Osiedle domów z keramzytu

Na skraju puszczy, w Niepołomicach koło Krakowa, powstaje nowoczesne osiedle domów mieszkalnych. Podstawowym materiałem użytym do jego budowy jest Leca® KERAMZYT.


Inwestorem osiedla jest firma Invest Media produkująca pustaki i bloczki Leca® BLOK. Jej właściciel, pan Grzegorz Świętek zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu na temat tej inwestycji.

Dlaczego akurat w Niepołomicach?

Sąsiedztwo Puszczy Niepołomickiej to gwarancja czystego powietrza i spokojnego, zdrowego mieszkania, a niewielka odległość od Krakowa daje możliwość szybkiego dotarcia do pracy. Połączenie tych zalet zadecydowało, że postawiliśmy tu na budownictwo mieszkaniowe. Inwestycja rozpoczęła się w 2014 roku i została podzielona na kilka etapów. Docelowo w planie jest 56 domów, już wybudowaliśmy 32, a reszta osiedla powstanie w przyszłym roku.

Jaka technologia została wykorzystana do budowy osiedla?

Domy budujemy na płycie fundamentowej. Nie wykonujemy tradycyjnych fundamentów tylko idziemy z duchem czasu. Na płycie fundamentowej murujemy ściany z pustaków i bloczków Leca® BLOK. Ściany zewnętrzne ocieplamy izolacją o grubości 17 cm, dzięki czemu otrzymujemy ciepły i energooszczędny dom.

Zakup domu na Waszym osiedlu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania w bloku. Dlaczego?

Jako deweloper i wykonawca jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować i optymalizować sam proces budowy, co pozwala ograniczyć koszty i przekłada się na końcową cenę domu. Staramy się budować domy ciepłe i stawiamy na jakość. Podstawę domu stanowi żelbetowa płyta fundamentowa wykonana na keramzycie, dzięki czemu zyskujemy stabilną konstrukcję na termoizolacyjnym materiale minimalizującym utratę ciepła przez posadzki. Podobnie jest ze ścianami. Pustaki systemu Leca® BLOK stosowane powszechnie w chłodnych krajach skandynawskich z powodzeniem sprawdzają się również w naszych warunkach. Nie oddają ciepła zimą i skutecznie izolują przed przegrzaniem pomieszczeń w czasie upalnego lata. 

Zobacz jak powstawało osiedle w Niepołomicach.


Z każdym kolejnym etapem dopracowujemy technologię i jakość budowanych domów. Obecnie, zamiast ogrzewania gazem przechodzimy na wykorzystanie pompy ciepła. Wyliczyliśmy, że roczny koszt utrzymania domu (klimatyzacja, rekuperacja, ogrzewanie ciepłej wody, ogrzewanie domu) o powierzchni 90 m2 powinien się zamknąć w 2 tys. złotych. Niewielki wzrost kosztów samej budowy związany z zastosowaniem nowoczesnych technologii rekompensowany jest komfortem użytkowania oraz znacznym zmniejszeniem ostatecznych kosztów utrzymania domu. Różnica w cenie zwraca się w przeciągu 2-3 lat eksploatacji. Planujemy zminimalizowanie kosztów energetycznych poprzez użycie fotowoltaiki lub przydomowych turbin wiatrowych, dzięki czemu powinniśmy uzyskać domy zero-energetyczne.

Klienci, którzy kupili nasze domy, a wcześniej mieszkali w mieszkaniach 45 m2 w blokach podkreślają, iż koszt ich utrzymania był wyższy, niż w naszym domu o powierzchni 87 m2. Koszt zakupu całego domu w Niepołomicach często jest niższy niż znacznie mniejszego mieszkania w Krakowie.

Co oprócz dobrych właściwości termoizolacyjnych zadecydowało o budowie z Leca® KERAMZYTU?

Ważnym atutem naszych domów jest użycie w ścianach rozdzielających mieszkania bloczka Leca® BLOK akustycznego. Odczuwalna jest niesamowita różnica w jakości codziennego życia, ponieważ klienci cenią sobie ciszę i prywatność. Mamy wielu klientów, którzy sprzedają swoje obecne mieszkania i wpisują się na listy rezerwowe chętnych do kupna naszych domów, gdyż potrzebują ciszy. Nasi nabywcy mieszkający na osiedlu bardzo często podkreślają tę zaletę.

Czy klient ma wpływ na materiał, z którego jest budowany dom?

Jeśli chodzi o budowę osiedla, gdzie chcemy budować dobre i ciepłe domy, narzucamy keramzyt. Natomiast przy innych inwestycjach zlecanych przez klienta, ma on prawo wyboru. Jednak kiedy pozna zalety pustaka keramzytobetonowego zazwyczaj przekonuje się do budowy w tej technologii.

Czy budowa domu z keramzytu kosztuje więcej niż w innych technologiach?

Cena materiałów na ściany zwiększa koszt budowy domu o około 2-2,5 tys. Czasami indywidualni klienci, którzy kupują u nas materiały do budowy ścian starają się na tych materiałach przesadnie oszczędzać. W rzeczywistości koszt materiałów ściennych do budowy domu jednorodzinnego stanowi jedynie kilka procent wartości całego domu. Koszty robót wykończeniowych są zdecydowanie większe. Nie można zapominać, że okna, flizy (płytki), dachówkę można wymienić zawsze, a ściany konstrukcyjne pozostają przez cały okres użytkowania budynku.

Dlaczego zdecydował się Pan właśnie na keramzyt jako główny materiał do budowy domów?

Wiedzę o keramzycie zdobyłem w Belgii, gdzie widziałem fabrykę, która produkuje z keramzytu oraz budowane z niego domy. Całą szkołę średnią namawiałem ojca do zmiany produkcji na wyroby z keramzytu. W 1995 roku pojawił się u nas przedstawiciel producenta keramzytu, jednak cena w stosunku do konkurencji była wówczas zbyt wysoka, a sama technologia słabo rozpoznawalna. Z roku na rok pojawiało się coraz więcej świadomych klientów i dziś klienci sami pytają o keramzyt. Produkcję pustaków z keramzytu rozpoczęliśmy pod koniec lat dziewięćdziesiątych, natomiast domy budujemy od 2009 roku. Między innymi nasz pensjonat w Kołobrzegu wybudowaliśmy w całości z pustaków keramzytowych, wtedy produkowanych jeszcze pod marką Optiroc Blok. 

Czy są jakieś problemy przy zamianie innych materiałów na pustaki z keramzytobetonu?

Osoby posiadające w projekcie keramzyt nie rezygnują z niego, natomiast przy zmianie innego materiału na keramzytobeton wystarczy mieć zgodę kierownika budowy, który w części konstrukcyjnej projektu może porównać planowane obciążenia z parametrami wytrzymałościowymi zamiennego materiału.

Czy pojawiły się jakieś problemy na budowie? Na co zwracacie szczególną uwagę?

Problemów nie było żadnych. Natomiast przy budowie ścian z bloczka akustycznego bardzo ważne jest aby spoiny pionowe i poziome były pełne. Poza tym bloczki są znacznie lżejsze i większe, co ułatwia pracę ekipie budowlanej i w efekcie mury szybko rosną. Bloczki keramzytowe są pełne, co zmniejsza ilość użytej zaprawy oraz podnosi walory akustyczne. Pozostałe kawałki pustaków można wykorzystać na przykład jako dodatkowe docieplenie podłoża.

Metryczka obiektu
Osiedle 56 domów, rozpoczęcie inwestycji w 2014 r.
Już wybudowano 32 domy, przewidywane zakończenie inwestycji w 2018 r.

Kliknij aby powiększyć zdjęcia