYTU, czyli lekkiego kruszywa ceramicznego, które powoduje, że w strukturze bloczka pojawiają się porowate granulki. Mogą one dodatkowo pochłonąć i rozproszyć część energii fali akustycznej w jego wewnętrznej strukturze.



Bloczki Leca® BLOK są jednym z najlepiej izolujących akustycznie materiałów na ściany produkowanych w Polsce, co zostało potwierdzone badaniami wykonanymi w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Można z nich wykonać ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej, a więc skutecznie odizolować strefy ciszy w budynku.

>>Więcej o izolacyjności akustycznej Bloczków Leca® BLOK (http://lecadom.pl/do-pobrania/artykuly/izolacyjnosc-akustyczna-bloczkow-leca-blok)

Wykonawstwo równie ważne jak materiał

Warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych. Jeśli ściana zostanie wykonana z błędami, np. połączenie murów będzie niestaranne albo zostanie użyta niewłaściwa zaprawa, izolacyjność akustyczna zostanie pogorszona nawet o kilka decybeli.

>>Więcej o poprawnym wykonaniu ścian z Bloczków Leca® BLOK (http://lecadom.pl/do-pobrania/artykuly/poprawne-wykonanie-scian-akustycznych-leca-blok)

Aby w domu było cicho

Podczas projektowania i budowy wymarzonego domu warto przewidzieć prawdopodobne zmiany w użytkowaniu pomieszczeń oraz oddzielić strefy głośne od tych, w których będziemy mieć ciszę i spokój. Do wykonania domu należy zastosować odpowiednie i sprawdzone materiały, a w trakcie budowy sprawdzać, czy podstawowe zasady związane z wykonaniem ścian są przez ekipę wykonawczą przestrzegane. A potem już tylko… spokojnie mieszkać.