Budowlańcy wybierają domy z keramzytu

Pan Wiesław to kolejny inwestor, który budując dom postawił na technologię pustaków z keramzytobetonu. Dowiedzmy się czy zaufanie, którym obdarzył keramzyt, opłaciło się na budowie.Zawsze na początku zastanawia mnie co lub kto ma wpływ na podjęcie decyzji o budowie domu w technologii pustaków z keramzytu? Jak było w Pana przypadku?

Zdecydowałem ja sam na podstawie wiedzy i doświadczenia, które zdobyłem pracując w branży materiałów budowlanych. Najważniejsze cechy technologii, które wpłynęły na tę decyzję pogrupowałem w kilka głównych argumentów, które mnie osobiście przekonują w stu procentach:
 • Kompletny system budowy domu: materiały na ściany, strop, izolacja i drenaż, kominy, jak również zaprawy murarskie, tynkarskie, posadzki itp. – z gwarancją producenta.
 • Wiarygodny producent – Leca® (wówczas jeszcze pod nazwą Optiroc).
 • Technologia łączyła w sobie cechy dwu przeciwstawnych systemów (najlepszy gazobeton + najlepsza poryzowana ceramika), był to poryzowany gazobeton w prawie 100% z ceramicznej gliny wysokoilastej, która w objętości składała się głównie z porów z powietrzem.
 • Materiał ścienny, który „nie trzyma” wody co powoduje, że jest o kilka % suchszy od innych, przez co jest cieplejszy w dotyku i w okolicy (od ściany „nie ciągnie”) oraz lepiej izoluje termicznie. Szczególnie dotyczy to wody użytkowej wewnętrznej (ściślej pary wodnej).
 • Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne w obie strony (latem i zimą).
 • Dobra izolacyjność i tłumienie (rozpraszanie) dźwięków.
 • Materiały są całkowicie odporne na wodę i nienasiąkliwe.
 • Materiały łatwo się obrabiają i każdy odpad można dalej wykorzystać

Gdzie w takim razie po raz pierwszy zetknął się Pan z keramzytem?

Niestety wcześniej nie słyszałem o keramzycie, a tym bardziej o takiej technologii, co jednak świadczy o tym jak nowoczesna i unikatowa jest to technologia.

Wiele osób obawia się, iż wybierając nowoczesną technologię do budowy domu pojawią się problemy np. związane projektem. Czy Pan natrafił na problemy z projektem domu pod tę technologię?

Nie było problemów, ponieważ system jest w pełni użyteczny do większości projektowanych rozwiązań. Są biura projektowe, które projektują w tym systemie – np. Archon.

Kliknij aby powiększyć zdjęciaW takim razie cofnijmy się w czasie i zajrzyjmy na sam plac budowy. Jak poradziły sobie ekipy wykonawcze z taką budową?

W trakcie budowy nie było żadnych problemów. Wykonawcy chwalili technologię przede wszystkim za:
 • Mały ciężar pustaków
 • Łatwe docinanie
 • Szybkie wykonanie kominów
 • Łatwe układanie izolacji i drenażu z kruszywa keramzytowego
A co z dostawą materiałów na budowę (kto był producentem, jak sprawnie realizowano dostawy)?

Producentem była firma Optiroc, a dostawę realizował jeden z wielu dystrybutorów, samochodem z HDS-em – były 3 dostawy.

Jak długo trwała budowa domu?

Budowa domu trwała 3 miesiące bez pokrycia dachu. Wykonywała to ekipa 2-osobowa.

Czy pracownicy mieli kłopoty z materiałem w trakcie budowy? Zgłaszali Panu jakieś niedogodności, problemy?

Na szczęście nie było żadnych problemów z materiałem i wszytko udało się wykonać zgodnie z początkowym planem.

Jako szczęśliwy posiadacz nowego domu proszę zdradzić jak się w nim mieszka. Jakie są walory w lecie, zimie. Czy spotkał się Pan z jakimiś niedogodnościami związanymi z tą technologią budowy?

Absolutnie nie. W domu mieszka się bardzo dobrze, mocno odczuwalny jest unikalny mikroklimat. Jest to związane z wysoką izolacyjnością termiczną ścian oraz bardzo dobrymi parametrami akustycznymi. Dzięki izolacyjności termicznej w domu jest chłodno latem (przy temperaturze 45 stopni na tarasie, ok 22 stopni w środku – odczuwalne są dreszcze przy wchodzeniu do domu) oraz ciepło zimą, gdzie odczuwalna temperatura jest dużo wyższa w związku z mniejszą wilgotnością ścian i mniejszą wilgotnością pomieszczeń. Nie ma grzybów czy pleśni oraz kondensacji pary wodnej na ścianach, czy oknach. Jest to przeciwieństwo starego, wilgotnego i zimnego bunkra na mazurach, gdzie (nawet latem) jest zimno i wilgotno. Jak wiemy w takich warunkach dodatkowe ogrzewanie nie poprawia znacząco komfortu cieplnego.

Wewnątrz są również unikalne warunki akustyczne; nie ma pogłosu oraz dźwięk jest ostry i wyraźny, jest to wynikiem struktury wewnętrznej ścian oraz lekkich tynków cementowo – wapiennych.

A jak ocenia Pan koszty ogrzewania?

Są to koszty rzędu 3,5 - 4 tysięcy zł rocznie, łącznie z ciepłą wodą.

Czy ze swojego doświadczenia uważa Pan pustaki i bloczki z keramzytobetonu jako godne polecenia innym?

Jak najbardziej tak, myślę że za każdą cenę! Kiedy koszt materiałów ścian to ok 5% wartości domu - to naprawdę trzeba takie koszty ponieść. Koszty dodatkowe, w porównaniu z innymi (najtańszy gazobeton czy silikat), to tylko 2 tysiące złotych!

Czy przy budowie domu i aranżacji otoczenia oprócz keramzytobetonowych bloczków i pustaków był wykorzystywany keramzyt w postaci kruszywa? Do czego (ocieplenie i drenaż wokół piwnic, podłoga na gruncie, ogródek, inne – jakie)? 

Keramzyt 10-20 mm był stosowany wszędzie – zużyłem go aż 80 m3!
Stosowałem go na:
 • Drenaż obwodowy
 • Ocieplenie ścian fundamentów
 • Izolację podłogi na gruncie 0,5 m (oczywiście bez styropianu i chudego betonu)
 • W ogródku wszystkie rośliny (małe i duże) były podsypane keramzytem i wszystkie się przyjęły mimo słabej gleby.
Metryczka obiektu
Powierzchnia 164 m2, 1,5 kondygnacji, rok budowy 2003