START  »  Dla inwestora  »  Artykuły  »  Komfortowy dom  »  Ciepłe ściany

Ciepłe ściany



Budowa domu jednorodzinnego to wiele nowych wyzwań, na które trzeba być przygotowanym bez względu na etap prac. Jednym z nich jest wybór technologii i materiału do budowy ścian. To od nich zależy bowiem, czy możemy liczyć na ciepły dom, który nie będzie generował dużych kosztów ogrzewania.
 
Siła rekomendacji

Ponieważ każdą budowę rozpoczynamy od projektu, najczęściej szukamy obiektu typowego lub architekta, którego umiejętności sprawdził już ktoś znajomy. Co więcej, często odwiedzając już gotowy dom sami możemy ocenić, na ile podoba nam się efekt pracy tego fachowca. Jeśli chcemy budować w miejscu, gdzie nie mamy zbyt wielu znajomych, jesteśmy zdani na opinie zamieszczane w Internecie. Najczęściej informacje czerpie się z forów internetowych, na których inwestorzy dzielą się swoimi nieraz bardzo odmiennymi doświadczeniami. Kiedy już uda nam się znaleźć osobę odpowiedzialną za wygląd naszego domu, warto od razu omówić kwestię dotyczącą materiałów budowlanych. Pamiętajmy, że architekci zazwyczaj uwzględniają w projektach swoje ulubione materiały, czyli takie, które sprawdziły się we wcześniej zrealizowanych obiektach. Jeśli planujemy postawić na elementy nowatorskie, na przykład bardziej nastawione na ocieplenie domu, sygnalizujmy, że ciepła ściana to dla nas priorytet.

Wybór materiałów budowlanych

Dom jednorodzinny to najczęściej budynek jedno- lub dwukondygnacyjny. Ciepły dom oznacza również, coraz częściej, budynek pozbawiony piwnic. Warto więc pamiętać, że obciążenia przenoszone przez ściany zewnętrzne są kilkukrotnie mniejsze niż w budynkach wielokondygnacyjnych. Nie ma więc sensu do jego budowy stosować materiałów bardzo mocnych i ciężkich, jak przy tworzeniu bloków mieszkalnych, szpitali, czy innych budynków użyteczności publicznej. 

Obecnie ze względów termoizolacyjnych bardzo rzadko buduje się również mur jednowarstwowy. Ściany zewnętrzne prawie zawsze są izolowane wełną mineralną lub styropianem. Warto je połączyć z takim materiałem ściennym, który już wstępnie ma dobre parametry izolacji cieplnej. Jedną z opcji jest budowa domu z keramzytu. Sucha ściana oraz właściwa wentylacja to główne korzyści  takiego rozwiązania. 

Znany nieznany keramzyt

Od kilkudziesięciu lat w Europie obserwuje się tendencje do wykorzystywania keramzytu, jako materiału budowlanego. W Polsce pojawił się on w latach siedemdziesiątych i zyskuje coraz więcej zwolenników. Keramzyt to lekkie ceramiczne kruszywo wytwarzane z naturalnej gliny. Ma postać kulek z twardą, ceramiczną powłoką i porowatą wewnętrzną strukturą. Kulki keramzytowe to dopiero początek. Połączone zaczynem cementowym tworzą keramzytobetonowe trwałe bloczki i pustaki, z których można wykonać ściany fundamentowe, nadziemne, kominy wraz z systemem wentylacyjnym oraz stropy. W postaci sypkiej keramzyt stosuje się do wykonywania izolacji cieplnych, akustycznych, jak również ekranów radiestezyjnych, drenaży, a nawet zielonych dachów. Jest również bardzo użyteczny w ogrodnictwie, przy uprawie roślin i przy pracach mających na celu kształtowanie terenu (jak ogródki skalne czy mała architektura). Keramzyt jest wyjątkowo dobrym materiałem budowlanym, jednak o możliwości zastosowania go nadal wie niewielu inwestorów prywatnych.

Ciepły i zdrowy dom

Granulki keramzytowe powstają z łatwo pęczniejących glin ilastych, wypalanych w temperaturze około 1150ºC. Ciepła ściana, jaka powstaje przy użyciu tego materiału jest jednocześnie ścianą przyjazną dla ludzi i otoczenia. 

Keramzytobeton odznacza się najlepszą paroprzepuszczalnością spośród wszystkich wyrobów do budowy ścian. Z łatwością odprowadza wilgoć, która tym samym nie kumuluje się w ścianach. Kiedy jest mokry, materiał izolacyjny przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje. Właściwie zaczyna działać dopiero po osuszeniu. Keramzytobeton jest materiałem, który najszybciej wysycha, nawet w sytuacji gdy jest bardzo zawilgocony. Nie tylko nie zatrzymuje wilgoci, ale jest również mrozoodporny. Dzięki tym właściwościom, pustaki lub bloczki, które są z niego wykonane, o wiele lepiej izolują termicznie niż inne wyroby ścienne. 

Inwestycja na lata

Coraz więcej inwestorów ma świadomość, jak ważna jest sucha ściana budynku, czyli odpowiednia izolacja termiczna murów. Rosnące ceny energii również sprzyjają poszukiwaniom materiałów, które gwarantują mniejsze wydatki na ogrzewanie. Keramzytobeton można z powodzeniem łączyć z różnymi materiałami izolacyjnymi. Jeśli dołożyć do niego wełnę mineralną jako ocieplenie, można otrzymać w pełni paroprzepuszczalną, "oddychającą" ciepłą ścianę. Będzie ona działała nieco na zasadzie podobnej do odzieży termoaktywnej, która daje niezbędne ciepło, ale jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Budowa domu z materiałów na bazie keramzytu to nie tylko świetne parametry izolacyjne w zakresie izolacji cieplnej, ale także akustycznej, a nawet radiestezyjnej, chroniącej przed szkodliwym wpływem cieków wodnych.