Osiedle 50 domów

W Karninie leżącym na południowych obrzeżach Gorzowa Wielkopolskiego, pośród pól i lasów powstaje osiedle 50 domów. Wśród nich 10 wolnostojących oraz 40 w zabudowie szeregowej. Wszystkie wznoszone są z pustaków keramzytobetonowych Leca® BLOK.Ściany konstrukcyjne budynków mają grubość 24 cm, a działowe 12 cm. Nad pierwszą kondygnacją każdego z nich wykonywane są stropy Teriva, w których zaprojektowano również keramzytobetonowe pustaki wypełniające.

Ekonomia na budowie
Przy wyborze technologii budowy, która zapewni wysoki komfort użytkowania i pozwoli ograniczyć koszty eksploatacyjne, zdecydowano się właśnie na keramzytobeton. To materiał o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych, jako ceramika akumulujący ciepło i pozwalający na bezproblemowe użytkowanie budynków. Dodatkowo, aby ograniczyć koszty transportu, nawiązano współpracę z lokalnym producentem wyrobów keramzytobetonowych na bazie Leca® KERAMZYTU - firmą Prodbet z Karnina. 

Produkcja, dostawy i budowa 
„Produkcję wyrobów z keramzytobetonu, w tym również elementów systemu Leca® BLOK, rozpoczęliśmy w 2000 roku. Przez kilka lat „zaprzyjaźnialiśmy się” z Leca® KERAMZYTEM produkowanym w Gniewie i zbieraliśmy doświadczenia w produkcji bloczków i pustaków” - mówi Zofia Szwyndrak, właścicielka firmy Prodbet.

Realizacja dostaw i pomoc w budowie osiedla w Karninie była dla firmy Prodbet dużym wyzwaniem. Z uwagi na niewielki plac budowy bloczki i pustaki można było dowozić tylko w niezbędnych ilościach gwarantujących ciągłość prac murarskich. 

Kliknij aby powiększyć zdjęciaZapewnienie stałego rytmu dostaw wymagało od producenta przygotowania odpowiedniego zapasu pustaków, a co za tym idzie zarezerwowania odpowiednich powierzchni magazynowych na terenie zakładu. Dużym plusem była bliskość budowy pozwalająca na optymalne wykorzystanie transportu. 

„W ciągu jednego dnia mogliśmy wykonać kilka dostaw materiałów jednym środkiem transportowym. Dzięki temu łatwiej było nam jednocześnie realizować dostawy na inne budowy pozostałymi środkami transportu. Mój mąż prowadzący firmę wykonawczą budował również część domów na tym osiedlu. Stąd też niektóre sprawy organizacyjne mogliśmy załatwiać przy śniadaniu” - dodaje pani Zofia.

Dobre sąsiedztwo
„My również mieszkamy w Karninie, nieopodal naszego zakładu produkcyjnego i powstającego osiedla. Na przestrzeni kilku ostatnich lat mój mąż wybudował w Karninie drugie mniejsze osiedle na bazie Leca® BLOK, również w sąsiedniej miejscowości Glinik powstało osiedle 30 domów wolnostojących w systemie Leca®. W czasie spacerów po pracy miło jest spotykać mieszkańców osiedlowych i słuchać pozytywnych opinii o domach, które budowaliśmy z wyprodukowanych przez nas pustaków” - uzupełnia pani Zofia.

Obecnie, latem 2017 roku część budynków na osiedlu jest już zamieszkała, do kolejnych wprowadzają się lokatorzy, część jest jeszcze w budowie. 

Metryczka budowy
10 domów wolnostojących o powierzchni 154 m2, 40 domów szeregowych o powierzchni od 90 do 130 m2, rozpoczęcie budowy 2009