Cichy dom z widokiem

Kilka kilometrów od Bergen, na zachodnim wybrzeżu Norwegii, wybudowano dom o powierzchni 300 m2. Z dużych okien skierowanych na południe rozpościera się widok na ocean. 



Dla właścicieli domu było ważne, by jego przeszklona elewacja była skierowana w stronę oceanu i słońca. Równie istotne było dla nich solidne i trwałe wykonanie budynku. W celu uzyskania ponadstandardowej izolacyjności akustycznej wybrali bloczki Leca.

„Właściciele marzyli o ładnym, klasycznym domu o wysokich walorach izolacyjności akustycznej. Dom został tak zaprojektowany, aby w pełni wtapiał się w otoczenie nawiązując do architektury budynków w najbliższym sąsiedztwie. Pomimo swej dużej powierzchni, ani nie dominuje, ani nie przytłacza” - mówi architekt Ove Grung z firmy Grung Arkitektur. 

„Wkrótce stało się jasne, że właściciele domu chcieli mieć nowoczesny, funkcjonalny murowany dom z elewacją, której utrzymanie nie wymaga nadmiernego wysiłku. Chcieli być otoczeni dużymi, jasnymi powierzchniami, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednocześnie zażyczyli sobie, żeby elewacja domu była skierowana w stronę morza i słońca” - kontynuuje Ove.

Akustyka jest bardzo ważna
Projektując dom architekt Grung wraz z inwestorami rozważali domy o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i architektonicznych. 

„Dom miał być solidny i niepowtarzalny, odchodzący od typowych rozwiązań. Dodatkowo powinien skutecznie izolować od dźwięków zewnętrznych i pochłaniać dźwięki powstające wewnątrz. Chcieli uzyskać optymalny efekt w budynku zaprojektowanym z użyciem keramzytu Leca” - mówi architekt.

Oczywistym rozwiązaniem były bloczki Leca. Większość ścian wewnętrznych wyłożona została drewnem.

„Na zewnątrz dom otynkowaliśmy zaprawą Weber. Elewację otynkowaliśmy bardzo szybką metodą natryskową, która ogranicza straty materiału” - mówi Jørgen Prestegård z firmy Brødrene Foss Byggmester AS, będącej wykonawcą prac budowlanych”.



Przyszli właściciele domu chcieli mieć duże przeszklone powierzchnie, co wymagało montażu belek żelbetowych przenoszących znacznie większe obciążenia. Konstrukcję dachu wykonano z dźwigarów drewnianych. 

„Dzięki zastosowaniu bloczków Leca uzyskaliśmy bardzo ciepły i przytulny dom, który zachowuje przyjemny chłód nawet w upalne letnie dni. Dom spełnił oczekiwania właścicieli. Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu” - mówi Ove.

Metryczka obiektu
Dom wolnostojący o powierzchni 300 m2, zlokalizowany nad brzegiem morza niedaleko Bergen, Norwegia