Pasywne domy z Leca

"Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o keramzycie Leca® i o budynkach pasywnych" - mówi Inger Kristin Ulveseth z firmy Brødrene Ulveseth, która postanowiła zbudować dwa wolnostojące domy z bloczków Leca.



Standard domu pasywnego obejmuje rygorystyczne wymagania w zakresie minimalnego zużycia energii. Celem jest ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne. Pasywne domy są szczególnie popularne w Niemczech i w Skandynawii.

"Jako firma budowlana chcieliśmy nasz pierwszy budynek pasywny zbudować z keramzytu. Początkowo stawialiśmy na drewno, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się wykorzystać keramzyt we wszystkich elementach konstrukcyjnych" - mówi Inger Kristin Ulveseth z firmy Brødrene Ulveseth. 

Brødrene Ulveseth to firma z wieloletnią tradycją w branży budowlanej. Od swojego powstania w roku 1932, przedsiębiorstwo zrealizowało wiele różnorodnych projektów. Obecnie firma koncentruje się na budynkach o przeznaczeniu przemysłowym i mieszkaniowym. 

Energooszczędny dom Leca
Energooszczędny dom Leca zaprojektowano ze specjalnych keramzytowych bloczków Leca, które same w sobie są bliskie spełnienia wysokich wymagań standardu domu pasywnego. Przy dodatkowej 10 cm okładzinie izolacyjnej, budynek potrzebuje bardzo niewiele energii do ogrzewania.

"Użyliśmy wyrobów z keramzytu wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Wewnętrzne ściany nośne są zbudowane ze zwykłych bloczków Leca, natomiast ściany działowe wykonaliśmy z bloczków Lettvegg. Elementy Leca zostały użyte także w stropach" - mówi Kierownik Projektu Magnus Mjelstad. Mieszkańcy, którzy przeprowadzili się do keramzytowych budynków z mniejszych domów stwierdzili, że obecnie ich rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe. 

Solidne materiały
Dodatkowa korzyść ze stosowania bloczków Leca jest taka, że materiał ten zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną.

"Z naszych doświadczeń wynika, że mieszkańcy nie słyszą praktycznie żadnych dźwięków z zewnątrz, dopóki nie otworzą okien lub drzwi. Od pierwszej chwili po wejściu do domu czuje się, że to dobre miejsce do życia" - mówi Ulveseth.

Inną zaletą, niezwykle istotną dla mieszkańców narażonej na silne wiatry Norwegii jest szczelność konstrukcji. Nawet w najbardziej wietrzne dni w domu jest spokojnie i przytulnie. 

"W klimacie zachodniej Norwegii, gdzie śnieg i deszcz często zacina z boku, konieczne jest zastosowanie elementów ściennych i tynków elewacyjnych skutecznie radzących sobie w takich warunkach" – mówią zgodnie Magnus Mjelstad i Inger Kristine Ulveseth of Brødrene Ulveseth AS.

Kliknij aby powiększyć zdjęcia



Dane Leca
Wykonawca: Brødrene Ulveseth AS
Architekt: ABO Plan & Arkitektur AS
Produkty Leca: bloczki i inne elementy