Dom z keramzytu. Ciepły, trwały, zdrowy i komfortowy.





http://lecadom.pl/dla-projektanta/kalkulatory/kalkulator-materialowy

Przejdź do naszego kalkulatora gdzie szybko wyliczysz koszty …
http://lecadom.pl/dla-projektanta/kalkulatory/kalkulator-materialowy



Dowiedz się dlaczego właśnie keramzyt …
http://lecadom.pl/leca-dom/opis


Skorzystaj z doświadczeń innych …

Budowa domu to często największa inwestycja w życiu. Przeznaczamy na nią zarówno oszczędności jak i kredyt. Dziś ważne jest aby dom był: komfortowy, zdrowy, ekologiczny, i po latach nie stracił na wartości. Inwestując duże środki, czas i wysiłek oczekujemy, że nasze wymagania zostaną spełnione. Oczywiście, jest to możliwe, ale wyłącznie przy odpowiednim wyborze materiałów budowlanych.

Od czego przede wszystkim zależy efekt? Od tego, jakie materiały wybierzemy do wykonania ścian – bo w przeciwieństwie do pokrycia dachu nie ma możliwości ich wymiany w przyszłości. Ściany muszą zapewniać: bezpieczeństwo budynku, trwałość i wytrzymałość przegród oraz skuteczną termiczną i dźwiękową izolację pomieszczeń.

Ceramika, gazobeton, silikaty, a może keramzyt?

Obecnie mamy duży wybór materiałów ściennych. Najpopularniejsze to: ceramika, gazobeton, silikaty i keramzytobeton. Przyjrzyjmy się im. Ceramika wybierana jest najczęściej ze względu na trwałość Gazobeton dobrze izoluje termicznie, jest lekki i szybko buduje się z niego ściany. Silikaty natomiast świetnie wygłuszają akustycznie.



Jednak wybierając spośród nich „idziemy" na pewien kompromis, bo decydując się na jedną właściwość automatycznie rezygnujemy z innej, równie dla nas ważnej.

W nowoczesnym budownictwie nie jest to konieczne – mamy prawo stawiać wysokie wymagania i oczekiwać efektu. I dlatego rosnącą popularnością cieszą się bloczki i pustaki z keramzytu, które łączą w sobie wszystkie wspomniane zalety omówionych materiałów.

Warto wiedzieć

Ceramika to materiał wypalany z gliny, mający historię prawie tak długą jak drewno. Jest bardzo trwała - zamki i kościoły z czerwonej cegły budowane przed wieloma wiekami przetrwały do dzisiaj. Produkowana obecnie ceramika to głównie pustaki z wieloma komorami, które mają wyższą termoizolacyjność niż tradycyjna cegła. O wyborze ceramiki do budowy ścian najczęściej decyduje historia, tradycja i trwałość.

Gazobeton (inaczej: autoklawizowany beton komórkowy) to materiał wytwarzany z cementu, wapna i gipsu, wypełniaczy w postaci piasku oraz niewielkiej ilości aluminium proszkowanego dodawanego w celu powstania porów powietrza. Produkowany jest w Polsce od ponad 60 lat. Jest lekki, czyli termoizolacyjny. Szybko i lekko się z niego buduje, dzięki czemu jest chętnie stosowany i polecany przez wykonawców.

Silikaty to wyroby z piasku kwarcowego, wapna i wody. W procesie wytwarzania składniki te nasycane są parą wodną o wysokiej temperaturze. Produkcję tych materiałów rozpoczęto w Polsce ponad 50 lat temu. Silikatowe bloczki pełne i drążone charakteryzują się dużą wytrzymałością i bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, wynikającą głównie z dużego ciężaru.

Keramzytowe pustaki i bloczki wytwarzane są z lekkiego kruszywa ceramicznego, jakim jest keramzyt, niewielkiej ilości cementu, wody i czasami piasku. Składniki są mieszane, układane w formach i zagęszczane, a następnie dojrzewają do uzyskania oczekiwanej wytrzymałości. Wyroby te produkowane są w Polsce od początku lat siedemdziesiątych. Obecnie wytwarzane są w kilkudziesięciu wytwórniach na terenie całego kraju. Wyroby z keramzytu łączą w sobie większość podstawowych cech ceramiki, gazobetonu i silikatów. Cechą wyróżniającą jest ich bardzo dobra paroporzepuszczalność.

Keramzyt, czyli zalety kilku materiałów w jednym produkcie

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne, które powstaje w procesie wypalania gliny pęczniejącej. Od wielu lat produkowany jest w Polsce, a obecnie wytwarzany w Gniewie pod nazwą handlową Leca® KERAMZYT.



Ceramiczna powłoka granulek nadaje keramzytowi dużą wytrzymałość, a dzięki porowatej strukturze wewnętrznej materiał jest bardzo lekki i może "oddychać".





Po dodaniu do kruszywa niewielkiej ilości cementu i wody powstaje keramzytobeton, który, tak jak ceramika, charakteryzuje się dużą trwałością. Produkowane z niego pustaki, podobnie jak elementy z keramzytobetonu są lekkie, świetnie izolują termicznie i pozwalają na szybką budowę ścian. To nie wszystko – granulki keramzytu maja porowatą strukturę, dzięki czemu fala dźwiękowa wchodząca w bloczek jest dodatkowo rozpraszana w różnych kierunkach przez odbicia w granulce. Efekt? Wysoka izolacyjność akustyczna. Ściany są o ok. 20% lżejsze niż z silikatów, a równie skutecznie izolują przed hałasem.

Skandynawski rodowód

Pionierami w produkcji keramzytu i keramzytobetonu w Europie są Skandynawowie, którzy słyną ze szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Już ponad 50 lat temu rozpoczęli poszukiwanie materiału alternatywnego do drewna, który mógłby posłużyć do budowy równie zdrowych domów. Okazał się nim keramzyt – budulec wytwarzany z gliny, czyli surowca naturalnego bez domieszek chemii. 

W Skandynawii klimat jest zdecydowanie bardziej surowy niż w Polsce, dlatego szybko dostrzeżono doskonałe właściwości termoizolacyjne keramzytu. dzięki temu w budynkach keramzytowych wykonywanych u nas można ograniczyć grubość izolacji termicznej ścian nawet o kilka centymetrów. 

Komfortowy dom z keramzytu

Cechą ścian keramzytowych najbardziej wyróżniającą je spośród innych rozwiązań jest paroprzepuszczalność, czyli zdolność do odprowadzania pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji zastosowania bardzo szczelnych okien i nie zawsze właściwie dobranych systemów wentylacyjnych. W połączeniu z koncentracją robót wykończeniowych tzw. mokrych w okresie jesiennym, gdy naturalne wysychanie ścian i podłoży jest ograniczone, pojawia się ryzyko zagrzybienia, w skrajnych przypadkach już w czasie pierwszej zimy po zasiedleniu budynku. Budowa domu z pustaków keramzytowych pozwala uniknąć takich problemów.

Dodatkowa cenną właściwością ścian z keramzytobetonu jest ochrona przed nadmiernym kumulowaniem ciepła, o czym przekonali się właściciele domów z tego materiału podczas rekordowo gorącego lata w 2015 r. Temperatury w ciągu dnia przekraczały 30°C, ale keramzytowe ściany nie nagrzewały się, co gwarantowało komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów. Przeczytaj opinie osób, które mieszkają w domach z keramzytu.

System Leca® BLOK

W Polsce produkowanych jest kilka systemów ścian z keramzytobetonu. Najbardziej znany jest Leca® BLOK zbudowany na bazie skandynawskich doświadczeń Optiroc Blok. Bloczki i pustaki ścienne wytwarzane są przez kilkudziesięciu lokalnych producentów na terenie całego kraju.



Uwaga: jeśli masz projekt domu skorzystaj z kalkulatora i oblicz ilość materiałów potrzebnych do budowy. Kalkulator jest intuicyjny i pozwala na szybkie, łatwe oszacowanie nakładów także przez osoby spoza branży budowlanej. (link)