Już 10 lat mieszkam w domu z keramzytu

Zwolenników nowych technologii przybywa. Warto więc poznać opinie osób, które już wiele lat mieszkają w domach wybudowanych w technologii pustaków z keramzytu. Taką osobą jest Pani Joanna.



Pani Joanno proszę zdradzić jakie czynniki zadecydowały o zrealizowaniu budowy w technologii pustaków z keramzytu?

Przekonał mnie fakt, że jest to technologia skandynawska, a więc stosowana w krajach, w których występują niskie temperatury, wysoka wilgotności oraz silne wiatry. W związku z powyższym powinna się sprawdzić i w naszym klimacie. Poza tym dla mnie bardzo ważną sprawą są „zdrowe” surowce używane do produkcji pustaków i bloczków z keramzytu Leca® (kupowałam je jeszcze pod nazwą Optiroc).

Z jakiego źródła dowiedziała się Pani o tej technologii?

Na początku była to prasa branżowa. Później szukałam informacji w innych, powszechnie dostępnych źródłach.

Rozumiem, że nie było problemu z dostępem do informacji, czy były natomiast niedogodności związane z projektem domu pod tę technologię?

Nie. Architekt doskonale poradził sobie z indywidualnym projektem domu.

A jak radziły sobie ekipy wykonawcze z budową?

Po wyborze technologii skontaktowałam się z producentem – aby uzyskać informacje na temat firm przeszkolonych w tej, zupełnie nowej wówczas technologii. Otrzymałam dane 4 firm budowlanych. Przy wyborze firmy brałam pod uwagę:
  • porządek na terenie budowy
  • dokładność w realizacji
  • rzetelność i solidność ekipy

Kliknij aby powiększyć zdjęcia








Dostawa materiałów na budowę to często spore przedsięwzięci logistyczne. Jak dostawa materiałów wyglądała w tym wypadku (jak sprawnie realizowano dostawy)?

Materiały zamawiałam z wyprzedzeniem (uzgodnionym z wykonawcą), w firmie DOMUR 4.

Jak długo musiała Pani czekać na swój wymarzony dom?

1 rok i 3 miesiące – jest to szybka technologia.

Czy w trakcie budowy domu zdarzały się kłopoty z materiałem?

Raz na jakiś czas zdarzały się drobne opóźnienia, które jednak nie rzutowały na cykl budowy.

Dziś może już Pani z całą pewnością ocenić jak mieszka się w domu wybudowanym w technologii pustaków z keramzytu. Jakie są zalety w lecie, jakie w zimie.

Latem w domu panuje komfortowa temperatura. Zimą także nie mogę narzekać – w domu jest naprawdę ciepło.

Jak wyglądają w takim razie koszty ogrzewania?

Trzy lata korzystamy z ogrzewania geotermalnego. Koszt to około 200 zł miesięcznie. Poza tym zainstalowaliśmy panele słoneczne. Wcześniej korzystaliśmy z gazu z pojemnika – koszty były jednak duże, ponieważ dom jest wysoki, stoi na skarpie, dookoła są łąki i hula wiatr. W domu jednak cisza i spokój, to wyjątkowo przytulny dom.

Czy pustaki i bloczki z keramzytobetonu Pani zdaniem są godne polecenia innym inwestorom?

Zdecydowanie TAK. Są lekkie, ciepłe i zdrowe!

Czy przy budowie domu i aranżacji otoczenia oprócz keramzytowych bloczków i pustaków był wykorzystany keramzyt w postaci kruszywa? Jeśli tak to do czego (ocieplenie, drenaż wokół piwnic, podłoga na gruncie, ogródek, inne – jakie)?

Tak. Kruszywo to zostało wykorzystane do:
  • ocieplenia podłóg na parterze
  • drenażu do odwodnienia terenu
  • w ogrodzie
Metryczka obiektu
Powierzchnia 416 m², 2 kondygnacje, rok budowy 2003/2004

Kilka słów od Leca®

Jeżeli spytamy dużą grupę osób, co jest najważniejsze w życiu, to najczęściej usłyszymy: zdrowie, miłość, rodzina, przyjaźń, poczucie bezpieczeństwa. Podstawą zaspokojenia tej ostatniej potrzeby może stać się własny dom. Dom bezpieczny, bez dostępu dla nieproszonych gości, odporny na ogień, wodę, grzyby, gryzonie. Dom który spełni nasze marzenia i oczekiwania.

Jednym z rozwiązań jakie warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy własnego bezpiecznego domu jest technologia keramzytowych pustaków i bloczków wykonanych z ceramicznych kulek połączonych zaczynem cementowym. Keramzyt jest materiałem niepalnym, a zbudowane z niego ściany izolowane termicznie wełną mineralną nie dopuszczą do rozprzestrzenienia się ewentualnego pożaru. Kulki keramzytu są chemicznie obojętne i nie stanowią pożywki do rozwoju grzybów, pleśni, tworzenia się gniazd owadów, itp. 

Ściany z keramzytu są najbardziej paroprzepuszczalnym materiałem ściennym. Nie zatrzymują wilgoci i bardzo szybko wysychają. Ich właściwości można porównać do oddychającej termoaktywnej odzieży, w której jest nam ciepło i sucho w trakcie wędrówki po górach, żeglowania po jeziorach, jazdy na rowerze, w czasie biegania. Ściany z pustaków i bloczków keramzytobetonowych są lekkie, dzięki czemu mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż inne materiały ścienne. 

Zobacz film jak przyszły inwestor porównuje dostępne, popularne materiały budowlane pod kątem zatrzymywania wilgoci i utraty walorów termoizolacyjnych.




Domy z keramzytu są bardzo popularne w zimnej Skandynawii, bo chronią mieszkańców przed wilgotnym chłodem. Również chętnie mieszkają w nich Hiszpanie i Portugalczycy, bo w tym przypadku chronią przed nadmiernym ciepłem. W Polsce domy takie budowane są już od lat 80. minionego wieku. Obecny od kilkunastu lat system Leca BLOK (dawna nazwa Optiroc BLOK) stał się najbardziej rozpoznawalną technologią budowania z pustaków i bloczków wytwarzanych na bazie ceramicznych, keramzytowych kulek.