Keramzytowy dom w Wielkopolsce

Na keramzyt decyduje się coraz większa liczba inwestorów indywidualnych, którzy wybierają właśnie tę technologię przy budowie własnego domu. Pani Joanna, która zawodowo zajmuje się budową dróg i autostrad, jest jedną z takich osób i podzieli się z nami doświadczeniami – z budowy zrealizowanej w technologii pustaków z keramzytu.Interesują nas motywy, które skłoniły Panią do sięgnięcia po tę technologię. 

Zawsze marzyłam o domu zbudowanym z naturalnych kompozytów. Staram się żyć w zgodzie z naturą, zdrowo i ekologicznie. Przed planowaną inwestycją przeanalizowałam wszelkie dostępne technologie pod kątem spełniania przez nie moich potrzeb i oczekiwań. Ważną rolę poza wspomnianymi odegrały również kwestie ekonomiczne.

Czy na podjęcie decyzji miały wpływ Pani wiedza i doświadczenie wyniesione z pracy zawodowej w branży budowlanej?

Tak, z racji wykształcenia i wykonywanego zawodu mam wiedzę, która pomogła mi w podjęciu tej decyzji.

Gdzie po raz pierwszy zetknęła się Pani z keramzytem?

W branży geotechnicznej, w której pracuję, miałam wielokrotnie do czynienia z keramzytem i znałam szeroki zakres jego zastosowań. Po zapoznaniu się z technicznymi aspektami keramzytu i oszacowaniu kosztów podjęłam decyzję, że buduję dom z keramzytu.

A więc nie miała Pani problemu z natrafieniem na tę technologię. Czy natomiast pojawiły się trudności z projektem domu budowanego z keramzytu?

Początkowo dom miał być budowany z bloczków keramzytowych z pióro-wpustem, jednak ze względu na wielki popyt na materiały budowlane w 2007 roku ostatecznie zastosowane zostały proste bloczki keramzytowe o wymiarach 240 x 420 mm. Projekt nowego domu, podobnie jak większość projektów domków jednorodzinnych, pozwalał zastosować technologię keramzytową.

Jak w takim razie poradziły sobie ekipy wykonawcze z budową? Keramzyt to mimo wszystko nowość na budowie.

Ekipa, która budowała dom, była sprawdzona i polecona. I mimo że zetknęła się z tym materiałem po raz pierwszy, nie miała najmniejszych problemów przy wznoszeniu murów z bloczków keramzytowych.

A co z dostawą materiałów na budowę? Czy tutaj także obeszło się bez komplikacji?

Materiał został w całości dostarczony na czas samochodami ciężarowymi z HDS-em, dlatego nie było żadnych problemów z rozładunkiem. Wszystkie bloczki znajdowały się na paletach i pomimo niedużej działki (700 m2) nie przeszkadzało to w prowadzeniu budowy domu. W okolicach Poznania jest kilku producentów pustaków keramzytowych. Ja wybrałam firmę Konbet.

Kliknij aby powiększyć zdjęciaW takim razie jak długo trwała budowa domu? 

Początkowy etap (stan surowy otwarty) został wykonany niezwykle szybko. Jednak do nowego, pięknego domu wprowadziłam się po dwóch latach.

Rozumiem, że teraz cieszy się Pani z nowego domu, ale czy w trakcie jego budowy zdarzały się kłopoty z materiałem?

W trakcie budowy domu nie było kłopotów z keramzytem, majstrowie wyrażali się pochlebnie o tym materiale, nie sprawiał im kłopotu, wręcz przeciwnie – lekkie bloczki ułatwiały im ciężką pracę. Natomiast sąsiedzi – przyzwyczajeni do domów budowanych z czerwonej cegły bądź pustaków – zaintrygowani pytali: Co to za materiał? Żużel?

Jako osoba zawodowo związana z branżą, a zarazem inwestor zdecydowanie stwierdzam, że nie ma się czego obawiać. Keramzyt ma same zalety.

Współcześnie bardzo ważnym argumentem dla inwestorów są koszty ogrzewania. Jak kształtują się one w tego typu domach? Po 4 latach mieszkania ma Pani na ten temat sporo do powiedzenia.

Wybór technologii budowy oceniam pozytywnie. Dom jest ogrzewany gazem z zastosowaniem pieca kondensacyjnego. Dodatkowo mamy kominek z płaszczem wodnym oraz system ogrzewania wody poprzez solary próżniowe. Zimą w domu utrzymujemy temperaturę 22-23°C – lubimy ciepło. Do ogrzania domu o powierzchni 230 m2 w okresie od listopada do kwietnia, przy bardzo mroźnej zimie, koszty miesięczne – wydane na drewno do kominka oraz ogrzewania gazowego – łącznie nigdy nie przekraczały 400 zł. Zauważyłam, że dom bardzo wolno traci ciepło, np. po wieczorach, gdy w kominku pali się drewno, przez całą noc piec gazowy nie wykazuje potrzeby załączania, ponieważ temperatura przez noc nie spada poniżej 20°C.

Natomiast latem, podczas upałów, odczuwamy komfort. Mimo licznych okien od strony południowej w domu jest chłodno i przyjemnie. Na poddaszu ma na to szczególny wpływ gruba warstwa wełny mineralnej oraz tradycyjna metoda deskowania pod dachówkami. Izolację na zewnątrz tworzy 12-centymetrowa warstwa styropianu. Latem piec gazowy jest wyłączony, ciepłą wodę uzyskujemy całkowicie dzięki instalacji solarnej.

Czy przy budowie domu i aranżacji otoczenia oprócz keramzytobetonowych bloczków i pustaków wykorzystywany był keramzyt w postaci kruszywa?

Dom jest posadowiony w prostych warunkach gruntowych, podłoże gruntowe stanowią piaski z głębokim poziomem wody gruntowej. Budynek jest niepodpiwniczony, dlatego nie było potrzeby zastosowania keramzytu jako dodatkowego materiału izolacyjnego dla ścian piwnicznych.

Metryczka obiektu
Powierzchnia 230 m², 2 kondygnacje, rok budowy 2007/2009

Doradca Leca® sprawdza 

W styczniu 2014 roku budynek poddano badaniu termowizyjnemu w celu sprawdzenia izolacyjności ścian zewnętrznych, stolarki i dachu. Badania przeprowadzono od wewnątrz i od zewnątrz budynku. Ściany wymurowane z pustaków keramzytobetonowych nie wykazywały istotnych nieprawidłowości. Temperatura badanych ścian była jednolita na całych powierzchniach. Również naroża ścian murowanych z takich samych pustaków nie wykazywały zmian temperatury. Generalnie keramzytobeton w ścianach okazał się stabilnym pod względem temperatury materiałem, co zapewni tanią eksploatację budynku nawet przy dużych mrozach. Badania przeprowadzono od wewnątrz i od zewnątrz budynku. Ściany wymurowane z pustaków keramzytobetonowych nie wykazywały istotnych nieprawidłowości. Temperatura badanych ścian była jednolita na całych powierzchniach. Również naroża ścian murowanych z takich samych pustaków nie wykazywały zmian temperatury. Generalnie keramzytobeton w ścianach okazał się stabilnym pod względem temperatury materiałem, co zapewni tanią eksploatację budynku nawet przy dużych mrozach.